Gül yetiştiren bir kuşak

Türkiye'de İslâmi düşünüşün önemli bir merhalesini ve mektebini oluşturan Yüksek İslâm Enstitüsü bugünkü adıyla İlahiyat Fakültesi, 50. yılı dolayısıyla Marmara İlahiyat Fakültesi tarafından kapsamlı bir program düzenleniyor.

Gül yetiştiren bir kuşak
Mahir İz
Mahir İz

Türkiye’nin İslâmi yüksek eğitim hafızasına yolculuk

Pek çok önemli ismin ve öncü kuşağın yetişmesine öncülük etmiş  olan Yüksek İslâm Enstitüleri, bugün İlahiyat Fakülteleri ile yollarına devam ediyorlar. Bu önemli kurumların hangi ortamlarda, hangi zor şartlarda kurulduğu ve yürüdüğü erbabınca malumdur. Tevfik İlerilerin, Mahir İz Hocaların, Celal Ökten Hocaların, İlim Yayma Cemiyeti Kurucularından Vehbi Bilimerlerin ve daha nicelerinin bu hizmette verdikleri mücadele küçümsenemez. Bugüne gelindiğinde Marmara İlahiyat Fakültesi 50 yıllık bu büyük yolculuğu hatırlıyor ve büyük bir programla hatırlatıyor.  

Gül yetiştiren bir kuşak

Program 18 Kasım 2009 Çarşamba günü saat 10:00’da başlıyor. Gelenekselleşen program içeriği dışında bir madde gözükmüyor. Ancak siz siz olun açılışta İlahiyat Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük hocanın konuşmasını kaçırmayın. 19 Kasım 2009 Perşembe günü Marmara İlahiyat Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ikinci günkü sempozyum ise “İhtiyaç ve Beklentiler açısından Türkiye’de İlahiyat Fakülteleri” başlığını taşıyor ve saat 10.30’da başlıyor. Prof. Dr. Yasin Aktay, Prof Dr. İsmail Kara, Ahmet Taşgetiren, Prof. Dr. İlhan Kutluer, Doç. Dr. Murtaza Bedir, Prof. Dr. İrfan Aycan, Dr. Ahmet Çekin, Prof. Dr. Ahmet Yaman, Dr. Seyfi Kenan’ın konuşmacı olarak katıldığı program sadece dünün İlahiyat Eğitimini ve kurumlarını konuşmakla kalmıyor, bugüne dair ne haldeyiz, eksiklerimiz neler ve neler yapmalıyız’ı, konuşup tartışıyor. Programın Cuma günü devam eden kısmında Cuma namazı öncesi Marmara İlahiyat Camii’nde Konuk Hafızlar Kur’an tilaveti gerçekleştirecekler. Akabinde ise Hafızlık icazet merasimi icra edilecek. 

Yasin Aktay
Yasin Aktay

İlhan Kutluer

 

1959’dan 2009’a 

İlginçtir, Yüksek İslâm Enstitüsü’nün o yıllardaki arması bugün Tıp Fakültesinde okuyanların ve tabiî ki doktorların kullandığı arma ile neredeyse aynıdır. Memleketin manevi tabipleri, manevi mimarları olmaya namzet kuşak sanki bugün de bu armada remzedilen şekliyle memleketi kuşatmış ve çepeçevre sarmıştır. O kuşağa çok şey borçluyuz. O günü anlamak ve bugünle kıyas yapmak için bu program kaçmaz derim. 

 Yüksek İslâm Enstitüsü

 

Kâmil Büyüker haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2009 Salı 14:54 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2009, 07:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zehra
zehra - 11 yıl Önce

Çalışan bir bayan olarak bu tarz proğramlara katılmak bizim de hakkımız ama saatleri günleri yüzden mümkün olmuyor. Bu konuda bu tarz organizasyonu yapan büyüklerimizi daha duyarlı olmasını bekliyorum

kefnun
kefnun - 11 yıl Önce

Zehra Hanım Marmara İlahiyat Kendi Fakültesi Öğrencileirnin Sınav Haftasında Olmasını Gözönünde Bulundurmayarak Etkinklikleri Bu Haftaya Almışken Sizin Serzenişiniz Ne Kadar Dikkate Alınır Bilmem..


...

Buna Rağmen Bilzer Gibi Şanslı Birkaç Kişi (evet evet birkaç kişi) Marmara İlahiyatta Bu Perşembe İstifade Edilesi Tebliğler Dİnleme İmkanı Buldu..

Prof. Dr. S. Yerem Hocanın Başkanlığını Yaptığı Diyanet Adına Dr. Ahmet Çekin, İstitiski Verilere Dayanan Sunumu ve

kefnun
kefnun - 11 yıl Önce

ve Muhterem Ahmet Yaman Hocamızın (ki Kendileir Kon ya'dan Teşrif Ettiler) Din Eğitiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri Konulu Tebliği Dinlenmeye Değerdi..
Meb'den Prof. Dr. İrfan Aycan'da Yine Mustefid Olduğumzu Bir Konuşma Yaptı..
Diyanet'in Kur'an'ı İyi Okuyan İyi Anlayan Eitimci İhtiyacına Dikkat Çeken Hoca Aynı Zamanda Diyanet İlahiyat Meb İlişkisinin Ehemmeiyetinden de Bahsetti..

İsmail Kara, İlhan Kutluer, Mehmet Erığan İlyas Çelebi Raşit Küçük ve Daha Birçok.....

kefnun
kefnun - 11 yıl Önce

ve Daha Birçok Hocanın Dinleyici Olarak İştirak Ettiği Oturuma Öğrencilerin İltifat Etmemesinden Müteessir Olan Saim Hoca 10.Yıl 40.Yıl 50.Yıl Etkinlikleri Üzerinden Yaptığı Mukayese İle Kendilerinin Talebelik Yıllarında Hocalarının Teşviklerine Dikkat Çekerek Bir Eksikliğe İşaret Etti..

kefnun
kefnun - 11 yıl Önce

Yüzlerce Öğrencisine Rağmen Düzenlenen Sempozyuma Sadece 20 Kadar Öğrencinin Katılmış Olmasının Nedenini Merak Edip Program Sonunda Fakülteden Tanıdığımız Arkadaşlarla Neden Programa İştirak Etmediklerini Konuştuk Ve Netice
1. Sınav Haftası
2. Haberimiz Yok
Marmara İlahiyat Yönetimi Tertip Ettiği programı Öğrencilerine Duyurmaktan Aciz midir?
Toplamda 2 Saat Sürecek 2 sınavdan Fazlası Olmayacağına Göre Sınav Yeterli Bahane midir?

kefnun
kefnun - 11 yıl Önce

Ayrıca Bu Fakültenin
Sınav Haftası Olmayan Hazırlık Öğrencileri ve Yine O Saatlerde Sınavı Olmayan İkinci Öğretim Öğrencileri de Var..

Ankara İlahiyat Geçen Ay Tertip Ettiği Sempozyumda Öğrenciler İçin Yoklama Kağıtları Koymuştu Salon Girişine Böyle Bir Uygulama mı Acaba Marmara İlahiyat Öğrencileirnin de Beklediği..
Biz Şaşdık Bu Hale..

Fakülte Yönetimine Zamansız da Olsa Tertip Ettikleri Bu program İçin Teşekkür Ederiz..
Vesselam

banner26