Harika bir gün idi!

Benim için resmen süper bir gün oldu, o kadar ki sabah 7’de yediğim çeyrek salatalık dışında bir şey yemediğimi akşam 9’da fark ettim.

Harika bir gün idi!

 

Sirkeci Garında çok ilginç şeyler oluyor, Dergi Günleri etkinliğini duyunca bağlı olduğum tek dergiyle, Cafcafla sınırlı düşünmüştüm etkinlikle ilişkimi ama hasbelkader gittiğimde içinden çıkmak istemedim resmen.

İhtiyar heyeti karşıladı!

Kapıdan girerken beni tanıyıp karşılayan ve standlarına götüren İhtiyar dergisi görevlileri internetten Melekût Senfoni adıyla bildiğim Elif Ruhefza, İbrahim Çolak ve adını bilemediğim çok tatlı bir abla bana çay ısmarladılar, süper muhabbetler oldu. Sonra dergilerden birinin kapağını çay lekesi yapınca ayıp oldu diye dergi alayım dedim, ay ondan da alayım, bu da güzelmiş derken birkaç dergi bir de poşet verip yolladılar beni, okuyunca dergiye de bayıldım, öbür sayılarını almalıyım gidip.

Birdirbir’de felsefe!

Cafcaf standına hemen yanıbaşındaki Moral Dünyası dergisinin standında ikamet eden abimiz bakıyordu, ben yola koyuldum, kendimi çizer falan zannettiğimden Birdirbir dergisini incelemeye başladım. Standın başında oturan, derginin sahibi olduğunu sandığım tatlı amca ve kızı Rümeysa da bana ve arkadaşım Şura Nur Başpınar'a çay ısmarladı, Türkiye’de dergicilik nereye gidiyor, çocuk edebiyatı nasıl olsa daha iyi olur, Birdirbir dergisi için ne yapsak daha iyi olur, niye Türkiye’de artık çizgiroman okunmuyor, çocuklar için çizilen şeylerle büyükler için çizilen şeyler nasıl ayrılır, vay efendim kaç yaşına gelince çocuklar çocuk dergisi okumayacak kadar büyümüş hissederler kendilerini hakkında derin bir sohbet yaptık.

Gerçek Hayat’ın süperleriDergi Fuarı

Gerçek Hayat dergisinin başında şimdi derginin editörü olduğunu farkettiğim Zeynep Tuba Kesimli ve adlarını hala kestiremediğim iki süper insan vardı, çok sevdim resmen, bana derginin yarın çıkacak sayısından bile verdiler, beni çok kayırdılar, okumam resimlerina bakarım zannettiler ama okudum. Onların hemen karşısında Filmarası dergisi standında Sami Zana Aslan ile tanıştım, yarabbim bir muhabbet, bir komiklikler, benim gibi sinema cahili bir insanı sinema dergisi okuru yapacaktı adam resmen, hatta yaptı mı galiba? Güzel dergi olmuş ama, uğraşmışlar!

9 dergi doğuran okul: KAİHL

Kaihl (Kartal Anadolu İHL) standı da çok ilginçti bir liseden 9 tane dergi çıkması ben ve Liseden sıra arkadaşım olan ve bütün lise boyunca birlikte, "biz yeniden Urvetülvuska dergisi çıkaracağız" hayalleri kurduğumuz arkadaşım Şura'yı dumura uğrattı. Kaihl standında da dünya tatlısı bir kardeş vardı, Çekirdeksiz Karpuz diye Cafcaf özentisi dergi verdi bir tane bana çok hoştu, Cafcaf gibi güldürmüyordu o da(!)

Din ve Hayat nasıl güzel!

Kapıdan girince sol tarafta karşıda standı olan Din Ve Hayat diye muhteşemötesi bir dergi buldum sonra, Ya Rabbim o kadar güzel dergiyi bir de beleş dağıtıyorlardı, kafayı yedim, Sanat ve dinler üzerine muhteşem bir sayısı vardı hem de, mutlu oldum, yanında da Diyanet dergisi vardı, o da bayağı iyi ama sanırım Din ve Hayat dergisinin kapakları bizi bizden aldı arkadaşlar.Dergi Fuarı

Yolcu'nun da kapakları çılgındı mesela. Genç, Şebnem, Altınoluk standının birazcık ilerisinde Kültür dergisi standı vardı. Dergi şişe şişe kitap boyutuna gelmiş, onlar da 3 ayda bir 12 liraya yapmışlar, sonra şimdi çıkmıyormuş dergi. Şura Türkiye gerçekliğinde kimsenin bir kültür dergisine 12 lira vermeyeceğini söyledi, standda duran hanımefendi de derginin artık çıkmadığını söyledi, büyük hüsran, Lise hayatımız boyunca derste sıranın altından "Kültür" okuyan Şura'yı oradan uzaklaştırana kadar ak'la karayı seçtim, seçtikten sonra tabii kendimizi Rengahenk standında bulduk, oradaki abla bize bir anda o kadar çok cazip teklifi birden sundu ve elimize dergiler mergiler verdi ki nevrimiz döndü.

Çocukluğum boyunca Can Kardeş okumuştum

Bu arada Cafcaf standına da öğleden sonra Cafcaf etkinliklerinde tanıştığım şirin Fatma Ünal ve Dunyabizim’den Meryem abla gelince çatır çatır Cafcaf satıyorlardı. Fuarda Asım Gültekin kapının önünde duran düğün sahibi gibiydi, Bizim Aile, Genç Yaklaşım, Can Kardeş ve Köprü dergilerinin bulunduğu standda badem bıyıklı nurcu mu nurcu güzel bir abimiz duruyordu, kendisi Elif Ruhefza ve ben çocukluğu boyunca Can Kardeş okumuş 3 insan olarak çizerler hakkında, derginin gidişatı, eskiden yayınlanan çizgiler, çocukları hafife almak mı yoksa zekice şeyler anlatmak mı gerektiği üzerine kafa patlattık hatta muhabbete öyle daldık ki çılgın gibi önemsediğim Dünyaca ünlü Sanat Tarihi Profesörüyle Ayasofya gezime geç kaldım. Demirhan Kadıoğlu ve İbrahim Özdabak da vardı, ama onlara şöyle çizin demedik; ayıp, sonra üzülüyor çizerler bir de! (kendimden biliyorum)

O kadar vakit nasıl geçti

Evet, benim için resmen süper bir gün oldu, o kadar ki sabah 7’de yediğim çeyrek salatalık dışında bir şey yemediğimi akşam 9’da fark ettim. Ve şimdi hangi aralıkta zaman bulup da bir daha gidebilirim diye zaman kolluyorum, bence siz de gelmeyin, çok kalabalık olunca sohbet etmek zor oluyor çünkü, teşekkürler.Elif Büşra Doğan haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2011, 23:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
..
.. - 8 yıl Önce

İnşallah yazar arkadaş çekirdeksiz karpuza cafcaf özentisi derken iyi niyetli düşünmüştür. Hiçbir dergiye özellikle öğrencilerin çıkardığı dergilere böyle şeyler söylenmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca o dergideki espriler okullarıyla ilgilidir, okullarının gündemlerini ellerinde tutarlar. Dergiyi çıkaran arkadaşların emeğine saygı diyorum, selamun aleykum.. (editörün notu: Metni yazan Elif Büşra Hanım Çekirdeksiz Karpuz dergisinin güldürmediğini, Cafcaf gibi olduğunu söylemekle aslında ironik bir dille Cafcaf'ı beğenmeyenlerle kafa bulmaktadır. Yani Çekirdeksiz Karpuz'u beğendiğini söylemektedir. Espri anlaşılamamış tarafınızca anlaşılan.. :)

esad eseoglu
esad eseoglu - 8 yıl Önce

'..' isimle 'cafcaf ozentisi' basligiyla yorum yapan kisiden allah razi olsun, guldurdu bizi sabah sabah.

....
.... - 8 yıl Önce

ironik dille nasıl bir espiri bu ? karpuz okul dergisi , cafcafla hangi yönden benzer acaba ? ayrıca bir dergiye özenti demekte ilginç gerçekten ??? (editörün notu: ya kardeş sen gerçekten anlamıyorsun espriden. gerçekten... orda elif büşra karpuz dergisini övüyor, bir anlayabilsen..)

elif büşra
elif büşra - 8 yıl Önce

Sevgili Karpuz dergisi okuru ya da çizeri arkadaş, Çekirdeksiz Karpuz ile ilgili espri yapmaya çalışmıştım ama sizi kırdıysam çok çok özür dilerim, hata etmişim belli ki. Allah gayret ve ilham versin. Saygılar.

banner19

banner13