Hicri Takvim basmak yobazlık mı?

Böyle bir takvim basıldı. Vel Asr grubu takvimleri ikiye ayırıyor: Hicret'i hatırlatanlar ve hatırlatmayanlar..

Hicri Takvim basmak yobazlık mı?

Geçen sene Hicri yılbaşında bir Hicri takvim haberi duyurmuştuk size buradan. Ve’l Asr adında bir gurup arkadaşın hazırlayıp ortaya çıkardığı bu takvim, aslında eksikliğinin hissedilmesi gereken bir çalışma.

Aynı arkadaşlar bu sene de takvimlerini bastırmışlar ve bizlere sunuyorlar. Üstelik, zamanı hicri takvimle takip etmenin önemine hala inanıyorlar. (Geçen seneki Hicri Takvim haberinde Ve’l Asr gurubunun bize anlattıkları haberimiz.)

Takdiri hak ediyorlar

Bildiğimiz kadarıyla takvim değişikliği uygulamasının başlatıldığı çok eski zamanların birinden bu yana, benzer bir örneğine rastlanılmamış (ki bu aslında epey hayret verici bir durumdur) oldukça takdire şayan bir çalışma bu.

En az bir adet temin etmenizde büyük faydalar vardır diyor ve ulaşabileceğiniz adresleri sıralıyoruz: Üsküdar'da; Kaknüs Kitabevi ve Zen Kitapevi. Vefa'da Bilim ve Saant Vakfı Fatih'te ise Ağaç Kitapevi.

 

Cesur Küçük çağın ötesinden değil, çağlar üstü bildirdi 

 

Hicri Takvim 1431

Büyütmek için tıklayın

 

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2010 Perşembe 13:59 Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 13:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bir başkaca okur
bir başkaca okur - 11 yıl Önce

geçen yıl takvim konya'nın farklı mekanlarında karşımıza çıkıyordu. hayırlı olsun

ziyua zulmet
ziyua zulmet - 11 yıl Önce

kaaaçııııın irticaa geliyoor eheheh.

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Bu hizmeti sunanlara en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Benim aklıma gelen birşeydi ama çapımız yetmiyordu. Ama denizci takvimiyle yetinmemek lazım yapraklı takvim de yapmalarını bekliyoruz.

Mehmet Yıldız
Mehmet Yıldız - 11 yıl Önce

Anadolu Gençlik Derneği'nin bastırdığı ajandalarda da Hicret unutulmamış. Kapakta kocaman bir 1431 var, içeride de. Beğendim

ahmet ulu
ahmet ulu - 11 yıl Önce

takvim hicri ancak haftanın günleri miladi olmuş. günlerin cumartesiden başlaması cumanın yani tatilin haftanın son gününe gelmesi gerekirdi bence.

müberra K.
müberra K. - 11 yıl Önce

Emeğinize ve gönlünüze sağlık çok güzel bir çlşma...

nuri
nuri - 8 yıl Önce

Bu yetersiz. Miladi takvimin bir köşesinde tarih olarak ''unutmadık'' demek hiç yetmez.niye unutacakksın? İhtiyaçtır bu. binlerce yıl tarihinde her işin hicri tarih düşülmüş.çeşmende camminde şiirinde bu tarih var. Başlı başına klasik bir Hicri takvim yaprak yaprak hatta osmanlıca olarak basılmalı. Bu bir ihtiyaçtır. dedelerimizin henüz tevellüdünü hicri olarak söylediği şu devirde acil bir ihtiyaç. denklem kurup tarih mi hesaplamam gerekiyor her seferinde?

banner26