Hüda'nın laneti kimin boynunaymış?

Geçen gün bir öğrenci teyzemiz hararetle geldi. 'Hoca!' dedi, 'Bak bakalım bunlar neymiş?'

Hüda'nın laneti kimin boynunaymış?

Geçen gün bir öğrenci teyzemiz hararetle geldi. “Hoca!” dedi,  “Bak bakalım bunlar neymiş?”

24467Hadi baştan anlatayım: Mutad olan Kuran derslerimize başlamıştık ki derse geç kalmış teyzelerden biri nefes nefese girdi kapıdan. “Oo... Dilek Abla nerelerdesin ya?” diyecekken diğer ablalar şakayla karışık, “Hocam, Dilek Abla geç kaldı hani ona ceza?” dediler. Sözü Dilek Abla aldı o Sarıkamış şivesiyle:

“Evet hoca geç kaldım ama bir sor niye geç kaldım. Benim karşı komşum bi yaşlı kocakarı var idi, çok mübarek kadındı haa, haber aldım ki ölmüş Allah rahmet eylesin. Gittim baktım evini boşaltıyorlar zavallının. Oğlu mu ne gelmiş. Yalnız yaşıyordu zavallı kadıncağız. Kapının önüne yığmışlar teee bi dolu kitabı. Ya bunlar niye burda, dedim. İstediğin varsa al zaten atıyoruz, dedi. Ben de dedim bu kitaplarda Arapça filan Kuran gibi şeyler yazıyor. Hocaya götüreyim ben bunları dedim kaptım geldim hoca, ondan geç kaldım. Te bak bakalım ne imiş bunlar?”

Osmanlı’dan miras kitaplar...

Baktım, nuh nebiden kalma, lime lime kitaplar... Bir tanesinin kapağını kaldırdım. Kitabın sebeb-i telif-i kitab kısmında ilk cümle şu:

“Evvel budur malum ola ki iş bu kitab-ı azimi ve hitab-ı kerimi  cem ve terceme eyleyen Yazıcıoğlu Ahmed-i Bîcândır.”

24469Binbir teşekkürle aldım kitapları  eve getirdim, inceledik eşimle beraber. Hepsi de mis gibi Osmanlı Türkçesi. İlk kitap, Yazıcıoğlu Ahmed-i Bîcân tarafından tercümesi yapılmış bir eser. Adı da Meğarib’üz-Zaman. Yalnız, tercüme edilirken adı Envar’ül-Âşıkîn diye değiştirilmiş. Kitabı bilenlerin aaa dediğini duyar gibiyim. Basım tarihi  Hicri 1318.

Diğer iki kitabtan birisinin müellifi, yazarı görünmüyor.  Eksik sayfa var herhalde.  Bu kitabın adı da Mecmua’l-Âdâb. Bir fıkıh ve âdâb kitabı.

Son kitap ise Feridüddin Attar’ın Mantık’ut-Tayr’ı. “Mantık’ut-Tayr Hazret-i Attar fi Tercemet-i Nâm Mantık’ul-Esrar” diye başlıyor. Bu da tercüme bi eser. Şöyle başlıyor:

Hamd ol Allah’a kim oldur ehad

Vasf-ı zati  hem ezeldür hem ebed

 

Cümleden hem evvel ü ahirdir ol

Cümle şeyde batın ü zahirdir ol

24468Kitaptaki ayrıntı: Lanet olsun ona ki...

Kitapların üçü de baskı, el yazması değil. Ancak yıllardır kimler okuduysa izler bırakmışlar kitaplarda. Kitapları belki de özel yapan ayrıntılar bunlar.

Okuyanların notları, çocukların doğum tarihleri... Bir de lanet iliştirmişler Mantık’ut-Tayr’ın ilk sayfasına el yazısıyla: “Her kim Dedebağ Sultan  dergahından kitab götürüben egerçi getürmezse Hudanın laneti boynuna olsun ya ehi!” Bir de dergahın mührü var. Bu lanet o dergahı kapatana mı gider artık kimbilir!

Yani özetle çöpten neredeyse tarihi eser olacak üç kitap çıktı. Vay be, nasıl da bihaber yaşıyoruz!

 

Zeynep Çınal Pekuz bihaber kalmayalım diye haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2011, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe seçkin
ayşe seçkin - 8 yıl Önce

Efendim iran filmini severiz izleriz ,izletiriz amma velakin bizim gibi çarkı hızlı dönenler için hareketli ,yerinde bir film olmuş. Bu bahsettiğim sadece filmin mantosu... ilikler açılınca ceplerden mendilleri çıkarmak icab ediyor.. Evvela yanımızdakine farkettirmeden , sonrasında da artık Ishaan olmaya onun gibi bakmaya, yeni yeni mimikler edinmeyle birlikte bırakın aksın gözlerdeki birikintileriniz..vicdan muhasebeleriniz..Fazla söze hacet yok, herkes kendi vicdan mendilini eline alsın.

Elif KÖSE
Elif KÖSE - 8 yıl Önce

Sizin manınıza çok mesrur oldum Zeynep hanım.Merhumeye de Allah (C.C)'dan rahmet niyaz ediyorum.Lâkin talebe teyze bir yığın kitap demiş ya,bu yığındaki diğer kitaplar nelermiş merakımı azim derecede celb etti.

KaMeRaY
KaMeRaY - 8 yıl Önce

elif arkadaşın dediği gibi bende acaba diğer kitaplar ne hazinedir diye merak ettim ... bide bu hazine böyle anlamayanların eline düşmüyor mu... baksanıza atıyorlarmış ... neyseki en azından bir kaç tanesi hakkını vereceklerin eline düşmüş...

Selametle

banner19

banner13