Gazze ağlarken sessiz kalmak insani değil

Sultanahmet Meydanı'nda İsrail işgalini anlatan Filistin ve Gazze ile Dayanışma Standı ve bu aktivist grubun çalışmaları hakkında eğitimci-yazar Mahmut Balcı ve Umut Yanlık ile konuştuk..

Gazze ağlarken sessiz kalmak insani değil

Kamuoyunda ‘Ya Sen Susacak mısın Aktivistleri’ olarak anılmaya başlanan grubun iki aktif üyesi öğretmen olunca böyle bir yazıyı kaleme almanın önemi biraz daha arttı. Bu iki öğretmenden biri aynı zamanda dünyabizim sitesinin yazarlarından olan Mahmut Balcı. Diğeri ise tarih öğretmeni ve aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Uluslararası İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan öğretmen Umut Yanlık. Biz de bu iki öğretmenin son zamanlarda yaptıkları duyarlı ve vicdanlara seslenen çalışmalarını dikkatinize sunmak istedik.

Eğitimci aktivistlerin dünya meseleleri ile ilgilenmeleri pek alışık olduğumuz bir durum olmadığı için biz de konuyu iki aktivistten dinlemeyi uygun gördük.

Sultanahmet Meydanı'nda İsrail işgalini anlatan Filistin ve Gazze ile Dayanışma Standı ve bu aktivist grubun çalışmaları hakkında eğitimci-yazar Mahmut Balcı şunları söyledi: "Biz sadece eğitimci değiliz. Biz sadece aktivist değiliz. Biz hem duyarlı eğitimci, hem de ilkeli bir aktivist olmaya çalışıyoruz. İnsanlık ölürken biraz üzülen, 'başkası yapsın, başkası konuşsun' diyenlere "peki bütün bunlar olurken ya sen susacak mısın' diyoruz. Bu eğitimci aktivist grubun yaptığı çalışmalar öğretmen Umut Yanlık arkadaşımızın önerisiyle başladı. Farklı ilçelerde yaşayan kişiler olsak da bizler de bu çalışmaya destek olduk. Bu çalışma yaklaşık 35 gün devam etti. Bizler ayırım yapmadan başka sivil toplum örgütlerinin iyi niyetle düzenledikleri Fatih, Levent ve Taksim'deki eylemelerine de katıldık ve katılıyoruz. Zulme karşı yapılan her türlü eyleme saygı duyuyoruz. Meydanları boş bırakmamak gerekir. Çünkü ne yazık ki sokakları ve meydanları elinde tutanlar bize başka şeyler dayatıyor. Ancak zalimleri lanetlemek ve mazlumların acılarını sadece slogan atmakla dindiremeyeceğimize inanıyoruz. Farklı yollar da denemek gerekir.

İlk eylemimizi İsrail’in 7 Temmuz 2014 tarihinde Gazze’ye yaptığı hava saldırısını kınamak üzere yaptık. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gelen Yolcu bölümünde 5 dilde hazırladığımız ‘Geldiğiniz yerlerde vicdandan, insanlıktan eser kaldı mı?’ şeklindeki dövizlerle onların vicdanlarına seslenmeye çalıştık. Burada bir basın açıklaması yaptık. Sadece eylemlere katılmakla yetinmeyip işgalin tarihinden başlamanın önemli olduğuna karar verdik. Bu amaçla 8 dilde hazırlanan ‘Yarım hakikat en büyük yalandır’ broşürünü hazırladık. Sultanahmet bölgesinde açtığımız standa gelen herkese bu broşürden verdik. Kitap ayıracı bastık. Bu ayraçta şunlar yazıyordu: 'Bizler, İslam coğrafyasını işgal eden, başta Filistin'i bir cezaevine çeviren işgalci İsrail'i ve emperyalistleri yaşadığımız her yerden vurabiliriz!... Onları lanetleyerek, onlara destek olmayarak, onların ürünlerini almayarak, onlara güvenmeyerek, onlara karşı her zaman teyakkuzda durarak, başta Filistin davasına maddi ve manevi destekte bulunarak İslam coğrafyasını kana bulayan tüm emperyalistlere karşı olduğumuzu ve tüm mazlumlar için mücadele ettiğimizi gösterelim. Birlikte kardeşçe hareket ederek, zalimleri etkisiz hale getirebiliriz.’

Sosyal medyada güzel çalışmaları beğenmekle yetinmeyin

Mahmut Balcı açtıkları standa gelenlere ve ortama dair gözlemleri hakkında ise şunları söyledi: "Açılan dayanışma standının çevresinde biraz durduğunuzda Gazze’den yeni gelenlerin, dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin vicdan sahibi olanlarının savaşın, acının fotoğraflarına bakınca hemen etkilendiklerine şahit olduk. Sabah 08.00 - akşam 19.00 saatleri arasında güneşin altında standa nezaret eden arkadaşların yanında biraz olsun durduğumuzda; birçok Suriyelinin, Filistinlinin, Mısırlının, Iraklının, ve Gazzelinin bizlere içten selam verdiklerine şahit olduk. Stand çevresinde biraz durduğunuzda; tıpkı ülkemizden binlerce insan gibi bazı Arap turistlerin ise Filistin meselesine ne kadar önyargılı ve ilgisiz olduklarını gördük. Yine bazı turistlerin ‘tamam savaş bitsin ancak Hamas ise İsrail'e füzelerle cevap veriyor, böyle giderse ateşkes sağlanmaz ki’ sözlerini duyduk. Gönüllü arkadaşlarımız bu tür itirazlara 'İsrail yokken Filistin vardı. Tünellerde yaşamaya mahkum edilen Filistinlinin, Gazzeli’nin kendisini savunmaya hakkı var' şeklinde cevaplar vermeye başladı.

En acı olanı ise yerli ancak kafası yabancılaşmış bazı vatandaşlarımızın ‘sizleri bu çalışmadan dolayı tebrik ediyoruz. Keşke Araplar zamanında topraklarını satmasalardı’ şeklindeki Siyonist yalana inanmış olmalarına da şahit olmaktı. Aynı şekilde dünya hali iyi olan bazı kişilerin 'propaganda yapmak yerine kalp ve ruh temizliği lazım' sözlerine de şahit olduk.

Bu alanda durduğunuzda bazı vicdan sahibi kişilerin ise 'maddi olarak yardım yapmam için ne yapmam gerekir' dediklerini duyduk. Onlara cevabımız ise, 'bu konularda çalışan dernek ve vakıflarla iletişim kurunuz' oldu. Ancak şunu da söylemeden geçmeyeceğiz; sivil toplum kuruluşlarının birçok konuda olduğu gibi bu konuda da daha çok çalışmaları gerektiğini de fark ettik.

Tutucu olmayan, hem başkalarının düzenledikleri etkinliklere katılan, hem de bir şeyler yapmaya çalışan vicdan sahibi birkaç Müslüman yüreğin Sultanahmet'te açtıkları Filistin ve Gazze ile Dayanışma standına gittiğinizde ve biraz durduğunuzda haramdan sakınmak için yüzünü de peçe ile kapatan ancak Filistin'deki annelerin, çocukların acı çeken fotoğraflarındaki işgali göremeyen Arabistan'dan veya başka yerlerden gelen bazı Müslüman hanım turistlerin ya da onların paralı, uzun sakallı eşlerinin bu standa sıradan bir resim sergisi gözüyle bakıp geçtiklerine şahit olunca üzüldük. Bunu da paylaşmak isteriz.

Tüm duyarlı insanlara ve müslümanlara diyoruz ki sadece sosyal medyada güzel çalışmaları beğenmekle yetinmeyin, bu tür etkinliklere gidin. Mazlumlara yardım etmek ve zalimleri kınamak sadece slogan atmak ve sadece basın açıklaması yapmakla olmaz. Daha kalıcı çalışmalar yapmak gerekir. Biz burada sadece Filistin’i anlatmıyoruz. Biz burada ortak anlayışımız olan ümmet bilincini ve Rabia ruhunu anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü Rabia ruhu, Müslümanların zalimlere karşı direnişlerini kırmaya çalışan tüm paralel yapılara karşı halkın yanında olmanın adıdır. Rabia, din, mezhep, meşrep, dil, renk, ırk ayırımı yapmadan tüm mazlumların yanında olmaktır. Arkadaşlarımız tatil yapmak yerine insanlık vicdanına seslendiler. Birçok kişi sosyal medya üzerinde tatil fotoğraflarını paylaşırken birçok arkadaşımız ve öğrencimiz ise tatil yapmak yerine bu çalışmaya destek oldu. Stantta duran bazı arkadaşlarımız birkaç cümlelik de olsa dil öğrenmeye başladı."

Mazlumların kanları akarken sessiz olmak insani ve İslami değildir

"Ya Sen Susacak Mısın Aktivistler Grubu" gönüllüsü olan öğretmen Umut Yanlık da bize Sultanahmet Meydanında yaptıkları çalışma hakkında şunları söyledi: "Birçok çalışmayı fotokopi çekerek gerçekleştirdik. Çalışmalar herkesin cebinden yaptığı katkılarla gerçekleşti. Broşürün basım masraflarını ise bir sivil toplum kuruluşu karşıladı. Bu çalışmadan birçok tecrübe kazandık ve gözlemlerimiz oldu.

Filistin ve Gazze ile dayanışma standında Filistin'in nasıl adım adım işgal edildiğini anlatan haritanın merkezde olduğu, 8 dilde hazırlanmış broşür çok yararlı oldu. Buraya gelenler bahçe duvarının demirlerine asılan fotoğraflara baktığında kendi dinleri ve vatanları için işgalcilere karşı direnen onurlu bir milletin yaşadıklarını gördü. 8 dilde hazırlanan broşürlerle binlerce turiste ulaştık. Türk televizyonları haberler yaptı, TRT Arapça, İtalya ve Brezilya kanallarında haberler yayınlandı. Bu çalışmadan ve bazı gerçekleri dile getiren görsellerden rahatsız olanlar da oldu. Bu tür eleştirileri sabırla dinledik. Standı ziyarete gelen, emek veren ve tebriklerini dile getiren herkese çok teşekkür ediyoruz. İsrail’in işgali devam ederken ve mazlumların kanları akarken sessiz olmak insani ve İslami değildir. Bu tür çalışmalarımız tüm mazlumları da kapsayacak şekilde ilerleyen günlerde devam edecektir. Dünyaya hitap eden Sultanahmet meydanında çok şey öğrendik."Mehmet Elberan haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 17:38 Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 10:38
YORUM EKLE

banner19

banner36