Hasan Aycın'ı ziyaretimiz!

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Kültür Komitesi olarak geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları yaşayan Hasan Aycın'ı ziyaret ettik.

Hasan Aycın'ı ziyaretimiz!

Haziran ayında açılışını yaptığımız karikatür sergisinin açılışına davet ettiğimiz Hasan Aycın sağlık sorunları olduğunu ve bu yüzden gelemeyeceğini söylemişti. Biz de madem abimiz bize gelemiyor biz ona gidelim diyerek arayıp ziyaret etmek istediğimizi söyledik.

Hasan AycınGörüşmeyi, Topkapı sur içinde bulunan çay bahçesinde yaptık. Oldukça sıcak bir ortamdı. Hasan Ağabey, 30. yılını doldurduğu çizim hayatında neler yaşadığını, ilginç anekdotları anlattı bize. Karikatür, çizim, nakkaşlık, hat sanatları, doğu medeniyetinin modern sanatları nasıl tanımlaması gerektiği hakkında uzun uzun konuştuk. Kendi derdimizi dünyaya anlatmaya nasıl ve nereden başlanılması gerektiği hakkında bakış açısını anlatan Hasan Aycın'la Hanzala’dan Ayvazovski’ye kadar uzanan konu yelpazesinde saatlerce konuştuk. Aycın, yazarlık hayatında yaşadığı ilginç anekdotlarını da anlatarak, geleneğimize ve kültürümüze nasıl sahip çıkılacağı, çıkılması gerektiği noktasında kendi yaşamından örnekler vererek “ne yapmalı?” sorusunun hikmetini tecrübeleriyle anlattı.

Hasan Aycın

Hasan AycınSonrasında İran’dan Çeçenistan’a Afganistan’dan Doğu Türkistan’a Müslüman toplumların sorunlarını ve bu sorunları hangi yollarla aşabileceğimiz üzerine konuştuk. Geçmiş tecrübeleriyle birlikte şu anda tüm hızıyla devam eden yardım faaliyetlerinin çıkış noktalarını, kimlerin ne fedakârlıklar gösterdiklerini anlattı Hasan Abi. 

Kendi durduğu nokta ile karikatür sanatının arasındaki o ince çizgiyi belirten Aycın, insanın “eşref-i mahlûkat” olduğunu belirterek, insanın “insanca” işler yapması gerektiğini söyledi. 

Komite üyeleri şifa dileklerini ilettikten sonra ziyaret son buldu. 


 
 
Ömer Şarlak haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2009 Cuma 11:42 Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 16:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26