Genç Sinema Sizi Çağırıyor!

Sinemaya bir merak unsuru olmanın ötesinde, hayatlarının vazgeçilmezi olarak bakanlar da var.

Genç Sinema Sizi Çağırıyor!

Genç Sinema Sizi Çağırıyor!

 

Genç kuşak sinemacıların önü her geçen gün biraz daha açılıyor. Çeşitli kurumların her yıl düzenledikleri kısa film etkinlerine sayısız çalışma gidiyor. Sinemaya bir merak unsuru olmanın ötesinde, hayatlarının vazgeçilmezi olarak bakanlar da var. Bunlar festivallere, kısa film etkinliklerine katılarak kendilerini sınamaya çalışıyorlar. Paralı, reklamı bol yapımların yanında daha genç ve mütevazi sinemacılar kendi imkanlarına, aldıkları eğitimi de katarak kendi filmlerini çekiyorlar.

Bunlardan biri de, genç yönetmen Ümmügülsüm Sarıoğlu. Geçtiğimiz günlerde bütün alt yapısıyla tamamladığı filmini, bu hafta sonu izleyici önüne çıkaracak. 'Ve Nohut, Ve Ney, Ve Zaman" adlı filminin, 25 Ocak 2009 Pazar günü, saat 18.00'de Türkiye Yazarlar Birliği'nin Cağaloğlu'ndaki yerinde galası yapılacak. Genç bir sinema ekibinin, ortaya bir ürün koyup, bunu izleyicisiyle paylaşmasının heyecanını siz de takdir edersiniz. Biz dunyabizim.com olarak bunun haberini girmenin, sanat adına, verilen emek adına ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Genç sinemacılar da, pazar akşamı yapacak daha iyi bir işiniz olsa da, sizleri galalarına bekliyorlar.

Ümmügülsüm Sarıoğlu, Bilim-Sanat-Felsefe Akademisi'nde Yusuf Kaplan'ın direktörlüğünde sinema eğitimi aldı. Bu eğitimini, okulundan arkadaşlarıyla bir araya getirerek kısa filmini çekti. Film, Mevlana Celaleddin Rûmi'nin bir hikayesinden yola çıkarak, "gerçek"in temelindeki dört elementi kendisine kaynak yapan bir senaryodan ortaya çıkarılmış. Senaryoyu Zeynep Karaca ve Gülnihal Ümit yazmış. Filmin kurgu aşamasında da, yine bir sinema gönüllüsü Tarık Taş yer alıyor.

O akşam galaya gelecek olanlar sadece filmi izlemekle kalmayacak. Yusuf Kaplan'ın da konukları onurlandıracağı gecede, "Yeni Bir Film Dili Kurmak" üzerine hocayla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

 

Yer: Türkiye Yazarlar Birliği

Kızlarağası Medresesi, Divanyolu,  

Hoca Rüstem Sokak No: 6 Sultanahmet.

Tarih: 25 Ocak 2009, Pazar

Saat: 18:00

 

Yakup Öztürk yazdı

Program Davetiyesi:

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 11:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
asaf celal
asaf celal - 11 yıl Önce

sinemayı önemseyin.televizyonu önemseyin.bu çocukları önemseyin değer verin.yoksa üç beş tane zibidinin belaltı şenliğinde boğulacak gençlerimiz.pazar günü ordayız.

ZELİHA KURT
ZELİHA KURT - 11 yıl Önce

ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER PAZAR GÜNÜ İNŞALLAH ORDAYIZ..

feyruz
feyruz - 11 yıl Önce

sinema tutkusunu selamlıyorum...

tuba
tuba - 11 yıl Önce

Genç Yönetmen Ümmü Gülsüm Hanımın yaptığı bu çalışmayı çok beğendik başarılarının devamını diliyoruz...

banner19

banner26