Hıdırellez'de insanların umutları yeşerirdi

Doç. Dr. Ferhat Aslan, geçtiğimiz günlerde 'İstanbul Folklorunda Hıdırellez' başlıklı bir seminer verdi. Özge Sena Bigeç etkinlikten notlarını aktarıyor.

Hıdırellez'de insanların umutları yeşerirdi

Doç. Dr. Ferhat Aslan, Sultanahmet'te Türk Edebiyatı Vakfı’nda “İstanbul Folklorunda Hıdırellez” başlıklı bir seminer verdi. Aslan, Hıdırellez konusunu, yapmış olduğu tarihi ve kültürel araştırmaları ile dinleyicilere sundu.

Hıdırellez’in kültürel anlamda insanlara ulaştırılmasının önemini vurgulayan Aslan, halkların bu nev’i buluşmalarda bir araya geldiklerini, büyüğün sayıldığını, küçüğün sevildiğini, neş’enin ve sevincin çoğalmasına zemin hazırlandığını belirtti.

Programda eski Hıdırellez şenlikleri konu edilerek seyyar satıcıların rengarenk havasından bahsedildi. Horoz şekercileri, turşucular, simitçiler, macuncular, börekçiler, limonatacılar, yemişçiler, kuş lokumcuları, kağıt helvacılar halkın hem damaklarını hem de gözlerini tatlandırırmış o şenliklerde. Programa birlikte iştirak ettiğimiz 70 yaşlarındaki bir Hocamız, horoz şekercilerini duyunca “ben hatırlıyorum…” dedi mütebessim bir çehre ile. Gözlerindeki sevinç, hatırladığının şekerden öte bir ‘tat’ olduğunun beşaretini sundu.

Hıdırellez tanıtılmalı

Ferhat Aslan, “Yemeği lezzetli kılan, kim ile yediğinizdir” diyerek Hıdırellez anlatılarını zahiri bir şenlikten ziyade maneviyatının güzellikleri ile zikretti. Görsel olarak da Hıdırellez’e hizmet etmenin, tanıtmanın önemine işaret eden Aslan; sitemlerini de ekledi: “Noel Baba denince, insanların ve çocukların aklında bir resim oluşuyor. Ancak Hızır Aleyhisselam ile bütünleşen Hıdırellez’de belirsizlik hakim... O gün neredeyse hafızalarda yer etmiyor.”

Hıdırellez insanın umudunu da yeşertir

Eski İstanbul’da Hıdırellez, birçok yerlerde şenliklerle kutlanırmış. Kadıköy, Beykoz, Göksu çayırları, Eyüp Sultan’daki türbe bahçesi, yazarların Hıdırellez anlatıları olarak kitaplarına taşıdığı mekanlar arasında imiş. Bu yerlerin en meşhurunun ise Kağıthane olduğunu belirtti Aslan. Hıdırellez’in en önemli teması ise insanların Hıdırellez günü umutlarını tazelemesiymiş. Bu günde insanlar dualarını ve dileklerini artırır, hayata dair planlarını canlandırırlarmış. Hızır Aleyhisselam vesile edilerek yapılan ve biz dinleyenleri dil-huş eden o dualardan biri ise şu: “Arzûhal sundum Deryâ’ya. Deryâ da sunsun Mevlâ’ya”

 

Özge Sena Bigeç, “sevgili Hızır’ı daha fazla ansak” dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 10:55
YORUM EKLE

banner19