Haftada 2 saat tefsire çok mu?

Halime Hanım 25 yıldır tefsir dersi veriyor..

Haftada 2 saat tefsire çok mu?

Günümüzde Kur'an'ı ders olarak işleyen, Arapçayı da Kur'an merkezli öğreten bir program bulmak oldukça zor. Şimdilerde insanların daha çok devamlılık gerektirmeyen, üstüne sorumluluk yüklemeyen programları tercih ettiğini gözlemliyorum.  Kur'an ı Kerim

Lakin Kur'an gibi temel bir kitapla ilgilenmek ve dinimize dair sağlam bilgi sahibi olmak isteyenlerin bu iş için de düzenli bir vakit ayırmaları mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Bundan sonra ikinci sorun ise böyle bir eğitimi nerede bulabileceğimiz hususu. İstanbul'dakiler için bir haberim var: Halime Uyulan Hoca'nın kursu tam size göre!

25 yıldır Tefsir dersi

Dersler çeşitli yerlerde ve günlerde, Halime Uyulan Hoca tarafından düzenli olarak verilmekte. Halime Hoca özellikle tefsir konusuyla 25 yıldan fazla bir zamandır ilgilenmekte. Aldığı eğitimle birlikte uzun yıllardır ders vermekte.

Tefsir dersi ilmek ilmek işleniyor

Derslerde yöntem olarak çocukların dil öğrenme prensibi esas alınıyor. İlk önce kelimeler genel olarak öğrenilip daha sonra Arapça dil bilgisine giriş yapılıyor. Kur'an'ın çok sık okunmasıyla kelimeler iyice zihinde yer ediyor ve sonrasında dil bilgisi kurallarına geçiliyor.

Dersler sure sure işleniyor. Fatiha’dan başlanıyor ve devam ediliyor. Bu surede bulunan kelimeler Kur'an'ın %80'ini oluşturuyor. Devam surelerde de bu kelimeler çokça tekrarlanıyor. Bu nedenle derslerin akışı içinde belirlenen kelimeler öğreniliyor. Derslere devamlı katılım ve yeterli çalışmadan sonra öğrenilen kelimelerle diğer sureler de okunduğunda anlaşılabilir hale geliyor. Kur'an yalın haliyle bizlere ulaşmış oluyor. Hoca bu konuda şöyle diyor: 'Tefsirleri kendinizin okuması, başkası tarafından yazıldığı için ister istemez Allah ile aranıza bir üçüncü kişinin girmesine neden oluyor. Bizim amaçladığımız sizlerin de okuduğunuzda anlayacak hale gelebilmeniz ve kendi algılayışınızla birlikte tefsirleri okumanız. Vahye kendinizin dokunması!'Halime Hanım'ı dinleyenler

Her ayet yeniden inşaya bir basamak

Ayetler işlenirken nüzul sebepleri, hangi olaydan sonra indiği, dilin zenginliğinden kaynaklanan manalandırmalar hoca tarafından yapılmakta. Böylelikle klasik tefsir okumalarından daha yararlı bir yöntem izlenmiş olunuyor. Her ayetle yeniden inşa ediliyoruz. Ne kadar çok şeyi bilmediğimizi ve yanlış uygulamalarımızın fazlalığını da algılıyoruz. Kitabımızın ciddi manada bize indiğinin bilincine varıyoruz.

Dersler yeni başladı, kaçırmayın!

Bayramdan sonraki Cumartesi günü Bakara'nın ilk sayfasından dersler başladı. Bu kursun herkes tarafından bilinmesini vebal olarak üzerimde hissettiğim için sizlerle de paylaşmak istedim. Buna benzer program arayanların en azından derse gelip dinlemelerini tavsiye ederim. Derslerde görüşebilmek niyetiyle...

Dersler bayanlara yöneliktir. İlgilenenler [email protected] adresinden ulaşabilirler ve daha geniş bilgi alabilirler.

      

 

Şehbâl Erenay, yalın haliyle anlamak hevesinde...

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2010, 17:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe sadiye doymuş
ayşe sadiye doymuş - 10 yıl Önce

halime hocamdan bir zamanlar ben de ders almıştım ve gerçekten de harika bir metodu var kendisinin. kur'an'ı kerim'i öğrenme ve öğretme aşkını dersin her saniyesinde hissetmek mümkün. çok faydalandık, inşallah bir daha nasib olur. burada haberini görmek de ayrıca sevindirici =) Allah razı olsun!

Emine Coşar
Emine Coşar - 10 yıl Önce

Halime hoca ile bizde Soğanlık'ta tefsir dersi görüyoruz, gelmek isteyenlerde veya dinlemeyi düşünenler ki kesinlikle dinlenmeli katılsınlar derimm!..

zuhal dağ
zuhal dağ - 10 yıl Önce

şehbalcim hem seninle tanıştığıma çok memnun oldum, hem de uzun zamandır aradığım özelliklere sahip bu kursla ve halime hocayla aramda bir vesile olduğun için Allah senden razı olsun inşallah. yeni başlayan kurstan ben çok memnunum, üstelik saatleri de çok uygun, vaktim yok diye bir bahane kesinlikle mümkün değil çünkü kurs sayesinde günümüze hem Allah kelamıyla başlamış oluyoruz hem de günümüz yine bize kalıyor. katılmayı düşünenleri bekliyoruuz.

O.Yavuz
O.Yavuz - 10 yıl Önce

Kur an merkezli şuur düzeyini yükseltme ve islami degerleri özümseyip sosyalleştirme cabasına ihtiyacımız var.Mümine hanımların Kur anın mesajını anlamaya ragbet etmesi ve bu noktada istikrar üzre olması cok hoş bir şey.Halime hanıma ve emek sarf edenlere teşekker ederim.

nurcan bozkurt
nurcan bozkurt - 10 yıl Önce

s.a ankarada oturuyorum merkezlerde olabilecek tefsir grubu arıyorum irtibat için tel teşekkürler

ayşenur yalınkılıç
ayşenur yalınkılıç - 10 yıl Önce

bu cumartesi ben de katıldım aralarına. gerçekten çok güzeldi. dersler güncel örneklerle dolu dolu, çok keyifli geçiyor. sanırım hâlâ çok geç değil. katılmak isteyenler acele etsin :)

banner19

banner13

banner26