Her namazımız dolu dolu olmalı!

Ensar Kültür Merkezi'nin aylık olarak düzenlediği seminerlerin bu ayki konuğu Abdullah Yıldız idi..

Her namazımız dolu dolu olmalı!

Gaziosmanpaşa'da yer alan Ensar Kültür Merkezi, aylık olarak düzenlediği seminerlerine bu ay Namaz Gönüllüleri Platformu üyesi ve yazar Abdullah Yıldız'ı konuk etti. Hz. Ali Camii Konferans Salonu'nda gerçekleşen programa ilgi fazlaydı.

EKMGünümüz insanları zaman katili

Abdullah Yıldız, konuşmasına Ankebut Suresi 45. ayeti okuyarak başladı ve bu ayete dikkat çekti. Daha sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in nasıl namaz kılmayı öğrendiğinden ve Hz. Hatice annemizin fedakâr yapısından bahsetti. Peygamberimiz (s.a.v.)’in ahlakının Kur'an ahlakı olduğundan bahisle, günümüzde insanların zaman katili olduğunu ve bunun da kıyamet günü hesap verilemeyecek bir diyet olduğunu belirtti. Namazın önemine sık sık değinen Yıldız, Peygamberlere gelen ilk emrin iman ikincisinin ise namaz olduğunu aktardı.

Abdullah YıldızBizzat yakınlarımız namaz kılmıyor

Taha Suresi 10. ayetin sık sık mealiyle birlikte okunması gerektiğini belirten Yıldız, camilere çocukların gelmesi ve bundan da rahatsızlık duyulmaması konusunda dinleyicileri uyardı. Namaz serüvenine de değinen Abdullah Yıldız, namazın miraçtan önce bütün peygamberlere günde 2 vakit farz olduğunu, daha sonra 5 vakit olduğunu; Türkiye nüfusunun yaklaşık % 75’ini oluşturan bir kesimin namaz kılmadığını ve bu kesimin bize çok uzak olmadığını, aksine yakınlarımız olduğunu söyledi.

İçi dolu bir namaz için

İçi dolu olmayan namazın ahiret günü para etmeyeceğini aktaran Yıldız, içi dolu bir namaz için üç formül sıraladı. İlki, namaza namaz bilinciyle yaklaşılması gerektiği; ikincisi namazı, son namazımızı kılar gibi kılmak gerektiği; üçüncüsü ise namazda okuduğumuz sure ve duaları anlamamız gerektiğini söyledi.

Abdullah Yıldız, katılımcılara namaz hakkında birkaç tavsiye daha vermesinden sonra program sona erdi. Güzel bir programa ev sahipliği yapan Ensar Kültür Merkezi'nin Mayıs ayı konuğu ise Mahmut Toptaş Hoca olacakmış.

 

 

 

Cengiz Yalçınkaya dinledi ve aktardı

cngz91(at)gmail.com

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 20:01
banner12
YORUM EKLE

banner19