H. Akın Taksim'de ne yapıyor?

Şair Hüseyin Akın geçenlerde Taksim Atatürk Kitaplığı'ndaydı. Dinleyicilere oldukça keyifli, bir o kadar da güzel anlar yaşattı..

H. Akın Taksim'de ne yapıyor?

Hüseyin Akın Taksim Kitaplığı'ndaydı

Hüseyin AkınŞair Hüseyin Akın geçenlerde Taksim Atatürk Kitaplığı’ndaydı. Program yaklaşık bir buçuk saat kadar sürdü ve Hüseyin Akın, dinleyenlere oldukça keyifli, bir o kadar da güzel anlar yaşattı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu programda şair Hüseyin Akın'ı değil de öğretmen Hüseyin Akın'ı dinleme imkanı bulduk. Hüseyin Akın, şair ve yazar olarak öğretmenliğin hallerini anlattı. Salonun alışılmışın dışında dolu olması bu ilgi acaba konuşmanın edebiyat tarafına mı yoksa eğitim yanına mı diye merak ettirecek cinstendi.  

Anneler babalar rahat uyusun 

Soğuk havaya rağmen salonu dolduranların profiline baktığımızda her iki noktada da birikimli ve ilgili kişiler olduğunu görünce hiç şaşırmadık. Akın, öncelikle eğitim ve öğretimde ezber bozmanın gereğinden bahsetti. Ezber bozmanın ilk ayağına da “ezberci eğitime hayır” sloganını eleştirerek başladı. Gerçek negatif ezberciliğin beş şıktan birini işaretlemeye endekslenmiş test yöntemi olduğunun altını çizdi. Anneler babalar rahat uyusun Türkiye’nin istikbali arka sıra öğrencilerinin elindedir diyerek yüreklere su serpti. Sıra dışı öğretmen vurgusu yaptı.

Hüseyin AkınNişantaşı gibi bir muhitte kendine özgü teknikleriyle sıra dışı bir öğretmenlik metodu geliştiren Akın’a bu başarısının sebebi sorulduğunda verdiği cevap oldukça ilginçti: “Mevcut pedagojik esasların ve eğitim tekniklerinin tam tersine davranıyorum, sınırları belirlenmiş klasik öğretmen fotoğrafının dışında durup klişelerden kendimi koruyorum”  

Mektep ruhuna yeniden dönmek 

Öğretmenliğin sanıldığı gibi şiir yazmak için avantajlı bir ortam yaratmadığını tam tersi sürekli sınıf ortamında konuşma zorunluluğunun şiir için en büyük imkân olan sessizliği kundakladığından şikâyet etti. ‘Lisede derslerimize giren öğretmenlerin bize davrandıkları gibi davranmadığım zaman öğrencilerle çok iyi diyalog kurabileceğimi anladım’ diyen Akın bugün eğitimin gittikçe tüketilen bir nesneye dönüştüğünü söyleyerek gençlerde şahsiyet inşasına katkı sağlayan mektep ruhuna yeniden dönülmesi gerektiğini belirtti 

                                                                              

Adem Turan gitti, dinledi ve haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2010, 17:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine YAŞAR
Emine YAŞAR - 9 yıl Önce

Hüseyin AKIN'ı ısrar ile BURSA'ya (inegöl'e) bekliyoruz.. İLGİLELERE DUYRULUR... selamlar..

kübra nur duran
kübra nur duran - 9 yıl Önce

lisenin son demleri.din kültürü dersimize ilginç söylemleriyle dikkat çekici, dersteki hal ve tavırlarıyla gülümsetici daha öncekilerden besbelli farklı bir hoca gelmeye başladı. bir hayli dikkat çektiki zihnimde,internette arama motoruna "hüseyin akın" yazacak ve "hiii.. şairmiş bu adaam!" diyerek havalara uçacak duruma geldim, şiirle hemhal olan biri olarak. kendisiyle geç tanışmış olmak üzücü, fakat ondan eğitim alıyor olmak mutlandırıcı idi.kendisinden hatıra "hepsi hikaye" kitabı kald

banner19