Garip bir anket okudum, gülüşüm değişti

Gençlerin ne tür müzikler dinlediğini araştıran pek kıymetli bilim insanlarımız İslamcı gençlere hiç denk gelmemişler. Muhafazakar gençlere ise bakın ne yapmışlar..

Garip bir anket okudum, gülüşüm değişti

 

Star gazetesinde yayınlanan bir haberi ntvmsnbc.com sitesi alıntılamış. Haberde yaklaşık 250 üniversite öğrencisiyle yapılan anket sonuçlarından bahsediliyor. Ankette öğrencilere dinledikleri müzik türleri sorulmuş ve anket sonucunda şu verilere ulaşılmış:

"-Kendini yönlendirmeye açık ve haz arama değerlerine sahip gençler klasik, caz, rock, metal müzikleri,

-başarı ve güç gibi değerlere sahip gençler pop, hip-hop müziği,

-iyi niyetlilik ve evrensellik değerlerine sahip gençler klasik, caz ya da özgün müzik türlerini tercih ederken,

-muhafazakâr ve gelenekçi gençlerse rock, metal tarzı müzikleri onaylamıyor."

Introduction to Biometry sağolsun

Anket bu, istatistik meraklısı insanların habire uğraştığı bir şey. Ancak anketin sonucunda yapılan yorumlar; daha doğrusu anket sonuçlarını incelerken başvurulan kriterler öyle komik ki gülmek bile yeterli olmuyor! Anket değerlendirme işinden bir istatistik öğrencisi kadar anlamasam da (ki burda alıntıladığım sonuçlar bir profesörün ağzından çıkmış, öyle deniyor) bir dönem boyunca "Introduction to Biometry" gibi baba bir ders aldım.İslamcı gençlik

İnternet sitesindeki haberi okuyunca, uflaya puflaya aldığım dersin bile aslında ne kadar da hataları kusurları farkettirdiğini, "Anket yaptık, sonuçlar da şunları şunları gösteriyor. Bakın da öğrenin cahil halk!" diyenlerin -kusura bakmayın- öküzlüklerini anlamama katkısı olduğunu gördüm. Hoş, o dersi almamış olsam da anlayabilirdim ya, madem aldım, bari cahil olmadığımı göstermiş olayım!

Haberin kurgusu nasıl da hastalıklı!

Kriterler çok hoş! Mesela biri "iyi niyetlilik ve evrensellik değerlerine sahip gençler" iken diğeri "muhafazakâr ve gelenekçi gençler". Haberin baş kısmında da aynen şu ifadeler kullanılmış: "Yaklaşık 250 öğrencinin katıldığı ankete göre evrensel niteliklere sahip gençler klasik, caz ve özgün müzik türlerini tercih ediyor. Muhafazakâr ve gelenekçi yapıdaki gençler ise rock ve metal tarzı müzik türlerini dinlemeyi reddediyor." Haberin kurgusu nasıl da hastalıklı! Aslında tam da planlanmış bir kurgu. Gayet bilimsel bir çalışma yapılıyor ve bilimsel sonuçlar elde ediliyor:

"Şunlar şunları dinliyor, bunlar da başkalarını. Muhafazakâr gençler mi? Onların ne dinlediğini bilmiyoruz ama bir bildiğimiz varsa o da rock ve metal dinlemedikleri ve ısrarla dinlemeyi reddettikleri. Ne dinlediklerini bilmiyoruz çünkü onlar uzayda yaşıyor. Uzaydan rock ve metal müzik sesleri gelmediği için de en azından rock ve metal dinlemediklerinden eminiz! Her kesimden gençler bir şeyler dinliyor, muhafazakâr kesim dinlemiyor ya da dinlemeyi reddediyor. Onlar ne zaman bir şeyi olumluca yaptılar ki dinlemeyi de becerebilsinler?! Onlar ancak reddeder ve uzayda yaşar. Bu böyle biline!"

Ama bir de muhafazakâr olmayan "Müslüman gençler" var

Magazin gazeteciliği, magazin haberciliği ve bir de "magazin bilimciliği" yapanların körlükleri bununla da sınırlı değil. Onlar en fazla muhafazakâr ve gelenekçi gençleri bilirler. Buradaki "bilme" kelimesinin fonksiyonu da ancak uzaydan gelmeyen seslere göre bu gençlerin neyi dinlemediklerini bilmelerindeki bilme kadar.

İslamcı gençlikOysa bir de muhafazakârlığı seçmeyen, muhafazakâr olmayan "Müslüman gençler" var. Anketi yapan çok değerli bilim insanlarımızın(!) haberdar olmadığı ve anlaşılan birkaç bin yıl daha habersiz kalacağı gençler… Belli ki uzayda bile yaşamayan gençler bunlar. Yoksa bilim insanımız nasıl keşfetmesindi bu gençleri?!

Onca yıl okumuş, onca zaman dirsek çürütmüş ve bilim uğruna ter dökmüş, beyin patlatmış bu "magazin bilimcisi" bilim insanlarımızın kıymetini ne zaman anlayacağımı soranlara da diyorum ki:

Ben Müslüman gencim! Bu dünyada yaşıyorum, onların dünyasında değil. Zihinlerinin, bulanık bakışlarının oluşturduğu kendi sığ dünyalarından çıkıp gerçek dünyaya gelmeyi başaramadıkları sürece de onları anlamayacağım!

 

Fatma Ünal, “Allah kimseyi magazin bilimcisi yapmasın” diye dua etti

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2012, 23:38
YORUM EKLE

banner19

banner13