Hangi Abdullah hangi kavramın sembolü?

M. Emin Yıldırım 21. yy'da Abdullah olmak başlığı ile bir dizi konferanslara başladı. İlkinden notlar aldık.

Hangi Abdullah hangi kavramın sembolü?

Hakiki Kulluktan Uzak Zamanlar

Siyer Araştırmaları Merkezi "21. Yüzyılda Abdullah Olmak" başlıklı programlarının birincisiyle bizleri kulluğu hatırlamaya çağırdı. Sözlerin en güzeliyle başlayan programda biz de hatırlayıp unutmamak için notlar aldık.

“Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz.” Her gün okuduğumuz hatta günde birçok defa okuduğumuz Fatiha suresinin beşinci ayeti. Bu can alıcı cümleyi okumanın zorluğuyla başladı Abdullah olmak. Çünkü esasında her şey bunda gizliydi. Hissedemeden sıradan bir cümle gibi okuyanlar kalpleriyle bunu kabul ediyor muydu gerçekte? Bu ayetin hayatımıza ne kadar sirayet ettiği sorgulaması yapıldı zihinlerde. Gerçekten yalnızca ona ibadet edip ona kul olsaydık zaten “Abdullah Olmak” için mekan doldurulamazdı. Herkes farkındaydı modern putların, bizi esir alışlarının. Ama acaba farkındalık eylem gerektirmez miydi? Bu sık sık zikrettiğimiz cümle acaba yaşayışımızla amellerimizle doğrulanıyor muydu?

Mehmet Emin Yıldırım önce dinleyenlerini bu ciddi sorgulamaya davet etti. 24 saatimize gerçekçi bir bakış açısıyla gördüğümüzde kaç kez Allah dediğimiz; kaç kez para, mal, diploma, makam, mülk, kadın, erkekle dilimizi doldurduğumuz ortaya çıkacaktır, diyerek bir kez daha düşündürdü zamanın putlarını. Gönlümüzün en derinliklerinden Allah demeye çağırdı bizleri. Abdullah olmak 21. yüzyılın unutturduklarını hayatımızdan çıkarmamak için değişmeyen gündemimiz olmalıydı. Çünkü bu ideal, yaratılış gerçeğimizdi.

Abdullah Olmak...

Allaha Kul Olmayan Başka Kapıya Kul Olur

Günah işlememenin değil günaha alışmanın felaket olduğu gerçeğine, asli işimizi bırakıp ucuz gündemlerin peşinde ömür tüketmelerimize, Rabbı koyacağımız yere başka şeyler koyarak şirke kapı araladığımıza dikkat çekti. “Ondan başka hiçbir güce boyun eğmemektir ona kul olmak. Dün Abdullat, Abduluzza, Abdulhubel olmak; bugün Abdulheva, Abduldirhem olmak. Bütün bunların toplamı olan Abduliblis olmaktan kurtulmak da Allah’a dönmekle mümkün olur.”

İnsanın Kazanacağı En Büyük Saadet Kulluktadır

“Bugün bunca nimete rağmen asrın adı felaket adıdır. Asrın adı ancak kullukla beraber asr-ı saadet olacaktır. Amacımız da bu olmalıdır: Hatırlamak, bilmek, şereflenmek. Şimdi bir Musab’ı tanısaydık, bir Hamza’yı tanısaydık başka cengâver, kahraman aramazdık.”

Nasıl Abdullah Kalınır?

“Kulluğu saadet asrından öğrendik. Efendimiz (as) insanları kulluğa çağırırken ‘Kulu la ilahe illallahi tuflihu’ (La ilahe illallah deyin kurtuluşa erin) diyordu. Davet yine aynıdır, uslup farklıdır. Ama davetin muhtevası değişmezdir. İş la ilahe demekle başlar. Bunu Lat, Uzza, Menat, Hubel yokken neye karşı söyleyeceğiz? Futbol, televizyon diye put yok mudur? Dersi kaçırsa evladımız, ortalığı velveleye veriyorsak, diploma diye bir put vardır. Bu hassasiyeti namaz geçtiğinde taşımıyorsak, normal hayatımıza devam edebiliyorsak bu bir felakettir. Sabahın en erken saatlerinde çocuklarımız on parmak daktilo yazar gibi telefonuyla dünyaya yazıyorsa, dert aynı derttir. Kurtuluş da aynı yoldadır. ‘Al Baltayı Eline Vur Putun Beline’ diyeceğiz.”

 

Siyer Araştırmaları, Abdullah olma yolundakileri Abdullah b. Mes’ud ve Tevhid, Abdullah b. Amr ve Ahlak, Abdullah b. Ömer ve İbadet, Abdullah b. Abbas ve İlim, Abdullah b. Selam ve Teslimiyet, Abdullah b. Zübeyr ve Abdullah b. Cahş ve Şehadet programları için her ay Çınar Kongre Merkezine davet edecek.

 

Ceylan Ergin notlar aldı

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 01:05 Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2011, 23:34
YORUM EKLE

banner19

banner36