Hikâyeciler Kayseri'de bir araya geldi

Güneşli fakat serin bir Kayseri sabahında, Melikgazi Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından ikincisi düzenlenen “Göç” konulu hikâye yarışmasında dereceye girenleri karşılamak için kahvaltı evindeydik. Sergül Vural yazdı.

Hikâyeciler Kayseri'de bir araya geldi

 

 

Yarışmalar, hazırlayanları heyecanlandırdığı gibi katılımcıları da heyecanlandırır. Hele sonuçlar açıklanıp da ödül alma zamanı geldiğinde…

Güneşli fakat serin bir Kayseri sabahında bu heyecana tanık olmak üzere Melikgazi Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından ikincisi düzenlenen “Göç” konulu hikâye yarışmasında dereceye girenleri karşılamak için, Ahmet İlhan ve Vedat Sağlam ile beraber Cumhuriyet Meydanı manzaralı bir kahvaltı evindeydik. İlk önce “Bir Ömür Ebelemece” isimli hikâyesiyle Ankara’dan gelen ve yarışmamızın üçüncüsü olan Zeynep Sati Yalçın, kızı Rumeysa Cemre geldiler. Eğitimci olan Zeynep Hanım’ın gözlerinde Kayseri’yi ilk defa görmenin heyecanı vardı. Kısa bir sohbetin ardından “Gurbet O Kadar Acı ki” isimli hikâyesiyle yarışmanın ikincisi Rahmi Özen Bey de Samsun’dan teşrif ettiler. Babacan tavırlarıyla yaşının olgunluğunu taşıyan Rahmi Bey de, Zeynep Hanım’la aynı heyecanı yaşıyordu. İlerleyen saatlerde yönetim kurulu üyemiz Güner Dinçaslan da bize katıldı.

Kayseri’de tarihi mekânları dolaştık

Muhabbetin sıcaklığıyla yaptığımız kahvaltıdan sonra hem Roma’yı, hem Selçuklu’yu, hem Osmanlı’yı temsil eden Kayseri Kalesi’nden başlayarak, Kapalı Çarşı’yı, Kazancılar Çarşı’sını, Mimar Sinan’ın Kayseri’deki en önemli eseri Kurşunlu Camii’ni, Selçuklu’nun Anadolu’daki ilk hastanesi olan Gevher Nesibe Hatun Şifahiyesi’ni ve Sahabiye Medresesi’ni kapsayan tarihi bir gezi yaptık. Bu tarihi mekânların meydanın çevresinde olması ve Erciyes’in ve Ali Dağı’nın da meydandan görünmesi misafirlerimizin oldukça dikkatini çekti.

Gezimize Hunat Hatun Kültür Sanat Merkezi ve Yoğunburç Kültür Evi ile devam ettik. Her ikisi de kültürel zenginliğimizin aynası olan bu mekânların, kültür sanat için kullanılıyor olması misafirlerin dikkatini çekmeye devam etti.

Ödüller sahiplerini buldu

Kısa zamanda yürüme mesafesinde yaptığımız bu geziden sonra ödül töreni için Melikgazi Belediyesi Tiyatro Salonu’na geçtik. Program öncesinde Başkan Yardımcısı Hayati Karaaslan ve kültür dairesinden Arzu Karagöz ile programın detaylarını konuştuk.  TYB Kayseri Şubesi olarak iki yıl önce, yine Melikgazi Belediyesi ile “Kayseri” konulu hikâye yarışması düzenlemiş ancak katılan hikâyeleri kitaplaştıramamıştık. Yarışmaya katılan hikâyelerden ilk 19 hikâyeyi kapsayan “Göç” isimli kitabı, salonun kapısında törene katılanlara ücretsiz dağıtılmak üzere hazır görmek, bizi ziyadesiyle mutlu etti.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın da katılımıyla yapılan törende, ilk üçe girenlerin ödülleri ve plaketleri verildi.

Balkanlar’dan göçün 100. Yılı, Almanya’ya işçi göçünün 50. yılından hareketle terör dolayısıyla göç, kan davası nedeniyle göç, tayin sebebiyle göç, kiracı göçü konularını da içine alan bu yarışmanın amacı, genel olarak yazma eyleminde olan yetenekleri ortaya çıkarmak ve onları yazmaya teşvik etmekti. Bunun yanı sıra tarihi gerçekleri hatırlamak ve sosyal-psikolojik problemlere dikkat çekmek yarışmanın diğer amaçlarındandı. Ulusal düzeyde yapılan yarışmaya çok sayıda hikâye katılmıştı. Yarışmada birincilik ödülünü “Demirkazık isimli hikâyesiyle Afyonkarahisar’dan gelen Hasan Erbay, mansiyon ödülünü ise “Zerrede Hayat“ isimli hikâyesiyle Yunus Emre Gürcan aldı.

Programın sonunda misafirlerimizle, Kayseri’nin manevi mimarlarından Seyid Burhabeddin Hazretleri’nin türbesini ziyaret ettik. Talas’ın tepesinden Kayseri’yi kuşbakışı seyrederken, Ali Dağı’ndan yamaç paraşütü yapanları da görme imkânımız oldu. Misafirlerimizle akşam yemeğinden sonra vedalaşırken Başkanımız Ahmet İlhan, bu yarışmanın her yıl farklı konularla geleneksel olarak devam edeceği sözünü verdi.

 

Sergül Vural yazdı

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2013 Pazartesi 11:25 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 11:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Sati YALÇIN
Zeynep Sati YALÇIN - 7 yıl Önce

Kayseri yolculuğumuz merak ve endişeyle başladı lakin dönüşümüz güzel karşılanmanın huzuruyla doluydu.Yeni yerler yeni insanlar...Aslında varlığından haberdar olup da bir araya gelemediğimiz insanlardı.Gönül ısıtan,candan,yapmacıktan uzak, kırmaktan beri duran güzel insanlar tanıdım.Yarışma vesileydi yalnızca, gönül birliği kurmak veya evvelden gönül birliğinin zaten var olduğunu keşfetmek yaşamın farklı bir boyutunda birkaç adım daha atmaktı.Güzeldi,nezihti iyi geldi ruhuma.Teşekkürler.

banner26