Hadis inkâr etmek moda oldu!

Ömer Tuğrul İnançer, “Kainatın Efendisi” söylemine karşı çıkanlara, Regaib ve Miraç kandilleri hakkında olur olmaz çeşitli laflar edenlere cevap verdi..

Hadis inkâr etmek moda oldu!

 

Allah'ın yeryüzündeki bazı özel kullarının ağzını açması bir nimet ve onların iki dudağının arasından çıkacak her sözü bir ganimet bilmek gerek. Bize, Allah'ı hatırlatan cemâlleri deva, sözleri ise kararmış kalplerimize şifâ...

21 Mayıs 2013 Salı günü sayın Ömer Tuğrul İnançer'i dinlemek için Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'ndeydik. "Sohbetle parlar imân, talib kazanır irfan" diyor hani Yûnus Emre, imanımızı cilâlatmaya geldik. Ömer Tuğrul İnançer konuşmasına, Peygamberimize "Kâinatın Efendisi" demenin şirk olduğu söylemlerine kulaklarımızı ve gönlümüzü kapatmamız gerektiğini hatırlatarak başladı. Önüne gelen her düşünceye şirk demenin medenî Arapların adeti olduğunu ve imanın ufacık şeylerle bozulmayacak kadar kavi olduğunu söyleyen İnançer şöyle devam etti:

"Hz. Ömer müşrikliğin acısını yaşamıştır. Bu yüzden şüphe ettiği şeylerden bile kaçmıştır. Ama o, onların dönemiyle sınırlıdır. Allah, Habib'ini tanrılaştırmaktan koruyacağına söz vermiştir. Kainatın Efendisi demek suçmuş, günahmış. ‘Efendi’ kelimesi Rumcadır. Fakat biz bu kelimeyi Türkleştirdik; şeyhlerimize, şeyhülislamlarımıza efendi diyoruz. Kökeni ne olursa olsun efendi ‘saygı duyulacak, yüceltilecek zat’ demektir. Efendi kelimesinin Arapça karşılığı ‘Seyyid'dir. Bu kainatın en saygıdeğer zatı Hz.Peygamber'dir. O'na demeyeceğiz de kime diyeceğiz?” Rıza-ı kabahatin aynen kabahat olduğunu da belirten İnançer, bir kabahate rıza göstermenin, mani olmamanın o kabahati aynen işlemekle bir olduğunu ve bu nevi lakırdılara ses çıkarmamız ve meydanı boş bırakmamamız gerektiğini belirtti.

Müslümanlıktan döndüğü haber edilen kişilere değinen Tuğrul Bey, "Tarih içinde Müslümanlıktan dönen insan yoktur, dönen zaten hiç Müslüman olmamıştır. Allah Gani'dir, Kerim'dir, Latif'tir. Verdiğini geri almaz. İmanı biz mi aldık, Allah mı lûtfetti? Bir Müslüman asla dinini terk etmez." dedi.

Hadis inkâr etmek moda oldu

Regaib Kandili hakkında şuursuzca sarfedilen lâkırdılara da değinen İnançer şunları söyledi: "Regaib için, Efendimiz'in ana rahmine düştüğü gece demek edepsizliktir. Efendimiz hazretlerinin anne ve babasının özel hayatı mahrem değil midir? Regaib için, Efendimizin ana rahmine düştüğü gece diyenler, bir kere hesap kitap bilmiyorlar. Normal bir doğum kırk haftada gerçekleşir. Peygamberimiz Rebiülevvel'in 12. gecesi doğduğuna göre hesap edin. Regaib gecesinden Rebiülevvel'in 12sine kadar 40 hafta yapıyor mu? Regaib, herhangi bir maddi hadisenin yıldönümü değildir. Recep ayının ilk cuması Regaib’tir. Belli bir tarihi yoktur. Recep ayı Allah'ın ayıdır, Şaban ayı Peygamber'in, Ramazan ayı Müslümanların ayıdır. Allah'ın ayı olan Recep ayının ilk cuma gecesi Allah'ın rağbet ettiği bir gecedir. Rağbetin çoğulu Regaip'tir. Allah'ın merhametinin, affının coştuğu regaibtir. ‘Allah'ın her günü aynıdır’ diyenler, niye Cuma namazını Cuma kılıyorlar, o zaman Çarşamba kılsınlar. Aylar, mekânlar, kullar ve hatta Peygamberler bile birbirlerine eşit değildir.”

Miraç Kandili konusuna da değinen Ömer Tuğrul İnançer, Mescid-i Aksa Yahudi işgali altındayken bir şey kutlamaya yüzümüz olmaması gerektiğini söyledi. Miraç olayının olup olmadığının son zamanlarda fazla konuşulduğunu da belirten İnançer, topluma önder olamayanların saçmalayarak önder olmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi ve şunları söyledi: "Süleyman Peygamber ta Yemen'den Kudüs'e Belkıs'ın tahtını getiriyor da Peygamberimiz neden Miraç yapamasın? Hadis inkâr etmek moda oldu. Hiç hadis olmasa bile -ki öyle bir şey mümkün değil- Necm Suresi'ni anlamaya çalışırsak Mirac’ın ne olduğunu da anlarız."

Gerek Miraç Gecesi hakkında münasebetsizce konuşanlara, gerekse Efendimizi övmenin şirk olduğunu söyleyenlere itiraz etmemiz gerektiğini ve onlara cevap hazırlamamız gerektiğini söyleyen Tuğrul Bey, Diyanet'e yazı yazmamızı, "Bu böyle diyor, siz ne diyorsunuz?" gibi sorular sormamızı bilhassa vurguladı.

Teravih namazıyla ilgili söylemlere de cevap veren Tuğrul İnançer, Hz. Ömer'in teravih namazını nasıl kıldırttığını da anlattı: “Hz. Ömer, erkekler ve hanımlar için birer imam tayin ederek onlara 'yirmi rekât namaz kıldır, isteyen kılar, isteyen kılmaz' demiştir. Peygamberimizin ‘Peygamberlik benimle bitmeseydi Ömer'le devam ederdi’ dediğidir Hz Ömer. Hz.Ömer mi daha iyi bilir, bugünün uleması mı bilir?”

Ufak bir hatırlatma: Mürşidlerin huzuruna gidenler için "Boş giden dolu döner, dolu giden boş döner" denilirmiş.

 

Yeşim Sünnetçioğlu boş gitti, dolu döndü

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:37 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 09:36
banner25
YORUM EKLE

banner26