Hocalarının izinden gidiyorlar!

KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi İTİCÜ'de açıldı. Açılışını Uğur Derman, Ali Ürey ve Yücel Oğurlu'nun birlikte yaptığı sergi 16 Haziran'a kadar açık..

Hocalarının izinden gidiyorlar!

 

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)’nın kuruluşunun 25. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü kampüsünde Hat, Tezhip ve Ebru sergisi düzenlendi. Sergide vakfın hat, tezhip ve ebru kurslarında ders alan öğrencilerin eserlerinin yanı sıra, kurs hocaları Nazlı Durmuşoğlu, Halide Dursun ve Ceyhun Oydem'in de eserleri yer alıyor.

Sergi açılışını Uğur Derman, Ali Ürey ve Yücel Oğurlu birlikte yaptı

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ)’nün katkılarıyla, 2 Haziran'da üniversitenin Eminönü kampüsünde açılışı gerçekleşen sergiye, gelenekli sanatlarda söz sahibi Prof. Uğur Derman, Prof. Dr Zeki Kuşoğlu, Emel Türkmen, Yılmaz Eneş, Mahmut Peşteli, İsmail Dündar, Cemal Akyıldız, Tülay Taslacıoğlu, Mirhat Topaç gibi önemli isimler de katıldı.

Ali Ürey

Açılışı Uğur Derman, KOCAV başkanı Ali Ürey ve İTİCÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından yapılan ve 16 Haziran'a kadar açık olan sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışıyla birlikte KOCAV bünyesinde bulunan ve sanat eğitimine devam eden öğrencilere sertifika töreni düzenlendi. Açılış konuşmalarından sonra KOCAV bünyesindeki bu kursların hocaları Halide Dursun (Ebru), Nazlı Durmuşoğlu (Tezhip), ve Ceyhun Oydem'e (Hat) plaketleri verildi.

Kurs öğrencilerinin eserleri de sergide

Sergide eserleri olan öğrenciler, uzun bir sürecin sonunda, belirli aşamalardan geçerek bu konuma geldiler. Ebru kursu öğrencilerinden Gülsüm Karasu, Beyhan Tokaç, Maysa Yumaşova, Bossan Yumaşova, Asiye Karakaş, Tuğba İşler'in eserleri ve Tezhip kursu öğrencilerinden ise, Neslihan Önder, Sümeyye Önder, Yeşim Çam Koçal, Ayşe Kibar, Bahar Yalçın, Yasemen Peşteli ve İnci Karahan'ın çalışmaları sergiye çıktı.

KOCAV’da ebru atölyesi 2007 yılında Mustafa Hakkı Ertan Hoca’nın gayretleriyle faaliyete geçirilmiş olup, iki sene boyunca Yılmaz Eneş Hoca tarafından da ebru dersleri verilmiş.  Kursta geleneksel tarzda klasik ebru motifleri çalışılmakta. Şu anda ise vakıftaki ebru çalışmalarını Ebru hocası Halide Dursun gözetiminde sürdüren Ebru öğrencileri 7-8 aylık bir çalışma neticesinde eserlerini sergiye çıkardılar.

Hat kursu hocası Ceyhun Oydem ise 2009 yılından bu yana vakıfta ders veriyor. 10 civarında öğrencisi olan kurs, her hafta çalışmalarına devam ediyor.

Bir Tezhip talebesi nasıl adım adım müzehhibe olur?

KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi

Tezhip kursu hocası Nazlı Durmuşoğlu ise KOCAV'da 2008 yılından bu yana tezhip dersi veriyor. Sergide eserleri olan genç müzehhibe adayları 4 yıldır ders alıyorlar.

Benim de bir öğrencisi olduğum bu tezhip kursunun işleyişinden biraz bahsetmek gerekirse; öğrenci ilk olarak stilize edilmiş yaprak, hatayi, penç, bulut, rumi desenlerinin çizimleriyle eğitimine başlıyor ve bu çalışmalardan sonra alıştırma olarak damla formunda ilk serbest kompozisyonu oluşturuyor. Daha sonra kare formunda bir yazı çevresine şikaf halkar dediğimiz teknikle desen yapılıyor. Teknik olarak ise açık kâğıt zemin üzerine boya ve altın çalışılıyor. Bugüne kadar öğrencilerin yaptığı teknik çalışmalar sırasıyla; şikaf halkar, halkar ve tarama halkardır. Bu tekniklerin kullanımıyla, klasik Osmanlı Tezhib'i örnek alınarak oluşturulan kompozisyonlar esere nakşediliyor. Bir diğer ödev ise tarama halkar ve tezhip birleştirilerek Mail Kıta adı verilen; Tezhip sanatında Talik yazının kullanımıyla desteklenen özel formun tezhiplenmesidir. Yazılan yazının meyilli olmasından dolayı ismi Mail Kıta'dır.

Osmanlı zamanında tezhip saraya ait bir sanattı. Ve bir eserin oluşmasında birçok kişi emek sarfediyordu. Desenin yapılması, altınlanması, tahrir, cetvel ve zencerek gibi farklı aşamaları ayrı kişiler yapıyordu. Bu gün ise hepsini bir kişi yapıyor. Öğrenciye eğitim aşamasında altın ezme, geçme (zencerek), murakka yapımı gibi işlerin yapımı öğretiliyor. Bu yüzden eğitim süresi daha uzun ve meşakkatli oluyor. Böylece hocasının gözetiminde uzun yıllar eğitim alan, belirli teknik ve eserlerin tamamlanmasıyla liyakat gösteren öğrencisine hocası tarafından icazet veriliyor.

KOCAV tarafından, İTİCÜ’nün katkılarıyla, üniversitenin Eminönü kampüsünde açılan Geleneksel Hat, Tezhip ve Ebru sergisi 16 Haziran Cumartesi gününe kadar gezilebilir.

 

Yasemen Peşteli haber verdi

KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2012, 03:19
YORUM EKLE

banner19

banner13