Hattat Halim sergisini kaçırmayın!

Hattat Halim Özyazıcı, ülkemizin son büyük hat temsilcilerinden biriydi. Fatih'te bu büyük ustanın çalışmaları sergileniyor..

Hattat Halim sergisini kaçırmayın!

Bir yakın zaman hattatı: Hattat Halim Özyazıcı 

Hattat Halim Özyazıcı Hattat Halim Özyazıcı, ülkemizin son büyük hat temsilcilerinden biriydi. Sanatını meslek olarak icra edenlerden, ailesini bununla geçindirenlerden belki de sonuncusuydu.

Harf inkılâbı neticesinde sanatına malzeme olan harflerle helal gelmişti. Yasak olmuştu onun harfleri. Babasının teşvik ettiği hayat bir son bulmuş; bambaşka bir hayat başlamıştı sanki onun için.

Hâlbuki daha dün gibiydi; 1914’te Medresetü'l-Hattâtîn açılınca, sevinç içinde talebe olmuştu. Hasan Rıza Efendi'den, Kâmil Akdik'ten, Hulûsi Efendi'den, İsmail Hakkı Altunbezer'den, Ferid Bey'den, Said Bey'den çeşitli tarzlarda hat meşk etmeyi öğrenmişti. Hocaların imzalarının yer aldığı bir diplomaya onu verip işte hattat oldun, demişlerdi..

Babıâli'de başlamıştı hattat olarak mesleğini icra etmeye. Şimdi ise rağbet azalmıştı. İstanbul Topkapı'da bir bağ satın alarak bu arazinin geliriyle geçinmeye başlamışken nadiren kendisine iş gelirdi. Gönlü kırık hattat icazet sahibi olduğu halde şöyle imza atardı eserlerinin altına: “sâbıkan hattat, hâlen bâğıbân". Bu dönemde birkaç camiyi hat ile süslemek kendisine nasip olmuştu: Kadırga Sokollu, Azapkapı Sokollu, Şişli, ve Ankara Maltepe Camiisi.

Hattat Halim Özyazıcı - Eskiz
(+)

Akademide hat eğitimi verdi

İçindeki dinmeyen sanat aşkıyla 1946 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nde tekrar hocalığa başlar, 1963'te yaş haddinden emekliye ayrılana kadar. Akademide her ne kadar kendine talebe olacak birilerini arasa da hat sanatına olan rağbetin yitip gittiğini tekrar müşahede eder.

Mimarlık öğrencilerine bir teklifte bulunur "Sizlerin eli çizgi çekmeye alışkındır, gelin yazı öğreteyim."  İlgiyi kendi aşılamaya çalışır; her öğrenciyle tek tek ilgilenerek. Sonrasında Edebiyat Fakültesi'nden Yüksek İslam Enstitüsü'e kadar pek talebesi olur.

Halim Efendi, 1964 Eylül'ünde caddede karşıdan karşıya geçerken trafik bir kazası geçirmiş ve on gün hastanede yattıktan sonra hayata gözlerini yumdu.

Bu sergiyi kaçırmayın 

Hattat Mustafa Halim Özyacı’yı (1898-1964) vefatının 45.sene-i devriyesinde anmak ve orijinal çalışmalarını sergilemek vesilesiyle “Hattat Halim Fatih’te” isimli bir sergi düzenlendi.

Hattat Halim Fatih'te
(+)

Yusuf Çağlar’ın Koleksiyonunda bulunan 200 parça yazı çalışması, hat, belge vb. dokümandan bir seçki niteliği taşıyan sergide; Hattat Halim’in hat çalışması esnasında çekilmiş fotoğrafı, kartviziti, fatura örneği, camilere yaptığı büyük hat çalışmalarından çeşitli numuneler, ismine gönderilmiş mektup örnekleri, hilye çalışması için yaptığı eskizler ve daha pek çok orijinal belgeyi görme imkânı olacak.

Hattat Halim Efendi’nin öğrenci kayıt defterini incelemenizi öneririm. Akademideyken eğitim verdiği her öğrencinin kaydını tuttuğu bu deftere öğrencilerinin resmini yapıştırmış ve inci gibi yazısıyla bilgilerini girmiş.

13 Mart Cumartesi günü başlayan sergi 21 Mart Pazar gününe kadar gezilebilir.

Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi Sergi Salonunda ziyaret edebileceğiniz sergiyi kaçırmayın. İrtibat için; 0212 631 73 03-491 04 27 

 

Melih Koşucu davet etti

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2010, 23:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13