Hakikate rağbet etmeyen cezaya müstehak

Sami Gül, KAİHL’deki söyleşisinde masaya topladığı 40 civarı kitapla beraber bizi kitaplardaki özü bulma serüvenine doğru yola çıkardı.

Hakikate rağbet etmeyen cezaya müstehak

 

Kartal İmam Hatip Lisesi kütüphanesinde geçtiğimiz günlerde mesleği balcılık olan biriyle buluştuk. Kitabın güzel kokulu olduğunu, Sami Gül Bey’in de arılar ve bal ile uğraşarak özün nasıl çıkarılacağını öğrendiğini aklımızda tutarsak, Allah’ın ona arılarını vesile kılıp kitapların özünü buldurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz diye düşünüyorum. Sami Gül, söyleşisinde masaya topladığı 40 civarı kitapla beraber bizi kitaplardaki özü bulma serüvenine doğru yola çıkardı.

“Yüksek olan alçak olanı anlar, fakat alçak olan yüksek olanı anlamaz” diyerek söze başladı Sami gül ve devamında şunları söyledi: “Batı medeniyeti İslam’ı, Müslümanlar da Batı medeniyetini anlayabilirdi fakat biz ikisini anlayamayacak durumdayız. ‘Tanımlayan kazanır’ demiş İsmet Özel, biz Batının bizi tanımladığı kabuller ile başladığımız bir tuzaktayız. Biz tanımlanmış pozisyon ve kültürde yaşamaya Cumhuriyet’ten sonra başladık. Bu yüzden düşük kültürde kalmamak için tek yol okumak.”

Sami Gül, Kur’an’ı enine boyuna okumaktan da bahsetti zira Kur’an akledene, fıkhedene ve vehmedene hitap ediyor: “Okumak sadece yazı ile olmuyor, ayetle oluyor. Sözsüz ayetler de var çünkü ayet alamet demek esasında. Yolun adı iz idi bizim için ve Asım Hoca’ya göre o iz, bizim için ‘Sırat-ı Müstakim’ idi. Hamidullah merhum kitaplarında ayet yerine ‘gösterge’ dermiş, yani görebilenler için ayetler birer göstergedir. Kalplerin üzerinden uzun zaman geçmesi ayette katılaşmaya sebep gösterilir. ‘Kalp uzun yıllar Allah’ın zikri ile yaşamazsa katılaşır’ der Elmalı Hamdi Yazır.  Bu yüzden kibirle bakmayana anlam kapanmaz, anlama çabasındaki samimilik de insanı kibirden uzak tutar. En ahmak şeytandır ‘Ahmaklar Kitabı’na göre, bildiklerini karıştırmıştır çünkü kibriyle.”

Kötülük insanda tabiat halindeyse o kişiye söz geçmeyeceğini ifade eden Sami Gül, fakat kötülük tabiat haline gelmemişse eğer, o kişiye yanaşacak bir açık kapı da kalmış olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Yaratılış değişmediği için, temelde hak ve batıl değişmez. İnsanlar doğru fıtrat üzere doğduklarından, Müslümanların yaptığı faaliyetlerin hepsi engellenemez çünkü hakikat her insanın hayatında uç verir ve hakikate rağbet etmeyen kişi cezaya müstehaktır.

Okumak temelde varoluş meselesi bizim için. İslam kadim değil, cediddir. Yenidir çünkü hicri takvimden sonradır. Bizim için asıl eski, hicri takvimden öncesidir. Yunus ‘biz her dem yenüyüz’ diyerek, yeniliğin adamı usandırmadığını ifade eder. Değişim bizde genel itibari ile olumsuz olana atfedilir, değişmek genelde bozulmak gibidir.”

Sami Gül, okumaya 17 yaşında başladığını belirterek, söyleşide kendini dinleyen lise öğrencilerine bazı başucu kitapları, yer yer bazı açıklamalarla önerdi.

1. Düşünsel Duruş: Rasim Özdenören, modernleşme süreçlerimizi anlatmıştır bu kitapta. (Fizikte, coğrafyada, tarihte, analitik düşünce ve yaklaşımları geliştirmek için, üniversite sınavına gireceklere önerdi bu kitabı Asım Hoca da.)

2. Medine Müdafaası: Ortadoğu’dan nasıl çekildiğimizi anlatarak tarih bilinci kazandıran bir kitap.

3. Ülkeler Kitabı: İslam coğrafyacısı Yakubi, bunda eski coğrafyacıları anlatmış.

a4. Ortaçağ’da İslam ve Seyahat: Bu kitabın da coğrafyacılar bölümü bulunmakta. Ayrıca bu kitap kimlerin de seyahat ettiğini açıklıyor; coğrafyacılar, dilciler ve sufiler dışında hadisçiler de ilim ve cihad için seyahat ederlermiş.

5. Kitab-ül Cihad: İbn-i Mübarek’in cihadı anlattığı eseridir. Yine aynı müellifin Kitab-üz Zühn ve Zekaid isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

6. Hatib Bağdadî’ye göre Hadis Öğrenimi: Kitapta İsmail Lütfi Çakan, ‘ilim öğrenmeden önce bir meslek edinin, yoksa ilerde zorlanırsanız ilminizden yersiniz’ demektedir.

7. Ve’l Asr Suresi Tefsiri

8. İslâm Tasavvufu

9. İslam Düşüncesinin Yapısı: Süleyman Uludağ, kitabında tasavvuf ve kelamın çapraz ilişkilerini anlatmıştır. Sufiler; Rabbe şükreden peygamberin sabaha kadar isteyerek namaz kılan tarafına tabidir.  Kur’an ve hikmetle kâmilen yaşar ve gelişebildiği kadar geliştirir kendilerini.

10. İslam Hukuku Nazariyatı Hakkında Bir Etüt: Sava Paşa’nın modern bakış açısı ile yazdığı hukuk usulü kitabıdır. Sahih bilgiye haizdir. Kitabın yeni baskısı bulunmaktadır.

11. Peygamber Efendimiz’in (sav) Hitabeti: Ahmet Lütfi Kazancı’nın kitabıdır. Hitabet hakkında okunması gereken birkaç kitaptan biridir.a

12. Hz. Muhammed (sav) Mekke’de: Montgomery Watt’ın kitabıdır. Türkçe tercümesi bulunmaktadır.

13. Kur’an’da Allah ve İnsan: İzutsu’ya göre hilm, insanın yönetici aklını geliştirir. Zayıfın güçlüye hilmi olmaz, güçlünün hilmi olur. Birini dövebileceğin zaman ona karşı kendini tutuyorsan, hilm gelişmiş olur; orada hilmden konuşulur. Antik Yunan ile Arapları karşılaştırır İzutsu ve ‘Yunan politikacıların sözü büyüdür, ashap ise zeki idi’ der.

İzutsu üzerine İslami Araştırmalar Dergisi’nin de özel sayısı çıkmıştır. Kendisi için Müslüman olduğu iddiası bulunan İzutsu, 2 katlı evinin camlar hariç her duvarında kitap bulundurmakta imiş ve kendisinin Kur’an çalışmaları sıra dışı bir seviyedeymiş. Kendisi semantik açıdan baktığı için, aynı hakikatlere yeni bir bakışla bakmaya başlatıyor insanı.

14. Hadis Derlemesi: Ebu’ş-şeyh El-İsbehâni’nin eseridir.

15. Amel-ül Yevmi ve’l-Leyle: İmam Nesai’nin hadis derlemesi kitabıdır. ‘Efendimiz’in (sav) Dilinden Dualar ve Zikirler’ adı ile Türkçe’ye çevrilmiştir.

16. El-Ezkar: İmam Nevevi’nin zikirler kitabıdır.

17. Edeb-ül Müfred: Buhari’nin ahlak hadislerini derlediği kitaptır.

aSon 3 kitap da Resulullah’ın (sav) tabiat olayları karşısında ne tavır aldığını anlatmaktadır. Kulluk kendini nasıl ayrıntıda gerçekleştirir, müminin eşya ile irtibatı nasıl olmalıdır gayesini taşımaktadır. Misal Peygamber efendimiz (sav) yağmurda ıslanmak için bağrını açıp ‘onun akdi benimkinden tazedir’ demiştir. İnsan, akdi eskidiği için bayat kararlar alır. Dua eden Allah ile ilişki içindedir, iletişimdedir. Müslüman, kendinin nerde olduğuna bakabilendir. Misal İbn-i Teymiye, yükseklere çıkıldığında tekbir getirmenin vücubiyetinden bahseder. Kendini bilmeyene gafil, çevreyi bilmeyene cahil denir.

18. Hz. Muhammed (sav) Hakkında Konferanslar: Üç Muhammed kitabına alternatif olacak bu kitap, Muhammed İkbal’in konferanslarından oluşmaktadır. Kitap Süleyman Nedvî’ye aittir.

19. Yunus Emre ve Aşk Felsefesi: Bu kitap Yunus Emre’nin Bektaşi olmadığını kanıtlayan bir kitaptır. Yazarı Mehmet Bayraktar’dır.

20. Yüzler: Kitap, edebiyat eserlerindeki önemli tiplerin ahlakî tahlillerinden oluşmaktadır. Tiplerin yüzlerinden karakter tahlilleri yaparak mukayese yönetimi anlatılmaktadır. Kitap Rasim Özdenören’e aittir ve kendisinin Yaşadığımız Günler, Müslümanca Düşünce Üzerine Denemeler, Eşikte Duran İnsan kitapları da önemlidir.

 

Fatma Betül Demirel haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 11:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 6 yıl Önce

Gül gibi bir adamdır Sami Bey.

Tayyib Atmaca
Tayyib Atmaca - 6 yıl Önce

İnsannın bir insandan öğreneceği yolculuk papacağı kısacası kelimenin içini dolduran bir insan Sami abi, O bir üslup ve kitap okuma ustası.

banner19

banner13