Gençlerin gündemi Filistin!

İlim Yayma Vakfı Yurdu öğrencileri geçen Cuma günü Filistin için bir dizi etkinlik düzenledi.

Gençlerin gündemi Filistin!

 

Vefa İlim Yayma'da Filistin!

 

İlim Yayma Vakfı Vefa yurdunda kalan üniversite öğrencileri, İsrail"in Filistin"e yönelik hain saldırısından sonra İsrail"i kınayan bir bildiri yayınladı ve bu bildiri tüm yatakhanelerin panosuna asıldı.

 

“Bizler, her fırsatta Filistinli kardeşlerimize saldıran İsrail"i yaptığı son vahşet dolayısıyla kınıyor ve lanetliyoruz. Bunun yanında sözde demokratik ve huzurlu bir dünya isteyen devletlerin bu acımasız soykırıma müsamaha göstermesini de aynı şiddetle kınıyor ve en sert üslupla lanetliyoruz.”

Sözleriyle başlayan bildiri Filistin"de yaşanan olayları kısaca anlattıktan sonra bir hadis örneğiyle birlikte şu sözlerle bitiyordu:

 

“Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) de dediği gibi elimizle düzeltemesek de dualarımızda onlara yer vermeliyiz. Bu bağlamda 31 Aralık 2008 günü saat 19.00"da İHH başkan yardımcısı Murat Yılmaz konferans salonunda bir program tertip edecek ve bu programda Filistin için bağış toplanacaktır.”

 

Söz Değil Eylem Zamanı

 

Filistin"deki zulüm ve vahşeti televizyondan görüp de hiçbir şey yapamıyor olmaktan ötürü üzüntü ve öfke içerisinde olan öğrenciler Beyazıt"taki büyük mitinge katıldıktan sonra ne yapabilecekleri üzerine konuştular. İHH"nın Filistin"e yollayacağı ilaçların tasnifi için yardıma ihtiyacı olduğu Çarşamba gününün öğle saatlerinde duyulduğunda yurtta anonslar yapılarak öğrenciler bu durumdan haberdar edildi. 1 saat içerisinde bir otobüs ve iki taksi dolusu öğrenci yurt kapısının önünde hazır bulundu. Apar topar hazırlanan öğrenciler, Balat"ta İHH"nın oldukça büyük olan yardım deposuna gittiler. Yapılacak iş şuydu; İHH"ya yurdun dört bir tarafından Filistin için gönderilen tıbbi malzemeleri ve ilaçları, kullanılabilirliği ve tarihlerine göre tasnif etmek ve kutulara doldurmak.

 

İHH"nın Filistin"e göndereceği yardım uçağına yetiştirilmesi gereken ilaçların yaklaşık 3 araba yükü kadar olanı, 4 saat süren bir çalışmadan sonra 25 öğrenci tarafından tasnif edildi.       

 

Filistin Konferansı

 

Aynı günün akşamı, konferans salonunda düzenlenen ve İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz"ın katıldığı programda Filistin"le alakalı bir sinevizyon gösteriminden sonra Murat Yılmaz kürsüye çıktı ve güzel bir konuşma yaptı. İstanbul"un çeşitli üniversitelerinde okuyan 200 kadar öğrenciye hitap eden konuşmanın belli bir bölümünü aşağıya koyduk.

 

“… Bir şeyler yapmaya çalıştık hep birlikte. Tamam, bu yaraları biz sarabiliriz, oradaki 2 bin yaralıyı buraya getirebiliriz, burada masrafları ne kadar olursa olsun onları karşılayabiliriz Allah"ın izniyle. Ama devletler olarak bu durum, çok izzetli bir durum değil. Tamam, yaralar sarılır bir şekilde evler tamir ettirilir, en güzel buzdolapları eşyalar alınır. Çamaşır makinelerini yeniden koyarız ama yani artık, siyasi anlamda bir ses vermeliyiz. “Yeter be!” demeliyiz…”

 

(Mora"dan bahsedildikten sonra) “… Onlar da seslerini buradaki hükümete duyurmak istiyorlar. Filistin burnumuzun dibi, Mora dünyanın diğer tarafı... Arakan"ı var bunun, Somali"si var, bakıyorsun Afganistan"ı var, Patani"si var, Keşmir"i var. Yani dünyanın birçok noktasında... Belki bizim biraz daha dik durmamız lazım. Bu dik duruşu da İslam dünyasının sergilemesi gerekiyor. Bunu yapamazsak, gider bir pansuman yaparız, yaralının pansumanını yapar geri döneriz, yapar geri döneriz ama daha güçlü, daha etkili, tabiri caizse yumruğu masaya vuracak sözler lazım, çalışmalar lazım.”

 

“… Ya da Filistin"de mesela şu anda gönüllü doktorlar aranıyor harıl harıl, Allah nasip ederse oraya bir gemi kalkıyor İHH olarak. Şimdi buradan Avrupa"dan farklı yerlerden bir takım böyle gemilerle Gazze"ye işte ambargo için giden çalışmalar olmuştu, Türkiye"den de bir bismillah diyeceğiz inşallah buraya gideceğiz. Mesela o gemiye doktorları da koymak istiyoruz arkadaşlarımız arıyorlar ediyorlar, tabi geminin de kontenjanı çok değil yaklaşık 40 kişi gidecek oraya…”

 

“… Biraz önce İsmail Haniye"yle yapılan kucaklaşma gerçekten çok duygulu bir şeydi, bırakacak bırakmıyor tekrar kucaklaşıyor, yani her tarafta bu şekilde olmamız gerekiyor biz bir ümmet isek yani en doğudaki kardeşinin ayağına bir diken batsa en batıdaki hissedecek ise, bizim dünya anlayışımız İslam anlayışımız algımız buysa bunu yapmamız gerekiyor arkadaşlar. Sizden de istirhamım, bundan sonra inşallah çok aydınlık bir gelecek olur sizin için ve bu aydınlık gelecek içerisinde ömrünüz kifayet ettiği müddetçe inşallah İslam dünyasının neresinde olursa olsun, yani bulunduğumuz mahalledeki insanlar da bizim kardeşimizdir, bu kardeşlerimizden haberdar olalım, onlar için bir şeyler yapalı. Dua edelim gelecek için. Mesleklerimizi elimize aldığımızda o mesleğin de bir zekatı olduğunu, o yaşamanın, o saatlerin de bir zekatı ödenmesi gereken borçlarımız olduğunu da asla unutmayalım.

 

İHH Dünyanın Her Yerinde

 

“… Son olarak, Filistin"e yardımla ilgili birkaç kelime edip inşallah sohbetimizi tamamlamış olalım. Elhamdülillah İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın neresinde olursa olsun, işte Amerika Birleşik Devletleri"nde bundan 2-3 sene önce New Orleans"ta bir kasırga oldu, Katrina Kasırgası, biz oraya da yardım ettik. Oradaki kardeşlerimizin de elinden tutmaya çalıştık. İşte Tsunami oldu Açe"de de. Yani birkaç saat içerisinde bölgelere ulaşabilecek bir yapımız oluştu 17 senedir. Tabi bu tecrübe tecrübe tecrübe… Hep savaş bölgelerinde, afet bölgelerinde çalışa çalışa, biraz da. 300"e yakın sivil toplum kuruluşuyla çalışıyoruz dünyada.

 

Büyük Rakamlar

 

Mesela, Gazze için söylüyorum, cumartesi sabah saldırılar oldu, biz cumartesi akşam orada çalışmaya başladık. Bizim oraya gitmemiz mümkün değil. Hemen oradaki kardeşlerle, 200 bin YTL"lik bir yardım, o biraz önce gördüğünüz yardım zarfları, insanlara nakti bir şeyler verildi gıdayla birlikte. Çünkü insanların evleri, ocakları sönmüş, bombalar düşmüş. İnsanların öncelikle acil ihtiyaçlarını alabilmeleri için nakdi yardımlar gerekiyor. Elhamdülillah bugün itibariyle de Mısır"dan, Mısır"daki Refah sınır kapısından 300 bin dolarlık bir ilaç yardımı hemen hızlı bir şekilde bölgeye ulaştırılmış oldu. İlk etapta 1 milyon YTL"lik bir yardım şu anda Filistin içerisinde dağıtılmış ve dağıtılmaya devam ediyor. Vakfımıza gelen bağışlar hamdolsun çok iyi. İlk gün 500 bin YTL bağış geldi, internetten, bankalardan, vakfımıza bizzat gelerek verenlerden. 2. ve 3. günkü rakamları almadım ama aşağı yukarı benzer rakamlar gelmiştir. Yani işte Cumartesinden bugüne kadar belki 1.5- 2 milyonluk bir yardım gelmiştir. Allah razı olsun insanlar bu konuda çok duyarlılar hemen hızlı bir şekilde imkanlarını seferber ediyorlar ve bir şekilde kardeşlerine ulaşmak istiyorlar, hamdolsun. Biz de tabi ki bunu bildiğimiz, gördüğümüz için hızlı bir şekilde bu yardımları gönderiyoruz.

 

Allah nasip ederse Salı günü bir kargo uçak kalkıyor. Bu uçak tıbbi malzemeler, acil gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluşacak. Türk Hava Yolları"yla şimdi anlaşmalarımızı yaptık, hızlı bir şekilde Kahire"ye, Kahire"den de bölgeye inşallah ulaşacak. Bu noktada insanlar, bizim acil yardım birimlerimizdeki kardeşlerimiz, bütün tüccarlarla, tekstilcilerle, ilaç depolarıyla irtibata geçin. Sizin de aklınızda bulunsun çevrenizde bu tip insanlar varsa, tekstilciler olabilir, gıdacılar olabilir, kuru gıdacılar olabilir… Müslümanlar için daha değişik bir şeyler yapmak isteyenler olursa hemen vakfı ararsanız oradaki yetkili kardeşler sizinle ilgilenecektir. Hemen oradaki insanlarla irtibat kurulur, hemen gidip alınır depolara, Salı günkü uçağa yetiştirilir. Ve bu şekilde belki biraz daha kalabalık bir teçhizatla, gerekirse 2. uçak, 3. uçakla, hatta gemiyle, tabi geminin gitmesi biraz daha uzun sürüyor, acil olarak bunları yapmak gerekiyor.

 

Yaralıları buraya getirmek istiyoruz mümkün olduğunca. Gazze"de ve Mısır"da olursa, oradaki hastanelerle de çalışmalar yapıyoruz, orada tedavisi mümkün olmayan kardeşlerimizi de uçağa bindireceğiz 8 ay önce olduğu gibi. 60 kardeşimizi getirmiştik. 5 tanesi kaldı. Hamdolsun 55 tanesi sağlıklarına kavuştular, ülkelerine tekrar geri döndüler. Belki bilmiyorum o geri dönen kardeşlerimizden de tekrar yaralananlar olmuş olabilir, onu da bilmiyorum. Kardeşlerimizin sıkıntıları bitinceye kadar biz İHH olarak bu şekilde, bu tür çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Duaları eksik etmeyelim. Namazlardan sonra, aklımıza geldiği zaman, kardeşlerimiz için inşallah dua edelim.”

 

Program çıkışında öğrenciler, ikram edilen çikolata ve meyve sularını aldıktan sonra güçlerinin yettiğince bağış yaptılar. Toplanan para İHH genel merkezine verildi.

 

Bilindiği gibi İlim Yayma Vakfı Vefa yurdu, giriş için yapılan mülakatın oldukça zor geçmesiyle ünlenen ve sadece başarılı öğrencilerin kalabildiği İstanbul"un en ünlü ve seçkin öğrenci yurtlarından birisidir. 

 

Selçuk GÖNEN yazdı

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2009 Perşembe 19:15 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:40
banner25
YORUM EKLE

banner26