Her an ve şartta Müslümanca yaşamalıyız

Mazhar Bağlı, geçtiğimiz günlerde 'Modern Dünyada Müslüman Olmak' konulu bir konferans verdi. Sümeyye Dila Çavuşoğlu etkinlikten notlarını aktarıyor.

Her an ve şartta Müslümanca yaşamalıyız

Mazhar Bağlı, 19 Şubat Cuma günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 'Modern Dünyada Müslüman Olmak' konulu bir konferans verdi. Mazhar Bağlı konuşmasına "gerçekten hayatımızdaki temel sorunlardan birisidir 'modern dünyada müslüman olmak'" diyerek başladı. İslam'ı, pek çok taviz vererek, modern yorumlar getirerek yaşamak gafletinden bir an önce kurtulmamız gerektiğini söyledi. Kurbağadan örnek veren Bağlı, kurbağanın direkt kaynar suya konunca 2 metre sıçrayıp kurtulacağını, ancak soğuk suya konup da su yavaşça ısınmaya başlatılırsa gevşeyip kaynamayı hissetmeyeceğini ve öleceğini söyledi ve ekledi: "Yavaş yavaş gevşiyoruz, rehavet çöküyor ve en sonunda biz de ilk zamanki İslami kimliğimizi kaybediyoruz."

Mazhar Bağlı, modernleşmenin temel parametrelerinin bilgi kuramı ve pratikler olduğunu ve İslam'la aynı paydada buluşabilecek bir mevzu olmadığını söyledi: "Müslümanca yaşamanın mümkün olmadığı durum mümkün değildir. Biz müslümanca yaşamanın mümkün olmadığı durumu varsaymıyorsak, o zaman her yerde her zaman nasıl müslüman olarak yaşayabileceğimize dair bir sorgulama yapmamız gerekir." Bu meseleyi önemle incelememiz gerektiğini vurgulayan Bağlı, bu sorunu aşmamız gerektiğini, bir müslüman olarak hem kendimizi yeterince geliştirmemiz hem de müslüman toplumlara yarar sağlayacak bir birey olmamız için bunun şart olduğunu söyledi. Endonezya'da yapılan müslüman güzellik yarışmasını ise bu konunun en somut örneği diyerek bize sundu.

Kur'an-ı Kerim'i ve sünneti hayatımızda yaşamalıyız

Mazhar Bağlı, "bugünün en önemli sorunu, bizim var olan bu modern sistemin üzerine İslam'ı oturtup bir kod halinde bunun İslam dini olarak algılanmasına fırsat vermektir" dedi. "Bu çifte standartlı, iki yüzlü dünyada müslümanlardan başka kimsenin söyleyecek alternatif sözü yoktur" diyerek devam etti konuşmasına ve ekledi: "Dünya Magna Carta'dan bu yana insani değerlerin üretimiyle ilgili çok büyük bir krizle karşı karşıyadır. Batı'nın ortaya koyduğu mekanizma kendi değerleriyle örtüşen insanlara insan etiketi yapıştırıyor, siz o standartlara uymuyorsanız 'insan değilsiniz' diyor. Biz müslümanlar bu sisteme karşı durmak zorundayız ve eğer biz bu sistemi benimsersek kurbağa teorisindeki gibi kendi benliğimizi kaybedeceğimizi anlıyoruz. Bizim sistemimiz çok basit; ne bir derin felsefi tartışmaya gerek var ne bir devasa bilgi birikimine... Yalnızca Hz. Muhammed (sav)'in yaptığı gibi dürüst ve
açık olmak gerek. Biz Batı'nın ürettiklerini kendi kültürümüze altlık oluşturamayız ya da o sistemin üstüne oturamayız."

Bugün İslam'ın doğru bir biçimde yaşanmamasına neden olan esas konunun dini kavramların içinin boşaltılmış olması olduğunu söyleyen Bağlı, Gazali'den bu yana aynı sorunun devam ettiğinin görüldüğünü belirtti. Mazhar Bağlı'nın dediğine göre eğer kavramların içini dolduramazsak "başkasının oluşturduğu altlık üzerinden bir takım kültürel kodlarla müslümanım diye geçiniriz." "Biz müslümanlar İslam'a kendi kurallarımız çerçevesinde bakmamayı nasıl başaracağız" sorusuna ise Mazhar Bağlı İsmet Özel'in "Üç Mesele", Sadık Yalsızuçanlar'ın "Televizyon ve Kutsal" ve Rasim Özdenören'in kitaplarının bize bu konuda yardımcı olacaklarını söyledi. "Bizim bu modern dünya karşısında, bu bizi değerlerimizden uzaklaştıran farklı düşünce mekanizmalarına teşvik eden dünyada biricik kaçış yolumuz pratiklerdir" diyen Bağlı, yani Kur'an-ı Kerim'i ve peygamberimizin sünnetini her ne şartta olursa olsun hayatımızda uygulamanın önemine değindi.

Biz müslümanlar inandığımızı yaşar, yaşadığımızı söyleriz ve bununla yükümlüyüz. Mazhar Bağlı'nın bu konferansı da bu konularda bizim için iyi bir yol gösterici oldu.

 

Sümeyye Dila Çavuşoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 13:28
YORUM EKLE

banner19