Gözün nuru harama bakmamaktır

Dil ve Edebiyat Derneği’nde gerçekleşen Mesnevi okumalarının geçen haftaki konuğu yazar Asım Gültekin’di. Aykut Nasip Kelebek yazdı.

Gözün nuru harama bakmamaktır

 

 

Dil ve Edebiyat Derneği’nin Eyüp’teki genel merkezinde, 14 Şıubat akşamı Mesnevi okuması gerçekleştirildi. Dil ve Edebiyat Derneği Gençlik Komisyonu tarafından organize edilen bu etkinliğin misafiri, Dunyabizim Yayın DanışmanımızCafcaf Dergisi Editörü yazar Asım Gültekin’di.

Mesnevi'nin Kur'an'la olan sıkı bağları

Oldukça verimli ve keyifli geçen bu etkinlikte Asım Gültekin, Mesnevi’nin ilk on sekiz beyitinden yedi, sekiz ve dokuzuncu beyitlerin tahlilini gerçekleştirdi fakat konuşmasını sadece bu beyitlerin anlamına hapsetmedi. Mesnevi için, “altı cilt tutan bir feryat” yorumunda bulunan Gültekin, Mesnevi’de geçen “nur” kavramı üzerinde dururken, “Kulağın nuru helali duymak, Kur'an dinlemek; gözünki ise, harama bakmamaktır” dedi. Derin etimoloji bilgisiyle incelediği beyitlerdeki bazı kelimeler üzerinde ısrarla duran Asım Gültekin, Mesnevi’nin Kur’an’la olan sıkı bağlarını da işaret etti.

Ney, üflendiği için değil yandığı için o feryadı andıran sesi verir

Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören gibi yerli düşüncemizin öncülerinden sıklıkla faydalanan yazar, pozitivizmi eleştirdi ve Mevlana’nın, “Akıl, çamura batmış eşektir!” sözünü dinleyicilere aktardı. “Allah, zaman ve mekândan münezzehtir fakat bu münezzehliği bilmek yetmez, iliklerimize dek hissetmeliyiz!” uyarısında bulundu. Altı buçukta başlayıp dokuzda sona eren programda, Gültekin’in, “Mesnevi”nin omurgalarından olan ‘ney’ bağlamındaki yaklaşımlarıyla daha bir derinleşti.

Ona göre, neyle Hz. Adem arasında bir benzerlik ilişkisi bulunmaktadır ve ney, üflendiği için değil yandığı için o feryadı andıran sesi vermektedir. Gültekin, bu bağlamda, tasavvufi değerleri İslami literatürden dışlamaya çalışan modernist Müslüman aydınlara da eleştiriler getirdi. Özellikle de mucize kavramını dışlamamızın ancak oryantalistlerin işine yarayacağını vurguladı.

Dil ve Edebiyat Dergisi şiir editörü Zafer Acar ve gene Dil ve Edebiyat şairlerinden Abdullah İlhan’ın da yorumlarıyla zenginleştirdiği program, akşam saat dokuza kadar sürdü. Dil ve Edebiyat Gençlik Komisyonu’nun düzenlediği Mesnevi okumaları bu hafta da devam edecek. 21 Şubat akşamı saat altı buçukta gene derneğin Eyüp’teki genel merkezinde düzenlenecek ve bu oturumun konuğu, yazar Mustafa Nezihi Pesen olacak. Bütün Mesnevi ve Mevlana severleri bu programa bekleriz.

 

Aykut Nasip Kelebek yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 17:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 6 yıl Önce

asım abi, iyi ki varsın

banner19

banner13

banner26