Haydi, Telefon Başına!

İsrail vahşeti karşısında duyarsız kalmayan milletimizden yeni bir dayanışma örneği daha…

Haydi, Telefon Başına!

HAYDİ, GAZZE İÇİN TELEFON BAŞINA

 

İsrail vahşeti karşısında duyarsız kalmayan milletimizden yeni bir dayanışma örneği daha… Vakti ve nakdi olanlar için Filistinli kardeşlerimizi arayarak yaşadıkları sıkıntılara ortak olduğumuzu gösterecek kolay bir yol var. Telefon açıp iki cümle dahi olsa konuşmak ve Filistinli kardeşlerimizin acılarıyla, sıkıntılarıyla hemhal olmak. Muhakkak ki bu davranış, büyük bir moral kaynağı olacaktır onlar için. Aşağıda verilen uygulamayı aynen yerine getiren biri olarak birçok Filistinli kardeşimizle irtibat kurmayı başardım. Hakikaten “ene Türkiyyun” denildiğinde yadırgamayan, sımsıcak bir şaşırma tepkisi veriyorlar.

 

İlk aradığım numaradan orta yaşlı bir erkek sesi geldi. “Hel hünâ Gazze?” dediğimde, bizim “hı –hı” dediğimiz ifadeye benzer “ha-ha” türü bir şey dedi. Arapça bilmediğimi ve Türk olduğumu söyledim. İçinde Türk kelimesi geçen bir sürü cümle kurdu. Bunun üzerine ben de İsrail"e lanet cümlelerini sıraladım ve ardından dua ettim. O da, Arapça karşılıklar verdi. Doğrusu neler söyledi anlamadım. Ama en azından söylediklerime coşkuyla katıldığı belli olan bir ses tonu vardı. İkinci aradığım numaradan genç bir bayan çıktı. Çok net bir bağlantı kurulamadığından kısa süre sonra telefon kapandı.

 

Bir sonraki aramamda yaşlı bir bayan çıktı ve aynı heyecanla yukarıdaki cümleleri tekrar ettim. Bir sonrakinde ise genç bir delikanlının sesi geliyordu. Bunun gibi birçok aramalar yaptım ve karşıma çıkan herkese aynı şeyleri tekrar ettim. Hepsinin sesinde şaşkınlıkla karışık bir heyecan vardı.  Arapça bilmediğim için söylenenleri anlamadım. Ama onların beni anladığı kesindi.

 

Bilimi sayısal ve sözel diye ikiye bölen, coğrafyayı parçalara ayırıp sınırlar koyan modern seküler akıl maalesef aynı ümmetten olan insanların dilleri arasındaki bağlantıyı da koparmış durumda. Bütün bu bilinçli parçalanmışlığa rağmen Müslümanlar arasındaki kardeşlik duyguları hala dipdiri. Bütün bir ülke genelinde yaygınlaşan protestolar, yardım kampanyaları türünden dayanışmalar bu diriliğin en büyük göstergesidir. Şimdi bu diriliği daha da büyütmenin zamanı. Haydi, kolları sıvayıp bu güzel dayanışmayı etrafımızda yaygınlaştıralım.

 

Geçtiğimiz Günlerde Mustafa İslamoğlu Hilal TV"de Vahyin Penceresi-Gazze Özel Programında Yaptığı Çağrıda Gazze'li Kardeşlerimizi Aramak İçin Verdiği Numara İle Yeni Bir Kampanya Başlatmış Oldu.

Verdiği 8 Haneli Numaradan Sonra Çevrilecek Rasgele 5 Numara ile Gazze'de Yaşayan Herhangi Birisine Ulaşılabileceğini Belirten İslamoğlu, "Arapça veya İngilizce bilmiyorsanız dahi insani diliniz ile ağlayarak da onların yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz" dedi.

Türkiye'deki Müslümanlar tarafından aranan Gazze'liler gelen telefonlara karşı sevinç ve teşekkürle cevap verdiler. Telefon Kampanyası hızla yayılırken sadece Türkiye'de değil diğer İslam ülkelerinde de aynı kampanyanın başlatıldığı belirtiliyor.

 

Gazze'yi Aramak İçin Ne Yapmalıyız?

00970828***** noktalı yerlere tesadüfen ekleyeceğiniz 5 numara ile karşınıza Gazze'li kardeşlerimiz çıkacak. Arapça Veya İngilizce bilmiyorsanız Gazze'lilere aşağıdaki cümlelerden birkaçını söyleyebilirsiniz:Hel hünâ gazze?
Orası Gazze mi?

Hel ente Filistinî ev İsrailî?

(Bayansa çıkan Hel enti Filistinî ev İsrailî)
Siz Filistinli misiniz yada israilli?

Nehnu Asifun cidden,
Sizin için gerçekten üzülüyoruz

Nehnu ned'u ileyküm kesîran
Sizin için çokca dua ediyoruzLa e'rifu arabiyyün
Ben arapça bilmiyorum

Ene türkiyyün
Ben Türküm

ALLAHu hezzemel israil
Allah israili hezimete uğratacak

Lanetallâhi alel israil
Allah'ın laneti israil üzerine olsun

İnşâALLAHu gahhara israil
İnşâalah israili kahretsin

Nehnü acizun
Biz aciziz

Entüm şehidün
Siz şehitsiniz

ALLAHu yensurukum
Allah size yardımın etsin

İnnALLAHe meassâbirîn
Allah sabredenlerle beraberdir.

 

Yavuz Altınışık yazdı

Yayın Tarihi: 20 Ocak 2009 Salı 04:11 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 11:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kayıp seyyah
kayıp seyyah - 12 yıl Önce

defalarca denedim ama olmuyor, düşmüyor bir türlü, lanet olası siyonistler telefon ağı mı bırakmışlardır ki!!

Ahmet Tek
Ahmet Tek - 12 yıl Önce

Selamün aleyküm. Hel hünâke Gazze? / Orası Gazze mi?
Ya ehil kerim / (Bayansa: Ya uhtil kerima) / Güzel kardeşim
Ene min Türkiya / Ben Türkiye'denim
Velâkin lâ etekellem ul Arabiyye / Arapça konuşamıyorum
Ve lâ efhem mâ tekûlûn / Sizin konuştuğunuzu da anlayamıyorum.
Nahnu âsifun cidden / Sizin için gerçekten üzülüyoruz.
Nahnu ned'û ileykum kesîran / Sizin için çokça dua ediyoruz.
İnne hazel musab; hu musabuna cemian ve nahnu maakum / Bu acı hepimizin ve biz sizinleyiz.

banner26