Filistin Şiirleri Okuduk

Şairler, konuklar yavaş yavaş yerlerini aldılar. Filistin bayrakları ile donatılmış salon oldukça doluydu. Safa Vakfından bir genç Sezai Karakoç'tan 'Ey Yahudi' ile geceyi başlattı.

Filistin Şiirleri Okuduk

 

 

 

On gündür boynumda bir Filistin atkısıyla dolaşmasaydım, Mahmut Bıyıklı"yı sadece çay içmek için ziyaret etmiş olsaydım, size burada çok güzel şeylerden bahsedebilirdim. Filistin bombalar altında olmasaydı ve biz oraya Filistin şiirleri okumak için toplanmamış olsaydık…

 

Erkenden gittim

Programın yapılacağı Mihrimah Sultan Düğün Salonu aşina olduğum bir yer. Programın başlamasına bir saatten fazla bir zaman olduğu halde Yeni Dünya"nın karargâhındayım. Biraz sonra içeriye İbrahim Tenekeci ve Bünyamin Yılmaz giriyorlar. İbrahim Tenekeci “programda şiir okumayacak olsam dahi burada olmam gerekiyordu “ diyor.

 

Program başlıyor

Şairler, konuklar yavaş yavaş yerlerini aldılar. Filistin bayrakları ile donatılmış salon oldukça doluydu. Safa Vakfı üniversite komisyonundan bir genç Sezai Karakoç"un muhteşem şiiri “Ey Yahudi” ile geceyi başlattı.

 

“Bize bu yapılanı yapan sen değilsin
Biz kendi cezamızı çekiyoruz
Sen de bir gün kendi cezanı çekeceksin ey yahudi
Sana yeryüzü lanet edecektir
Sana gökyüzü lanet edecektir ey yahudi
En kısa zamanda tövbe yolunu tutmazsan ey yahudi”

 

 

 

 Ve şairler…

İlk önce Nurettin Durman şiirini okumak için kürsüye çıktı. Aslında şiir dinletilerinde pek konuşmayan şairler bugün çok doluydu. Nurettin Durman anlattı.

“Metin Önal Mengüşoğlu şöyle demiştir: Eğer Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitlerine şiirini yazmasaydı, Çanakkale Savaşı"na bu kadar değer veriyor olmazdık”

Şiirin ve şairin gücünü anlatan Durman, şiirini de okuyup kürsüden iniyor.

 

 

 

Ayvakti"nin Şeref"i

Yıllardır Ayvakti dergisini çıkaran Şeref Akbaba kürsüde. “Şairler olarak, Müslümanlar olarak buğz etmekten daha fazla yapacağımız şeyler olmalı” diyor.

 

 

 

 

Soyadı köpek olur

Bestami Yazgan katile öyle güzel sesleniyor ki..

 

Çocuğa kurşun değse
Kırılan çiçek olur,
Çocuk ölmesin diye
Çırpınan yürek olur,

Eğer çocuk ölürse
Yoldaşı melek olur,
Yorganı ak yıldızlar,
Döşeği ipek olur.

Çocuğa kurşun değse
Titreyen tüfek olur,
Utancından namlular
Kıpkırmızı renk olur,

Bu çağda böyle vahşet
Hayvanlara denk olur!
Çocuğa kurşun sıkan
Eli kanlı kâtilin

Adını bilmem ama
Soyadı köpek olur...

 

Acı"nın şairi

Ferman Karaçam kürsüde. Acı"nın şairi o. “Seni de vururlar ey acı” diyen şair. “ Bizi çocuklarımızı sevmekten utanır hale getirdi bu İsrail” diyor. Sonra “biz Filistin meselesini çok abarttık diyen” gazeteciye veryansın ediyor. “Kaleminizi adam gibi kullanın…”

Derneklerimizden bahis açıyor Karaçam. Derneklerimize güvenin, yardım edin diye sesleniyor salona.

 

 

Gazzeli Gülsüm

Ahmet Mercan acizliğimizi yüzümüze vuruyor. “4 milyar İslam alemi canlı yayınla seyrediyor, Gazze ölüyor..

Biz o kadar aciziz ki İKÖ sadece tavsiye kararı alabiliyor, biz o kadar aciziz ki bizimle dalga geçiyorlar. Uluslararası hukuk yok, adalet yok. Bu İslam ülkelerinin liderlerini adil olmaya zorlayacağız”

Sonra Gazzeli Gülsüm şiirini okuyor.

 

Hüsnü Mahalli"den duyduğu tüyler ürperten bir gerçeği açıklıyor. Arabistanlı bir yetkili Ürdün"de İsrail ile görüşüyor ve “Hamas"ın işini bitirin” diyor. Mercan bunu iki defa teyit ediyor, inanamadığı için.

 

Sunucu ise acı bir gerçeği daha anlatıyor. Arabistan"da 300 kişi gösteri yapmak için toplanmış, polis dağıtmış ve sonra yetkililer açıklama yapmış, biz de hiç gösteri olmadı diye.

İçimiz burkuluyor…

 

Abdulbaki Kömür

 

Abdulbaki Kömür ibret verici bir gerçeği daha anlatıyor. “ Mehmet Akif, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Berlin "de bulunduğu sırada Kudüs"ün İngilizlerce işgal edilişi haberinin Berlin"de bir sevinç dalgasına yol açtığını, kiliselerin çanlarının kutlama amacıyla çalındığını anlatır. Hâlbuki o dönemde Almanya, Osmanlı Devletiyle müttefiktir ve İngiltere ile de savaşmaktadır.” dedikten sonra söz konusu İslam olunca herkesin bize düşman olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

Utanıyoruz şiir söylemeye

Hüseyin Akın çok dolu. “Bu şiirleri konsolosluğun önünde okumalıyız. Yeryüzünde Müslümanlar olarak hep garip kaldık, biz şairler olarak şiir söylemeye utanıyoruz.” diyor.

 

 

 

 

Adem Turan ve beş mesele

1- Rachel Corrie"nin Filistin mücadelesi için ezilmesi,

2- Norveçli bir doktorun Filistin"de tedavi amaçlı bulunması ve benim bunu televizyondan görmem,

3- Hugo Chavez"in İsrail elçilerini kovması,

4- Türk halkının muhteşem kenetlenmesi,

5- Filistinli çocukların tanklara taş atmaları.

Filistin meselesinde diyor Adem Turan beni etkileyen beş şey budur.

Sonra bir bilgi iletiyor. Üsküdar İmam Hatip Lisesi “öğrenci meclisi” arkadaşları arasında on milyar para toplayıp IHH aracılığıyla Filistin"e yollamışlar.

 

Gece ilerliyor. Herkes çok üzgün. Herkes çok umutlu. Herkes çok kızgın. Yeni Dünya Dergisi, Seyr Fm radyosunun imkanlarını da kullanarak muhteşem bir geceye imza atıyor.

 

Evime doğru yürüyorum. Kafamın içinde “daralan vakitler”. Dua ediyorum, kaçtıklarımın karşısında olacağım günün mahşer günü olmaması için. Atkım boynumda. Isıtmıyor.

 

Cesur KÜÇÜK yazdı

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2009 Çarşamba 13:10 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 12 yıl Önce

Filistin'i kucaklayan ve o mukaddes topraklardaki şehadetin; Filistin Şiirleriyle terennüm edildiği bu programa iştirak edebilmeyi hakikaten çok isterdim. Nasiplenemedik....
Haberi hazırlayan Cesur Bey'e bizzat teşekkür ediyorum. Bir nebze olsun o atmosferi solumamıza vesile olduğunuz için Allah razı olsun.
"Bir Filistin vardı.
Bir Filistin gene var!"

banner26