Filistin'e Hint-Asya konvoyu

İstiklal Savaşı'nda kendileri sömürge iken bize el uzattılar şimdi sel felaketi yaşadıkları halde Filistin'e yardım ediyorlar..

Filistin'e Hint-Asya konvoyu

Free GazaHint-Alt kıtası Müslümanların hafızamızda ayrı bir yeri vardır. İstiklal Harbi gibi aslında fiili cepheler olarak çok da büyük olmayan bir savaşa ta uzaklardan çil çil altın yollayan Asya Müslümanları hep hayırla yâd edilir. Harp ölçek olarak o kadar büyük olmasa da Anadolu halkı o derece zayıf düşmüş ve köşeye sıkışmıştır ki bu hayat memat anında nerden yardım gelirse çok önemlidir.

Mazlumdan mazluma destek

Hint kıtası Müslümanlarının yardımını daha da manidar kılan bir gerçek de vardır: Tüm kıtaları o zaman zaten İngiliz sömürgesi altındadır. Sömürge altında bulunan bir topluluktan bahsediyoruz; kendisi rahat kendisi serbest kendisi zengin bir halktan değil. Fakat Müslüman komşusuna canı gönülden yardım edecek bir halk.

Gazeteci Kenize Murat’ın “Saraydan Sürgüne” romanında da, Hint Müslümanlarının ve sömürge karşıtlarının zihninde İstiklal Harbi’nin -olduğundan da fazla- bir hayranlıkla yâd edildiği satır aralarında geçer.

Filistin'e Özgürlük!

Dün Anadolu bugün ise Filistin için seferber oldular

İşte bugünlerde gelen konvoy haberi 100 sene önceki desteği hatırlatıyor. Hindistan Yeni Delhi’den yola çıkacak yardım konvoyu Yeni Delhi-Pakistan-İran- Türkiye- Suriye-Ürdün-Lübnan yolunu kat edecek ve derlendikten sonra en son tekrar deniz yoluyla Gazze’nin kapısına dayanacak.

17 Asya ülkesinden 500 kadar gönüllünün katılması beklenen konvoyda ağırlıklı olarak katılımcılar Hint kıtasından olacak.

Takvim olarak öngörülen: 1-26 Aralık dönemi. Güzergâhlar Yeni Delhi-Lahor-Karaçi-Zaheden-Tebriz-İskenderun-Şam-Amman-Beyrut gibi İslam milletlerinin gözbebeği şehirler.

Gazze'ye yardım konvoyu

Bu yolculuğa destek veren 51 organizasyon var. Şimdiye değin kara ve deniz konvoyu olarak toplam 8 konvoy Avrupa’dan yola çıkıp Türkiye’den geçiyordu. Bu seferki Asya’dan gelecek. Yukarıdaki fotoğraflarda görünen Avrupa/Amerika kıtası uyruklu Müslümanların ve konvoycuların yerini daha çok Asya kıtası uyruklular alacak.

 

 

Yasin Şafak, ben de Asyalıyım, diyor

Hint-Asya Konvoyu'un ilk hareketi

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2010 Perşembe 15:14 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2010, 17:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Avcı
Hatice Avcı - 11 yıl Önce

Arkadaşlar 11-12 Aralıkta Ankara'da Koctepe Kültür Merkezi'nde Filistin Günleri yapılacak. Siteye bu haberi gönderemedi bari buraya yazıyım dedim.

banner26