H. Bülent Kahraman'ın gafı!

Hasan Bülent Kahraman köşesinde öyle bir şey yazdı ki.. Hani talebine katılıyoruz elbet ama...

H. Bülent Kahraman'ın gafı!

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ Mİ AÇILSIN?

SabahHasan Bülent Kahraman 7 Ocak Cuma günü Sabah’taki köşesinde hayati öneme sahip (?) bir konuya değindi. Türkiye’de sosyal bilimler liselerinin bir an önce açılması gerektiğini bakın nasıl dile getiriyor: “Nasıl bu ülkede çeşitli mesleklere dönük liseler varsa, onlardan birisi de Sosyal Bilimler Lisesi olmak zorundadır. Siz sanıyor musunuz ki, öyle bir lise açılırsa öğrenci bulamayacaktır? Bunun tümüyle bir safsata olduğunu, temas ettiğim binlerce öğrenciden ve velilerinden biliyorum.”

H. Bülent Kahraman, binlerce öğrenciyle ve veliyle görüşerek ülkemizde böyle bir ihtiyacın ne derece elzem olduğunu toplumsal zemine de oturtmuş. Peki, bu görüşülen onca öğrenci ve veli dememişler mi, 7 sene önce ilki İstanbul olmak üzere sayıları bugün yirmiyi aşkın sosyal bilimler lisesi zaten faaliyet halinde diye. “Binlerce öğrenciyle görüştüm.” tabii lafın gelişi. Bu okullar ve öğrenciler acaba kendini hissettiremiyor da onun için mi akademisyenler, gazeteciler, aydınlar bu okullardan habersiz? Her birinin kendine ait internet sayfaları olan sosyal bilimler liselerinin başarısı aslında buralardan takip edilebilir. Baktığınızda üniversite sınavındaki başarılarının oldukça yüksek olduğunu; yarışmalarda, projelerde dereceler aldıklarını görüyorsunuz. Hocanın söylediği gibi bu çocuklar Osmanlıca da öğreniyorlar üstelik. Peki nedir o zaman sıkıntı?

sosyal bilimler liseleri"Hiç okumuyorsunuz hiç!"

Meselenin birinci boyutu gazetenin aydını tüketen tarafı, ikincisi ise hala aşılamamış olan herkesin bildiği üniversite ile Milli Eğitim arasındaki kopukluktur. Gazeteye yazı yetiştirme telaşı yazarı hem sürekli tekrara düşürüyor hem de tüketiyor. Geçen bu sitedeki bir yazıda, bir kitabından hareketle Kemal Karpat hocanın 2009 yılındaki önsözünde eleştirmen denilince Nurullah Ataç’ı, roman denilince köy romanını anlamasından bahsetmiştim. Dün Karpat, bugün Kahraman. Aydınlarımız günü kaçırıyorlar. Artık hocaların sık sık öğrencilere söyledikleri “hiç okumuyorsunuz çocuklar hiç!” uyarısını öğrenciler yapacaklar galiba. Hâlbuki aydın toplumun yararına bir takım temel sorunlara reel politikadan önce çözüm üretmeli. Bir adım önde olmalı ve reel politik yapının ardında değil, önünde seyretmeli.

Hakkını teslim etmek lazım!

Hasan Bülent Kahraman
Hasan Bülent Kahraman

Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. H. B. Kahraman’ın yazısında oldukça dikkate değer tespitler de var. Eğitimin pragmatik bir yaklaşımla doktor ve mühendis yetiştirme mantığından kurtulamadığını söylüyor ki çok doğrudur. Ne işime yarar, sınavda çıkacak mı sorusu ile başlanılan bir dersten verim alınması tabii ki düşünülemez. Sosyal Bilimler Liselerinde de durum farksız aslında. Hocanın yazısında gerekliliğini vurguladığı, felsefe, sosyoloji, tarihle sağlıklı bir temas kurmuş öğrenciden bahsetmek de zor. Çocuklar harıl harıl dershanelere gidip test çözüyorlar. Mesela bu okulların müfredatında sadece 11.sınıfta 2 saat felsefe dersi var. Dolayısıyla çocuklar sosyoloji, felsefe, edebiyat, tarih gibi sosyal bilimlerin bel kemiğini oluşturan alanlara gitmek yerine popüler meslekler kazandıracak bölümlere yatırım yapıyorlar. Hukuk, uluslararası ilişkiler gibi makam, mevki sahibi olacakları, (!) bol para kazanacakları alanlara yöneliyorlar. Sitelerindeki yıllık başarı listesinde öğrencilerin yarısının hukuku tercih etmesini nasıl açıklayabilirsiniz? Yöneltmeliğin ilk maddesinde belirtilen bilim adamı ve akademisyen yetiştirme işi gerçekleşmiyor anlayacağınız.

Olimpiyat da ister mi?

H. Bülent Kahraman’ın önüne öğrenci gitmiyor tabi haliyle. Bu durum hocanın yazısını haklı çıkarır mı bilemem. Ben asıl hocanın gelecek yazısında da “Türkiye’de nasıl yıllardır Fizik, Matematik Olimpiyatları yapılıyorsa Sosyal Bilimler Olimpiyatı da yapılmalı.” konulu bir yazı yazmasından korkuyorum. Aman hocam bu konuda bir şey yazacaksan nolur vazgeç! Bunu da iki senedir Fatih Üniversitesi USOBO adı altında yapıyor da onun için.

İbrahim Alan hayretle yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2011, 16:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmethd
mehmethd - 9 yıl Önce

kötü gaf. talihsizlik. fakat -bir gün bile olsun gerekmese de- o taraftan bizi anlayabilecek biridir hasan b. kahraman. bunu da bilmekte yarar vardır. ve üstüne üstlük iyi yazar, edebiyata, şiire vakıf biridir. örneğin tasvip etmemekle katılmamakla birlikte, ilk kitaplarından birinde, cehennemde bir mevsim'deydi sanırım, uzunca bir ismet özel eleştirisi vardır(waldo sen eden burada değilsin hakkında). ismet özelcileri şaşırtacak cinsten bir yazıdır bana kalırsa. beni şaşırtmıştı.

mehmethd
mehmethd - 9 yıl Önce

sanırım biriki saat önce yazdığım yorumda bir hata yaptım. ilk iki kitabından birindeydi h.b.k'nın, "bir sürekli cehennem" ya da "beyazlar kirli"de, ama ben ilkini de yanlış yazmışım, başka kitapla karıştırıp yazmışım, hem de remboyla. pardon.

suavi kemal yazgıç
suavi kemal yazgıç - 9 yıl Önce

yıllar önce radikal'de köşe yazarıyken. Ahmet Hamdi Tanpınar kitapları uzun zamandır basılmıyordu diyerek yapı kredi yayınlarına destek atmak için dergah yayınları yokmuş gibi davranma gafletinde bulunmuştu. akıllı biridir, birikimlidir filan ama zaman zaman özgüvenden kaynaklanan trafik kazaları yaşar.

+ek
+ek - 9 yıl Önce

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/kahraman/2011/01/14/sosyal_bilimler_liseleri

banner19

banner13

banner26