Helaller-haramlar ve kul hakkı anlatılmıyor

Meridyen Sohbetleri’nin Mart ayı etkinliği İstanbul başvaizi Mustafa Akgül’ün katılımıyla gerçekleşti. Hatice Sarı sohbetten notlarını aktarıyor.

Helaller-haramlar ve kul hakkı anlatılmıyor

 

 

Meridyen Sohbetleri’nin Mart ayı etkinliği İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül’ün katılımıyla gerçekleşti. “Müslüman İş Ahlakı” konusu çerçevesinde gerçekleştirilen sohbette, Akgül sözlerine haram ve helal kavramlarının genel itibariyle ne anlama geldiğini anlatarak başladı.

“Yenilip içilmesine, söylenip yapılmasına dinin izin verdiği, meşru saydığı şeylere ‘helal’ denir. Haram ise; aynı şeylerden dinin yapılmasına izin vermediği, meşru saymadığı şeylerdir. Bütün mesele, ticaret hayatında, memuriyet hayatında, işçi olarak çalışmada kazancın helal ya da haram olma meselesidir.”

Dürüstlükteki notumuz 2,5

Helal-haram kavramları doğrultusunda ülkemiz Müslümanlarının ibadetler hususundaki istatistikî değerlendirmelerini anlatırken; “Müslümanlar olarak, namazdaki notumuz 6 ile 6,5 civarında, zekâttaki notumuz 7,5 ile 8 civarında, oruçtaki notumuz 8’in de üstünde; fakat dürüstlükteki notumuz 2,5. İş, para ile kazanca gelince şeklimiz değişiyor ve birtakım yanlışlar yapıyoruz. Helal kazanç, kazancın içinde haramın olmaması, dinimiz açısından çok önemlidir” diye konuştu.

“Helal kazanç, kazanç içinde haramın olmaması dinimiz açısından o kadar önemli ki, diğer ibadetlerin kabul şartı demiyorum ama namazların hazzını, ihlâsını, zırhını yok eden bir hata. Kazancımızı yüzde yüz helal ile değiştirirsek namazı kılış şeklimiz, orucu tutuş şeklimiz, Kur’ân’ı okuyuş şeklimiz değişecek” diyerek helal kazancın insanın ibadet hayatını nasıl olumlu yönde etkilediğinden bahsetti.

Haramların miktarları hususunda toplum içinde var olan anlaşmazlıkları ve “Akıl ile haram-helal tespiti yapılır mı?” veya “Helal olanla haram olanı kim tespit eder?” gibi soruları Allah Rasûlü (sav)’nün hadis-i şerifleri çerçevesinde anlatan Mustafa Akgül şunları söyledi:

İnsanlar olarak kabul etmemiz gerekir ki, bizim helal ve haramı tespit etme gibi bir yetkimiz ve kabiliyetimiz olamaz!

“İnsanlar olarak kabul etmemiz gerekir ki, bizim helal ve haramı tespit etme gibi bir yetkimiz ve kabiliyetimiz olamaz! Eğer bu, insanların zihinlerine bırakılsaydı, alışveriş ve faiz birbirine denk gibi görünecekti. Eğer bunu akla bırakırsanız, öyle sınırları zorlar ki, sizi ilerde perişan edecek şeyleri makul olarak gösterir. İçkinin haram olduğunu herkes biliyor. İçkinin haram mı, helal mi olduğunu eğer insanlara bırakırsanız, sarhoş olmayacak kadar içmenin haram olmaması gerekir. Bu yüzden Efendimiz, Peygamberimiz (sav) devreye giriyor; ‘Çoğu zarar olan şeyin azı da haramdır.’ diyor. Eğer azına izin verilseydi, işin nerede duracağı belli olmazdı.”

“Tıp ve iktisatta helal ve haram ne zaman tetkik edilecek?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Tıpta hamile hanımlara diyorlar ki; alkol ve sigaradan uzak durun; çünkü çocuğa zararı var. Keşke, “Herkes uzak dursun!” deseler; ama o kadarına bile seviniyoruz. Fakat tıp fakültelerinde, “Hamile olan hanımlar helal gıda yesinler, haram yerlerse çocuğa zararı olur” diye bir rapor çıkmıyor. İktisat fakültelerinde ise para, enflasyon, yatırım, ihracat, ithalat, bütçe açığı, dış ticaret kavramlarının tanımları anlatılıyor; ama helal, haram, kul hakkı, bereket gibi kavramların tanımlarına değinilmiyor. Paranın hareketlerini anlatırken, haram ve helal dengesi de, kul hakkı da anlatılsa, çocuğun mezun olduktan sonraki hayata bakışı, insanlara hizmeti ve insanlara verdiği hizmetten aldığı manevi zevk de değişir.”

Helal-haram kavramları mevzubahis olunca helalleşmenin önemine ve şartına da değinen Mustafa Akgül, helallik alırken üzerimize geçen hak ne ise açık bir şekilde söylenmesi ve o şekilde helalleşilmesi gerektiğini söyledi. Hak sahibinin hakkını helal edip etmemesinin tamamen kendi tekelinde olduğunu söyledikten sonra, helalliğin gerçekleşmesi için dile getirilme şartı olduğunu hatırlattı.

Müslüman’ın iş ahlakı, genel itibariyle hakkı ve adaleti gözeterek oluşur, bu nedenle hiçbir Müslümanı iş ahlakında hakkaniyetten ayırmasın Rabbimiz.

 

Hatice Sarı yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 13:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26