Hamza Türkmen ne diyecek?

"Ulusçuluk, yabancılaşma ve İslami arınma" konulu bir konferans ülkemizde bu günlerde belki de en dikkat çekici etkinlik olacaktır..

Hamza Türkmen ne diyecek?
Özgür-Der, Hamza Türkmen
(+)

Ulusçuluk dillerle pelsenk

Son zamanlarda ortaokul öğrencilerinden emeklisine kadar herkesin ağzında aynı kavramı duymak mümkün: “Ulusçuluk”. Peki, nedir bu ulusçuluk? Önceden neydi? Şimdi ne oldu? Hangi anlamları ihtiva eder. Neden eskiden “ulus” kelimesini daha az kullanıyorduk da şimdilerde çok sık kullanır olduk? Ulusçu olmakla milliyetçi olmak aynı şey mi? Ya Vatanperverlik? İşte tüm bunların yanıtlarını manevi değerler ölçüsünde ve bu ülkenin köklerini görmezden gelmeyen bir vizyonla bulmak mümkün.

“İnsan hakları ihlalleri en temelde insanlar üzerinde Rableşme iddiasındaki baskıcı otoritelerin bir sapkınlığıdır.” diyen Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der)’in Ulusçuluk konulu konuşmada dili olacak Hamza Türkmen’i sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bağcılar’da “Ulusçuluk ve İslami Arınma” Konuşulacak

Özgür-Der Bağcılar Şubesi, 13 Mart 2010 Cumartesi akşamı saat 20:00’da Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde Özgür-Der“Ulusçuluk, Yabancılaşma ve İslami Arınma” başlıklı konferans düzenliyor. Konferansa Hamza Türkmen konuşmacı olarak katılacak.

Özgür-Der Bağcılar Şubesi belirli periyotlarla düzenlemiş olduğu seminer ve konferanslar dizisine devam ediyor. Yapılan etkinlikler, İslami duyarlılığı ve İslam’ı yaşama talebi olan insanlara, öncelikle hayat rehberi Kur’an-ı Kerim’in mesajlarını bütünsel olarak kavramaları ve kavradıklarını sosyalleştirebildikleri oranda Dünya ve Ahiret saadetine ulaşabileceklerini hatırlatabilmek amacını güdüyor.

Bu kapsamda 13 Mart Cumartesi akşamı Hamza Türkmen’in katılacağı bir konferans yapılacak. “Ulusçuluk” ve “yabancılaşma” kavramlarına Kur'ani bir bakışla bakmayı ve onunla arınmayı hedefleyen “Ulusçuluk, Yabancılaşma ve İslami Arınma” başlıklı konferans, saat 20.00’de Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Özgür-Der’in açıklaması

Özgür-Der Bağcılar Şubesi, yapılacak programla ilgili şu açıklamada bulundu:

“İslam ümmeti, 6-7 asırdan bu yana itikadi, idari ve eğitimsel alanlarda Kur'an'ın muhkem ölçülerinden uzaklaşılmasıyla oluşan bir çözülme ve dağılma sürecini yaşamaktadır. Öze dönüş, arınma, ıslah, ihya ve direniş çabalarıyla aşılmaya çalışılan bünyemizdeki bu çözülme sürecini, 19. yüzyıldan itibaren ‘ilerlemeci’ ve sömürgeci tarih anlayışı doğrultusunda güç kazanan Avrupa eksenli modern cahiliye, büyük ölçüde kuşatmış bulunmaktadır. Hıristiyanlık gibi fıtrattan ve vahiyden köklü bir kopuşu, aynı zamanda pozitivist ve ben-merkezci bir yabancılaşmayı ifade eden Batılı paradigmanın yeni toplumsal modeli, etnik temelli seküler ulus toplum projesiydi. Bu pagan ve modern yeni toplumsal model, içimizdeki bazı garpzedeler tarafından coğrafyamıza taşındı. İttihad Terakki iktidarınca yürürlüğe konan ve Türkiye Cumhuriyeti ile kurumlaştırılan bu ulusçu proje, diğerleriyle birlikte İslam coğrafyasındaki ithal-yapay iç çatışmaların başlıca nedenini oluşturdu... Konuya bu açıdan bakarak ve bu öneme binaen Bağcılar ve çevre ilçelerine yönelik ‘Ulusçuluk, Yabancılaşma ve İslami Arınma’ başlıklı bir program düzenlemeyi planladık. Tüm Bağcılar ve çevre ilçeleri davetlidir.”

 

Kerem Abadi haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2010, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Habil Sağlam
Habil Sağlam - 9 yıl Önce

Ulusçuluk meselesini Hamza Türkmen'den dinlemek heyecan verici bir şey.

Müsait olanlara gitmelerini tavsiye ederim...

Hasan kara
Hasan kara - 9 yıl Önce

Ulusçuluk ne mi? Ne olacak tatsız, kokusuz bir muz. Ye yiyebilirsen, miden kaldırıyorsa yani..

banner19