Hayrettin Karaman'a özel etkinlik

5 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da iki önemli etkinlik var. Seçin, beğenin, takip edin.

Hayrettin Karaman'a özel etkinlik

Hayrettin Karamanİslam Hukukunda en yetkin isimlerden biri olan Prof. Hayrettin Karaman’ın 50. Akademik yılı münasebetiyle Kültür AŞ Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde bir özel etkinlik düzenleyecek. Hayrettin Hoca, 2001 yılında, özgürlüğün şart olduğu üniversite ortamında hüküm süren baskılara karşı çıkarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevinden ayrıldığından beri Türkiye’de bir üniversite ile bağlantısı bulunmasa da Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesinde (Hollanda) misafir öğretim üyeliğini sürdürüyor.

Akademik Hayatının 50. Yılında Prof. Dr. Hayrettin Karaman başlıklı program, 5 Aralık Cumartesi günü saat 13.30'da, Karaman'ın hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel film gösterimiyle başlayacak.

Yarım asrı bulan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında binlerce konferans, seminer panel veren, aralarında bugünün tanınmış bilim ve fikir adamları olan binlerce öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın ilim hayatının farklı yönlerinin değerlendirileceği bir açık oturum gerçekleştirilecek.

M. Akif Aydın'ın oturum başkanlığını yapacağı etkinlikte, yazar Ahmet Taşgetiren ile  Marmara Üniversitesinden akademisyenler  Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mustafa Uzun, Prof. Dr. Mehmet Erdoğan hocanın fikirlerini paylaşacaklar.

Doç. Dr. Mustafa Sinanoğlu, Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Dr. Eyüp Sait Kaya, Dr. Adnan Aslan, Muhammet Tahir Kılavuz’un katılacağı bölümde  “Duygu, Düşünce ve Hatıralar” hocanın yakın arkadaşları tarafından anlatılacak. Son dönemin en önemli fıkıh simasını anlamak için önemli bir fırsat bu etkinlik.

Kadını Yazanlar Anlatacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ile sürdürülen İSTANBUL KADIN – KADIN İSTANBUL projesinin etkinlikleri 5 Aralık 2009 Cumartesi günü saat 12.00’de Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde gerçekleşecek “İSTANBUL'U YAZAN KADINLAR" ve "İSTANBUL'DA KADINI YAZANLAR” Panelleri ile devam ediyor.

Yıldız Ramazanoğlu
Yıldız Ramazanoğlu

Panelin ikinci bölümü saat 14.30’da. Bu panelde değerli hikaye yazarımız Yıldız Ramazanoğlu bir konuşma yapacak. Ramazanoğlu, "İSTANBUL'DA KADINI YAZANLAR” panelinde “Kadınların Hikâyelerinin Büyülü Evi Olarak İstanbul” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

II.Paneldeki diğer isimler: Hande Öğüt (Moderatör), Gaye Boralıoğlu (İstanbul’un Soyluları ve Soysuzları), Müge İplikçi (Şehrim İstanbul), Yıldız Ramazanoğlu (Kadınların Hikâyelerinin Büyülü Evi Olarak İstanbul), Jale Sancak (Göçle Gelen Kadınlar)

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Kadir Has Caddesi Fener Vapur İskelesi Çarşısı tarihi binada. İletişim için 0212 534 95 50

Faruk Pekuz bildirdi.

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2009 Perşembe 17:01 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 11 yıl Önce

Hocam ın avara bir öğrencisi idim. Gün geçtikçe daha iyi anlamaya başladım O nu.

banner26