Her şey halloldu mu, daha büyütmemeli mi?

Özgür-Der'in Beyazıt'ta düzenlediği 28 Şubat eylemindeydim.

Her şey halloldu mu, daha büyütmemeli mi?

Geçen gün 28 Şubat nedeni ile İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü önünde Özgür-Der’in düzenlemiş olduğu basın açıklamasında idim. 15 yıl önce gazetelerde atılan "topyekûn savaş" manşetleriyle niyetini apaçık belli eden, insanların eğitim, çalışma ve daha birçok alanda haklarını gasp edenleri ve hazırladıkları bu süreci protesto için bir araya geldik.

“Biz artık çocuklarımızın ne zaman darbe gelecek demelerini istemiyoruz!”

Basın açıklamasında sözü öncelikle Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci aldı. “28 Şubat İslamî kimliğimize, inançlarımıza ve yaşam tarzımıza yönelik bir girişimdir. Bu süreçte Kur’an kursları kapatılmıştır. O günler başörtüsü yasağı ve her alanda baskılarla zulmün üzerimize üzerimize geldiği günler olmuştur. Bizler o dönemde de buradaydık ve ‘MGK bizi yıldıramaz’ demiştik. O dönemden bu güne aynı direnci gösterdik kimilerimiz yıldı, pes etti ama biz aynı dik duruşluluğu göstermeye devam ettik.” sözleriyle o günlerin üzerlerinde oluşturduğu etkiyi, uğradıkları haksızlıkları dile getirdi. SonAhmet Ağırakça olarak "Çocuklarımızın, yeni neslin artık ‘ne zaman darbe gelecek’ yahut ‘darbe gelecek mi’ demelerini istemiyoruz" diyerek bu günlerin tekrar yaşanmaması gerektiğini de vurguladı.

Sonrasında o dönemde darbeye karşı çıktığı için hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi’nden atılan Ahmet Ağırakça söz aldı. 28 Şubat döneminin sorumlularının yargılanması gerektiğini dile getirdi. Üniversiteye gittiğinde 2 askerin dosyasını incelerken gördüğünü, generallerin YÖK’e ve üniversitelere hâkim olduğunu ifade eden Ağırakça sözlerine, “28 Şubat’ın hesabını cuntacılardan sormazsak tarih bizden soracak ve davaya müdahil olmalıyız!” vurgularıyla son verdi.

Son olarak Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay bugün burada yapılanın bir suç duyurusu olduğunu ve savcıların burada gerçekleşen açık suç duyurusuna sessiz kalmalarının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kenan Alpay28 Şubat’a karşı ses cimriliği!

O gün o meydanları 28 Şubat yanlılarına bırakmayan, eğitim haklarını gasp ettirmemek için üniversite kapısında -başörtüsünün yasak oluşuna asla aldırmadan- Hakk’ın örtüsüne bürünerek gözyaşı ve sabırla bekleyen ablalarımızı göremedik.

Konuştuğum hanımlardan bir kısmı o dönemin mağdurları idi. Ben ve çoğu arkadaşım 28 Şubat’ın bugüne kadar süren yankısının korkusuyla İmam-Hatip’ten mezun olmuştuk.

Evet, bugün okullarımızda hiçbir sorun olmadığını zannederek okuyabiliyoruz.

Artık üniversite ve İmam-Hatip kapılarında polisler beklemiyor.

O gün halka karşı savaş ilan edenlerin şimdi halkın karşısına çıkacak yüzleri yok.

Evet, biz şimdi bu meydanlarda özgürce haklarımızı arıyoruz.

‘Her şey halloldu, daha büyütmenin, tekrar o meydanları doldurmanın ne manası var’ diye mi söylendi 28 Şubat’ın karşısına korkusuzca çıkanlar.

Belki de akşam haberlerde çıkan azınlıkların görüntülerini, 28 Şubat belgesellerini izleyerek “cık, cık! Neler çektik biz” diye arkalarına yaslanıp mırıldanmışlardır.

Bu hak dava asıl şimdi başlıyor!

O günlerde masum insanlara çektirilen zulmün hesabını sormak için bugünlerde meydanlarda olmalıyız, her yerde haklarımızı aramalıyız!

Ta ki 28 Şubat sürecini yaşatanlara Silivri yolu gözükene dek!

Biz inanıyoruz ki Müddessir bize cesaret, İnşirah kalplerimize ferahlık, Fetih apaçık bir zaferdir!

Özgür-Der 28 Şubat

Esra Erdoğan oradaydı

Fotoğraf: Büşra Bulut

Yayın Tarihi: 03 Mart 2012 Cumartesi 09:12 Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2012, 10:28
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
habil ademoğlu
habil ademoğlu - 10 yıl Önce

Eylemi haberleştirdiğiniz teşekkürler. Dunyabizim'e de yayınladığı için...

habil ademoğlu
habil ademoğlu - 10 yıl Önce

Eylemi haberleştirdiğiniz teşekkürler. Dunyabizim'e de yayınladığı için...

m.salih akbey
m.salih akbey - 10 yıl Önce

hiç unutulmaması için sürekli yazmalı..teşekkürler

banner26