Gazze Sultan Abdülhamid'in imiş!..

Toprakların kaybedilme riskine karşı onların parasını ödeyerek kendi mülküne kaydettiren cennetmekan Sultan Abdülhamid'in topraklarını nasıl kaybettik.

Gazze Sultan Abdülhamid'in imiş!..

Bugün İsrail gasıp devletinin zulmü altında inleyen Gazze, tarihinde dünya Müslümanlarının unuttukları bir ayrıntıyı da barındırıyordu. Bilmeyenler varsa hemen söyleyelim ki Gazze, Sultan Abdülhamid Han’ın kendi mali tasarrufu ile mal beyannamesine kaydettirdiği mülkü idi. İmparatorluğun son dönemlerinde, değişik bölgelerdeki bir kısım arazilerin tapusunu elinde bulunduruyordu.

Mahkemeyi kazandık ama...

Osmanoğullarının devleti tarûmar edildiği zaman, Sultan Abdülhamid Han’ın torunlarından Nemika Sultan’ın Gazze topraklarını tekrar geri almak için uzun yıllar mücadele vermişse de 1946 yılına kadar sürüncemede bıraktırılmış ve uluslararası mahkemelere taşınan bir dava haline gelmişti. Özellikle dönemin Türk basınının ve ilgili devlet yetkililerinin pek de ilgili gözükmedikleri bu davaların en önemlisini, Muharraka-Kebire ismiyle meşhur dava oluşturuyordu. İşin garip tarafı şuydu ki Arap yönetiminin ısrarla ret cevabı verdiği ve Sultan Abdülhamid Han’a ait 4 bin 580 dönümlük Muharraka-Kebire bölgesi için İngiliz mahkemeleri Nemika Sultan’ın başvurusunu lehinde karara bağlıyordu. Arap yönetiminin bu katı tutumu, gelecekte kurulması planlanan bağımsız Filistin devleti yolunda tam bir garabet oluşturuyordu. Zira İngiliz Kraliyet Konseyi’nin Kudüs Kadastro Mahkemesi’ne havale ettiği dava tam 5 yıl sürmüş, kararın kendileri aleyhine sonuçlanacağını anlayan Siyonist teşkilat Nemika Sultan’a araziyi kendilerine satma teklifinde bulunmuştu.

Bununla birlikte, unutulan bir ayrıntı bu aşamada bütün ümitleri suya düşürmüştü; İttihad ve Terakki hükümeti Sultan Abdülhamid Han’ın mal varlığına 1909’da el koyduğundan dolayı arazi henüz yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin tasarrufuna geçmiş bulunuyordu. Araya giren Lozan Antlaşmasının 60. maddesi gereği de Türkiye sınırları dışında kalan araziler o bölgelerde kurulan yeni devletlere ait sayılıyordu. Dolayısıyla arazi Filistin hükümetine devredilmiş oluyordu.

 

Arif Akçalı haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Eylül 2011 Pazartesi 11:03 Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2011, 20:39
YORUM EKLE

banner19

banner36