Hattatların satırından yetimlerin sadrına

Kalemler bu defa yetimler için yazdı ve sanatkarlar hayırda buluştu. F. Zehra Can bu etkinlikten notlar aktardı.

Hattatların satırından yetimlerin sadrına

Kalemler bu defa yetimler için yazdı ve sanatkarlar “hayırda” buluştu. Zarîf hattatların kağıt üzerinde inci gibi işlenen nahîf yazıları İstanbul’dan Afrika’ya, yetimlerin gönlüne ulaştı.

27 Kasım 2015 Cuma günü, Hattat Hasan Çelebi ve talebelerinin Nijer yetimlerinin yararına düzenledikleri sergi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in teşrifiyle Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açıldı. Onlarca hattatın elinden çıkmış 82 mümtaz tablonun sergilendiği faaliyete ilgi yoğundu.

Geliri ile Nijer’deki yetimlere bir yetimhane yapılacak olan sergiye Başkan Görmez’in yanı sıra BİSEG Gönüllüleri Vakfı Başkanı İbrahim Ceylan ile çok sayıda davetli katıldı. Önceden yapılmış olan programı dolayısıyla programı teşrîf edemeyen Sâre Davutoğlu ise göndermiş olduğu kısa ve özlü telgrafıyla sergiye iştirak etti:

Hat, ebrû, tezhib gibi klasik İslâm sanatlarımızın yaşatılmasını, nesilden nesile aktarılmasını hayâtî derecede önemli görüyorum. Hüsn-i hat eserlerinin sergilendiği bu müstesnâ ortamda sizlerle birlikte olamasam da medeniyetimize kattığınız zenginliğin her zaman destekçisi olacağımı ifâde etmek isterim.”

Hattat Hasan Çelebi “Aşk'a Geldik”

Sinan Paşa Câmii imamının Kur’ân-ı Kerîm kıraatının ardından, serginin mimarı, “Hattın Çelebi”si Hasan Çelebi, kürsüde yerini alarak serginin vücûda geliş serüvenini hâzirûn ile paylaştı: 

Hayır-hasenât için yapacağımız serginin gelirini nereye sarf edeceğimize arkadaşlarla yaptığımız istişâre neticesinde karar verdik. Nijer ve Kenya’da hayır-hasenât işleri yapan BİSEG Gönüllüleri Vakfı’ndan arkadaşımla irtibat kurduk, bize 'Nijer’de 60 kadar yetime bakmaya çalışıyoruz. Kendi yağımızda kavruluyoruz, yetimlerin bulundukları bina kirada... Belki bu binayı satın alma durumu olabilir.' dedi. Bu sözleri duyunca aşka geldik, cân u gönülden çalışmaya başladık.” 

Hüsn-i hat sanatına 50 senedir emek veren Hattat Hasan Çelebi, 40-45 eser toplamayı beklerken, 82 eserle sergiyi açtıklarını söyledi. Halihazırda bulunan eserleri 34’ünün erkek ve 37’sinin ise kadın hattat olmak üzere toplamda 72 hattat tarafından yazıldığına da ayrıca değinen Çelebi, konuşmasını nihayetlendirirken “Yetime kefil olan ile cennette beraberim” hadis-i münifindeki müjdeye işaret ederek yerini Sayın Görmez’e tevdî etti.

Nûrun a’lâ nûr...

İlk defa bir icazet merasimine şahitlik edeceğini dile getiren Görmez, günün anlam ve önemini üç güzellikte cem etti. Hat sanatının ince zarafetini, sözüne, özüne ve yüzüne yansıdığı Hattat Hasan Çelebi ile bir sergide bulunmaktan dolayı hissettiği güzel duyguyu, serginin Nijer yetimleri yararına düzenlenmiş olmasının taçlandırdığını vurgulayarak, bu durumu “nurun-alâ-nur” ayet-i münifesiyle tavsif etti.

Müslümanların ince ve zarif duygularını kaybettiğine değinen Görmez, “Halbuki mü’min demek aşk demektir, mü’min demek sevgi demektir. O eski muhabbetin tekrar İslâm topraklarında neşv ü nemâ bulması için sevgimizi artırmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Allah, kulu bir iş yaptığı zaman, onu en güzel bir şekilde yapmasını sever” hadis-i sahihiyle günümüzde buna ihtiyacımız olduğunu belirten Görmez, 4 talebeye Hasan Çelebi ile birlikte icâzetlerini takdim etti.

Hattat Ayten Tiryaki’den Güler Çalın, Hattat Betül Utku’dan Ravza Çam ve Ayşenur Kul ve Hattat Hasan Çelebi’den Hakan Özsaraç, icazet almaya hak kazanan çiçeği burnunda hattatlar oldu.

Kurdele kesilmedi, örtü kaldırıldı

Sergiyi alışılmışın dışında olarak kurdele keserek değil, örtüsünü kaldırarak açacaklarını belirten Hattat Çelebi, program süresince bir örtü altında kapalı olarak bekleyen nadide eserini misafirlerinin meraklı gözleriyle buluşturdu. Serginin en pahalı eseri olarak 60 bin lira paha biçilen, Hattat Çelebi’nin kaleminden çıkan bu nadide levha, daha sergi açılmadan satılan birçok eserden biri...

Siz de çorbada tuzum bulunsun diyenlerdenseniz, 29 Kasım’a kadar açık kalacak olan bu sergiyi kaçırmayın. Sergiye katkıda bulunamayanlardansanız, müteessir olmayın; serginin size katacak çok şeyi var.

F. Zehra Can haber verdi. 

 

Yayın Tarihi: 30 Kasım 2015 Pazartesi 15:55 Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 16:39
banner25
YORUM EKLE

banner26