Hadis ve siret ödülleri sahiplerini buldu

Meridyen Derneği tarafından düzenlenen “Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni”nde onur ödülü Prof. Dr. Mustafa Fayda layık görüldü..

Hadis ve siret ödülleri sahiplerini buldu

 

2007 yılından bu yana Hz. Muhammed (SAV) hakkında akademik, dinî ve kültürel birikimi günümüzün en etkin kullanım aracı olan internet vasıtasıyla tüm dünyaya ulaştırmaya çalışan sonpeygamber.info web portalı, Hadis ve Siret Ödülleri’ni sahipleriyle buluşturdu.

Meridyen Derneği tarafından Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni”ne katılımcıların yoğun ilgisi vardı. Törenin öncesinde fotoğraf sanatçısı Osman Durgut’un, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa’dan oluşan “Üç Mescit” isimli fotoğraf sergisinin açılışı Meridyen Derneği yönetim kurulu üyesi Dr. Sare Davutoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Serginin açılışının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara,  “Baran”, “Cennetin Rengi” ve “Cennetin Çocukları” gibi filmlerin İranlı sinema yönetmeni Mecid Mecidi ve diğer birçok katılımcı sergiyi gezdi.

Serginin ardından Hadis ve Siret Ödülleri’ne layık görülenlere ödülleri verilmek üzere törene geçildi. Ödül töreni, Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması’nda birincilik elde eden hafız Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.Mecid Mecidi

“Hazret-i Peygamberi daha iyi anlatmak bizim görevimiz”

Daha sonra ödül töreni, Meridyen Derneği yönetim kurulu başkanı Saliha Büyükdeniz’in konuşmasıyla devam etti. Ardından İranlı sinema yönetmeni Mecid Mecidi konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı. Mecidi, Hz. Peygamber’in hayatını anlatacağı ve üç yıldır üzerinde çalıştığı yeni filminin üç ay sonra tamamlanacağının müjdesini verdi. Mecid Mecidi, “Hazret-i Peygamberi anlatmada dünya Müslümanları arasında var olan boşluğu doldurmada İslam’a öncülük eden Türkiye’nin rolü büyüktür. Yaşadığınız coğrafyada bu işi başarıyla ortaya koyabilecek yönetmenler var. Hazret-i Peygamberi daha iyi anlatmak bizim görevimiz.” diye konuştu.

Mecid Mecidi’nin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, internet üzerinden Hz. Peygamberin akademik seviyede özgün bir üslupla anlatılmasında sonpeygamber.info internet sitesinin çok büyük bir paya sahip olduğunu belirttikten sonra şunları söyledi:

“Resulü Ekrem'i sanal ortamda insanlığa yeniden anlatmak için giriştikleri teşebbüsü çok önemli bulduğumu ifade etmek isterim. Kendimi de şahsen bu çalışmanın bir parçası olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum. Başta Sare Davutoğlu Hanım olmak üzere, her üyesiyle görüşme, tanışma imkânı buldum. Bütün hanımefendilere en kalbî şükranlarımı sunuyorum. Biz sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'i çok farklı çevrelerden öğreniyoruz. Aslında onu en iyi anlatan Kitab-ı Kerim, Kur'an-ı Kerim'dir. Sonra bizzat kendisidir. Aslında kendisinin dilinden rivayetleri topladığımızda otobiyografi denebilecek bir kitap çıkar ortaya. Sonra üçüncü büyük kaynağımız Sahabe-i Kiram'dır. Fakat her sahabenin dilinden biz Resulü Ekrem'i başka başka dinleyebiliyoruz. Henüz bizim insanlara takdim edemediğimiz pek çok yönü olduğunu hatırlatmak isterim.”

Peygamberimiz Resulü Ekrem'in risalet döneminin sadece savaşlarla geçmiş gibi gösterilmesi doğru değildir

Hazret-i Peygamberin hayatının anlatılmasında ve bunun dünyaya duyurulması hususunda Mecid Mecidi’nin çalışmalarının örnek teşkil edeceğini söyleyen Görmez, siyer kitaplarının hemen hemen hepsinin savaşları anlattığına dikkat çekti: “Siyer kitaplarındaki en büyük sorun, benim öğrencilik yıllarımdan beri gördüğüm sorun, savaş tarihi olmasıdır. Resulü Ekrem'in hayatında savaş vardır. Hem de o savaşlar rahmetin ve adaletin en önemli tecellisidir. Buna hiç kimsenin itirazı yoktur. Ancak Mehmet Görmezhayatında 53 günü işgal eden bütün savaşları bir siyer kitabına koyduğumuz zaman, genç kuşaklar o siyeri okuduklarında sadece Bedir, Uhud, Hayber ve Tebük savaşlarını görmektedirler. Peygamberimiz Resulü Ekrem'in risalet döneminin sadece savaşlarla geçmiş gibi gösterilmesi doğru değildir. Bunu her yerde ifade ediyorum.

İlk siyer yazarlarımız tarihçilerdi. Savaş anlatırlardı. Mesela 'Çağrı' filmine bakın. O filmin yüzde 80'i savaş sahneleri içerir. Hz. Hamza merkezli bir savaş filmi olarak takdim edilir. Biz onun bir hadisini de 'Ben rahmet peygamberiyim. Ben savaş peygamberiyim' diye çeviririz. Halbuki hadiste geçen 'melhame' sadece savaş demek değildir. Savaşı da içine alan her türlü zorluk ve sıkıntı demektir.”

Mehmet Görmez, Hadis ve Siret Ödülleri Töreni’nde bir de müjde verdi.  Peygamber Efendimiz (SAV)’in 260 bin hadis rivayetini bilgisayar ortamına aktardıktan sonra bunları 6 bin başlık altında topladıklarını belirten Görmez, bu hadislerin tek tek okunarak tasniflerinin yapıldığını ve en sonunda kendisinin de bizzat içinde bulunduğu 85 kişilik bir heyetle yapılan bu araştırmaların fihristiyle birlikte 8 ciltlik bir eserde toplandığını dile getirdi. Bu büyük eseri Meridyen Kitaplığına hediye eden Mehmet Görmez, konuşmasına son olarak bu yıl Kutlu Doğum kapsamında neden “İnsan Onuru” temasının işlendiğini de izah etti:

“Geçtiğimiz yıl kutlu doğumda ‘merhamet’ teması üzerinde durduk. Bunun ortaya çıkışı şöyle oldu: Bir Katolik kilisesinde uzun süre görev yapan ve sonrasında Müslüman olup da Hz. Peygamber hakkında kitap yazan bir kardeşimiz bir gün Türkiye’ye gelip bizleri ziyaret etti. Konuşmamız esnasında uzun süre Hristiyan olarak kaldığını, daha sonra Budizme ve en sonunda nihayet İslamiyet’e yöneldiğini anlattı. İslamiyet’i yazmanın ona çok büyük bir heyecan verdiğini görmüş fakat O’nu yazarken fark etmiş ki Müslümanlar Peygamberin merhametini iyi anlatamıyor. Biz de bu vesile ile ‘Merhamet’ temasını işledik. Bu yıl da Yaratıcının bizatihi insana doğuştan verdiği ve bizim ‘onur’ dediğimiz şeyi ele almak istedik. Kabilecilikten ve zulümden yola çıkarak ve Hz. Peygamber’in ‘Zalimi zulmünden vazgeçirerek ona yardım edeceksin.’ hadisi üzerine, başta izzet ve şeref olmak üzere genel hatlarıyla ‘İnsan Onuru’ üzerinde duracağız inşallah.”Mustafa Fayda

Prof. Dr. Mustafa Fayda, Onur Ödülü’ne layık görüldü

Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından 2013 Hadis ve Siret Araştırmaları Onur Ödülü açıklandı. Hayatını Hazret-i Peygamber’i anlatmaya adamış Prof. Dr. Mustafa Fayda, Onur Ödülü’ne layık görüldü. Doktora dalında “Hadisin Tespit ve Değerlendirilmesinde Anlama Sorunu” başlıklı tezini Prof. Dr. Yavuz Ünal danışmanlığında kaleme alan Salih Kesgin, yüksek lisans dalında “Hz. Osman’ın Hadis Rivayetindeki Yeri” başlıklı tezini Prof. Dr. Zekeriya Güler danışmanlığında kaleme alan Ömer Faruk Akpınar ödüle layık görülürken, makale dalında ödül iki isim arasında paylaştırıldı. “Hz. Peygamber’in Çağdaşı Yahudilerin Sosyo-Kültürel Hayatlarına Dair Bazı Tespitler” başlıklı makalesiyle Nuh Arslantaş ve “Âdet Halindeki Kadının Orucuyla İlgili Hadislerin Tenkid ve Tahlili” başlıklı makalesiyle Arif Ulu makale dalının kazananları oldular. Ayrıca jüri, Tuba Nur Saraçoğlu’na da “Cihet-i Vahde Risalesi Çerçevesinde Siyer ve Siyer Edebiyatı” başlıklı çalışması dolayısıyla makale teşvik ödülünü layık gördü.

Ödüllerin sahiplerini bulmasının ardından programın sonunda musiki üstadı Münip Utandı, Hz. Peygamber’e atfedilen şarkılardan oluşan bir konser verdi.

 

Hatice Sarı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 16:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13