Hayrettin Karaman Gençlerle Buluştu

Genç Dergi'de 3 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen söyleşide Hayrettin Karaman gençlere önemli mesajlar verdi.

Hayrettin Karaman Gençlerle Buluştu

Ünlü Fıkıh Alimi Prof. Dr. Hayrettin Karaman Hoca gençlerle buluştu.

 

Genç Dergi"de 3 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen söyleşide Hayrettin Karaman gençlere önemli mesajlar verdi. Söyleşide İslam algımız, gençlerin sorunları, camia münasebetleri ele alındı. Ayrıca laiklikten türban sorununa, dindar gençliğin yalnızlığına dair birçok konuda da gençlerin sorularını cevapladı. Kendisi hakkında basında çıkan iftira haberlere de cevap veren hoca, sağlık sorunlarına rağmen bir hayli neşeliydi.

 

Söyleşiden bazı notlar

 

Hayrettin Karaman Hoca, Müslümanların çoğunun din algısının anne babadan edinilenle kaldığını ve dini araştırıp, öğrenenin az olduğunu, çoğu kişinin avam gibi hocalara, müftülere soru sormakla yetindiğini söyledi. Sonra salona dönüp “İçinizde dört mezhebin dördünü de araştırıp inceleyip de mezhebini seçmiş olan kaç kişi var?” diye sordu. Gençlerden ses çıkmadı ve hoca tahkik-i iman konusuna değindi.

 

Halkın başörtüsü (eşarp) olarak bildiği şeye birilerinin türban dediğini, bundaki amacın ise önce türban-başörtüsü ayrımını yerleştirip, sonra da siyasi simge olayını kabul ettirmek olduğunu belirtti.

 

Laikliğin dindarların özgürlüğünün arkasında durarak değil, inanmayanların özgürlüğünü kollayarak işlediğini, dünyada da bunun böyle olduğunu belirtti.

  İslami camianın problemlerinden birinin de dedikodu olduğunu belirtti. Ayrıca, inandığımız insanların da yanlış şeyler söyleyebileceğini düşünmüyoruz ve yeterli miktarda muhakeme yapılmıyor, dedi.

 

Cennete Kim Gidecek?

 

1973"te uydurulan ve hala zaman zaman basında yer alan bir iftiraya da değindi. İslam Hukuk Tarihi kitabına dayanarak bazılarının “Hayrettin Karaman, Yahudiler ve Hıristiyanlar da cennete gidebilir, diyor.” dediğini söyledi. Oysa bunun sadece kitabında aktardığı görüşlerden biri olduğunu, fakat bu ve benzeri şeylerin yıllardır medyada çarpıtıldığını dile getirdi.

           

Söyleşinin sonunda hoca bir konuya değinirken, cennete gideceğini umduğunu ve insanın böyle bir zanla yaşamasının iyi olduğunu söyledi: “Ben kulumun zannı üzereyim.”

 

Abdullah Güner yazdı     

 

            

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26