Her gün açılmayı bekleyen okul

Aya Triada Manastırı'nın Metropoliti Başrahip Apostolos Daniilidis okulun açılması için ne dedi?

Her gün açılmayı bekleyen okul

İnsana neden “İnsan” dendiği hakkında rivayetler muhtelif. Kelimenin etimolojisine atıfla nisyandan yada ünsiyetten geldiğinden bahsedilir. İnsan, ruhen ve bedenen karmaşık bir yapı. Tıp, anatomi, psikoloji gibi bilimler arası konsültasyon kolaylaştı. Yinede insan ruhunun ve bedeninin labirentlerinin tam anlamıyla bilinmesi zor. 

Papaz MektebiGüzel huy ve davranışlarıyla etrafındakilere faydalı olanlar sevilir, hürmet görür, taltif edilir. Sabır, Yardımseverlik, Dürüstlük, Vefa, Sadakat ve benzeri pek çok güzel tutum ve davranış hayatı daha anlamlı ve huzurlu kılar.

İnanmak ve paylaşmak insanı mutlu kılan, ona huzur veren iki güzel şey. Azimle, sebatla inandığınız doğrudan vazgeçmeyip sonunda sabrın tatlı mükâfatına erdiğiniz hatıralarınız oldu mu?

Bir hatıram var ki unutamam!

1996 yılında İstanbul Üniversitesinde arkeoloji öğrencisi iken Arkeoloji Kulübü üyeleriyle Heybeliada Ruhban Okulu'na bir ziyarette bulunmuştuk.

1971 yılında kapatılan ve o tarihten itibaren eğitim yapmasına müsaade edilmeyen bu Hıristiyan ilahiyat mektebinin, kapıları kapalı tutuluyor, cemaat mensupları dışında ancak özel misafirler için açılıyordu. Açıkçası ziyaret talebimizi kabul etmelerine bir miktar şaşırmıştık.

Papaz Mektebi KütüphanesiMaksadımız Hıristiyan Ortodoks din adamı yetiştirmek üzere kurulu bu kompleksin içindeki zengin kütüphaneyi ziyaret etmekti. Kütüphanede on binlerce kitap bulunuyordu. Bunların arasında yüksek tarihi değere sahip çok kıymetli el yazması eserler vardı.

Kütüphaneyi gezmek, içinde barındırdığı Yunan ve Batı Klasikleri, Bizans ve Roma Tarihi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi gibi alanlarda yazılmış eserler hakkında bilgi edinmek istemiştik.

Aya Triada Manastırı'nın Metropoliti Başrahip Apostolos Daniilidis, bizi dini kıyafetleri içinde, kapıda karşıladı. 10 -15 kişi kadar bir öğrenci grubu ve Latince profesörümüzle birlikte bize Kütüphaneyi gezdirdi. Ziyaretin sonuna kadar hepimizle tek tek ilgilendi, sorularımızı cevapladı..

Papaz Mektebi, SınıfKütüphaneden sonra “papaz mektebi”ne geçtik. Başrahip, okulun eğitime açılması için uzun yıllardır sebatla sürdürdükleri hukuk mücadeleleri hakkında bize bilgi vermeye başladı. (Konu, uluslararası ilişkilerde önemli bir sorun olarak Türk devletinin önüne çıkartılmaktadır ve bu konu halen çözüme kavuşturulabilmiş değildir.)

Çeyrek asırdır eğitim verilmeyen okulun koridorlarının, öğrenci sıralarının temizliği dikkatimi çekmişti. Hep birlikte bir sınıfa girdiğimizde kara tahtanın üst köşesinde, beyaz tebeşirle o günün  tarihi, ders ve konunun yazılı olduğunu gördüm. Şaşırdım!

Her an ders zili çalabilir

Metropolit’e; Okul kapalı olduğu halde tahtada neden ders, konu ve tarih yazdığını sorduğumda, Metropolit kolları önünde birleşik bir vaziyette hocamıza doğru dönerek;  “Efendim, öğrencinizi dikkati dolayısıyla tebrik ederim” diyerek bana;

-   “Delikanlı, biz okulumuzun haksız yere kapatılmasının yanlışlığını her platformda anlatmaya çalışıyoruz ama derdimizi bir türlü dinletemiyoruz. Ancak  inanıyoruz ki;  bu  kutsal mektep bir gün açılacak ve öğrenci yetiştirmeye devam edecek. Bu inancımıza sadakatimizden dolayı kapalı olduğu yıllar boyunca okulumuz alınacak bir kararla her an açılacak gibi sıcak bir ümitle bekler ve okulumuzun mevcut durumunu o gün eğitime başlayacak şekilde hazır tutarız. Ders müfredatımızda yazan konuyu o günün tarihiyle birlikte kara tahtaya yazarız” dedi.

Papaz Mektebi, Öğretmenler OdasıHeybeliada Papaz Mektebi kapatılalı  25 yıl oluyordu. Bunca yıldır eğitim verilmeyen bu okulda, bir gün ders zilinin çalacağına inanarak bu inancı sürekli sıcak tutmak ve bunun için yapılanları duymak beni etkilemişti.

Oradan ayrıldıktan sonra vapurla Sirkeciye dönüyorken aklıma, Ali İmran suresi 139. Ayette biz Müminlere seslenilen “Üzülmeyin, gevşemeyin, eğer inanıyorsanız üstün gelecek olan sizsiniz ayeti geldi. Yaşadığım bu olay bana, bir Hıristiyan'ın inancına sadakatine karşılık bir Müminin haklı davasına sadakatinin ne olması gerektiğini düşündürttü günlerce.

 

 

Galip Kapusuz hayretle hatırlattı    

Yayın Tarihi: 21 Şubat 2010 Pazar 00:56 Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2010, 19:03
YORUM EKLE

banner19

banner36