Hergele'de Gazze eylemi!

Filistin'e destek eylemleri sürüyor. İstanbul Üniversitesinde de eylem vardı.

Hergele'de Gazze eylemi!

ÜNİVERSİTELİLER GAZZE İÇİN AYAKTA

 


İsrail"in Filistin"de gerçekleştirmiş olduğu insanlık dışı vahşete tüm dünya lanet okuyor. İnsanlık, Yahudi karşıtlığını gerekli kılıyor. İsrail"e ve destekçilerine tepkiler dinmiyor, çığ gibi büyüyor.


Bunlardan biri de İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi"nde gerçekleşti. İsrail"in başlattığı vahşete sessiz kalmayan İstanbul Üniversiteli Müslüman Öğrenciler, İsrail"e tepkilerine bir yenisini daha ekledi. 7-8 ocak tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Fen -Edebiyat Fakültesinde “Kalbimiz Filistin İçin Atıyor, Kalemlerimiz Filistin İçin Yazıyor” adıyla bir etkinlik düzenledi.


Fakültenin Hergele ismiyle meşhur meydanında Filistin marşları çalındı. Ömer Karaoğlu"nun Şehit Türküsü tüm meydanda yankılandı. Sonra Laileheillallah parçası, Eşref Ziya"nın Ağlama Karanfil"i, Adil Avaz"ın Koşun Çocuklar ve İntifada parçaları da çalınan ezgiler arasındaydı. Ama en fazla ilgi ve beğeniyi Filistin"in kendi marşları topladı. Adeta “İntifada” nakaratlarında tüm yürekler birden haykırdı. Bazı öğrencilerin bu parçaları cep telefonlarının kameralarıyla kaydettiği de gözlerden kaçmadı.


Filistin bayrakları ve poşilerle süslenen meydanda kurulan masalara İstanbul Üniversiteli öğrenciler Filistin"le ilgili düşüncülerini yazdı. Farklı kalemlerin buluştuğu ortak noktada İsrail"in bir terör örgütlenmesi olduğu ve direnen Filistin halkının, Hamas"ın kazanacağı düşüncesi yaygın olarak dillendirildi.
İstanbul Üniversiteli öğrencilerin yazdığı notlarda şunlar dikkati çekti:

-İsrail"e en büyük boykot içimizde yahudileşmiş kalıp ve davranışları yok etmektir.
-Siyonist köpekler kendi inandıklarına ihanet ettiler.
-Cehennem"in yakıt kaynağı İsrail.
-Bildiğim bütün kelimeler siyonist vahşeti anlatmaya yetmez. Yapabildiğim tek şey dua etmek.
-Filistin"de akan kanlar bizim yanlışlarımızın diyetidir. Peki onların yanlışlarının diyetini kim ödeyecek.
-Siyonist İsrail"in gücü bebekleri öldürmeye yetiyor. Kahrolsun İsrail.
-Karşımızda Bizans duramadı sen mi duracaksın İsrail?
-Seni de vururlar bir gün ey acı?
-Filistin imtihan kağıdımız, kazanacağız.
-İsrail ile her türlü ilişki suçtur.

Etkinlik sonunda bir bildiri de dağıtan İstanbul Üniversiteli Müslüman Öğrenciler: “Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa tüm Müslümanların şeref ve onurudur. Müslümanlar şeref ve onurlarını savunma konusunda tembellik göstermemeli, Filistin"de adil ve özlenen günlerin gelmesi için elinden geleni yapmalıdır.” diyerek eylemlerinin son olmadığının da işaretini vermiş oldular.

Besim Bal yazdıYayın Tarihi: 10 Ocak 2009 Cumartesi 17:55 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:43
banner25
YORUM EKLE

banner26