FSM Üniversitesinde Arapça konferans!

Şimdiye kadar Emin Saraç, Hüseyin Kutlu, Zekai Şen ve Rahmi Yaran konferans verdiler.

FSM Üniversitesinde Arapça konferans!

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Bölümü, her hafta Perşembe günü kendi öğrencilerine yönelik bir konferans düzenliyor.

Bu konferanslar üniversitenin İslami İlimler (Arapça) bölümü kurucularından olan değerli Emin Saraç Hoca ile başladı. Muhterem Saraç, konferansının bir bölümünü Arapça verdi, İslami ilimler bölümünün kuruluş amaçlarından bahsetti ve öğrencilere düzenli olarak her gün Kur’an-ı Kerim okumayı bilhassa Yasin okumayı tavsiye etti.Emin Saraç

Mekke-i Mükerreme Ümmül Kur’a Üniversitesi değerli öğretim üyeleri ise üniversiteye yaptıkları ziyarette üniversite öğrencilerinin Arapça seviyelerini beğenerek, okulun öğrencilerini kendi üniversitelerinde görmek istediklerini belirttiler. Türk hat sanatının önemli temsilcilerinden Hüseyin Kutlu ise ‘İslam bir medeniyettir. Bu medeniyetin merkezi de camidir.’ dedi ve imamların iyi eğitim almış, Arapça, Farsça ve İngilizce dillerini bilen insanlar olması gerektiğine dikkat çekti. 1998 yılında dünyada yılın bilim adamı ödülünün sahibi olan Prof. Dr. Zekai Şen ise zemzem suyunun tarihinden ve faydarından bahsetti.

Son olarak ise Marmara İlahiyat Fakültesi fıkıh ana bilim dalı öğretim üyesi ve İstanbul müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, üniversite öğrencilerine öncelikle Arapça’ya önem verip Kur’an ve hadis ezberinin önemini ve en az bir Batı dilini öğrenmelerinin gerekliliğini vurguladı. Ve daha birçok değerli ismin katılımından oluşan bu konferansların büyük kısmının Arapça oluşu ise okulun Arapça eğitime verdiği önemi göstermektedir.

Konferanslar değerli kişilerin katılımıyla önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Konferanslara sadece okul öğrencileri katılabiliyor. Ancak dışarıdan katılmak isteyip de önceden İslami ilimler bölüm başkanından izin isteyenler de konferansları izleyebiliyor.

 

Sümeyye Pak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2012, 03:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13