Her şeyin de heykeli yapılmaz ki!!

Şehirlerin bir kısım sembolleri var. Şehirlerin en merkezi meydanlarına bu ürünlerin heykellerinin yapılması absürd bir hal alabiliyor..

Her şeyin de heykeli yapılmaz ki!!

 

Evvelden sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelleri vardı sadece. Bu iş öylesine abartılmıştı ki Âşık Veysel’in heykelini gören bir vatandaşımız dalgınlıkla “Atatürk’ün saz çaldığını bilmezdim” demişti.Taşköprü sarmısak heykeli

Daha sonra “yöresel ürünleri”, meyveleri, sebzeleri sembol seçip onları “heykelleştirme” furyası başladı. En avantgarde sanatçıya parmak ısırtacak bir üslupla yapılan “antiestetik” bu heykeller furyası hem yöre ürününe zulümdü, hem de şehrin/ilçenin tarihî ve kültürel dokusunu bir ürününe indirgeyerek manevi ve kültürel pek çok zenginliğinin yok sayılmasına sebep oluyordu ki bunu da katmerli bir zulüm örneği sayabiliriz.

"Ayranın heykelini yapabilir misin Abidin"

İnegöl köftesi, Kırkağaç kavunu, Nizip ve Gaziantep fıstığı, Bursa şeftalisi, Susurluk ayranı, Taşköprü sarımsağı, Mudurnu tavuğu, Şanlıurfa isotu gibi uzayıp giden bu garip, akıllara seza heykeller listesinden ilham verici bir fotogaleri derledik.

Darısı meyve, sebze, yiyecek heykeli olmayan geri kalmış şehirlerimizin başına!

 

Suavi Kemal Yazgıç yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Çebi
İlhan Çebi - 7 yıl Önce

Babamlar Mudurnu'da şantiye işi yaptığı zamanlarda anlatmışlardı.Tavuk heykelini epey yukardan gören kartalın iştahı epey kabarmış meğer. Ve hızla tavuğa doğru sert bir inişe geçmiş. Gel gör ki tavuğa hızla çarpan kartal o anda mevta...Bu anlatılır Mudurnu'da.

banner19

banner13