Fedakarlık işte böyle bir şey

İnegöl İnsani Yardım Vakfı kolunu yürüten İNİYAD'a elinde madalyonla on yaşında küçük bir kız geldi. Öyle bir geliş ki...

Fedakarlık işte böyle bir şey

“Gönlüm rahat etmiyor!” diyen küçük bir Aişe…

İNİYADİnegöl İnsani Yardım Vakfı kolunu yürüten İNİYAD’a elinde madalyonla on yaşında küçük bir kız geldi. Öyle bir geliş ki; nakış gibi işlenmiş kaşlarının altından Filistin’li bir kız gibi bakıyordu gözlerimize.

Aişenur Acer isimli küçük kızımız yüzme dalında Türkiye birincisi olduğunu ve kazandığı ödül ile altını Filistin’e bağışlamak istediğini söyledi. On yaşında küçük bir kızın emek harcayıp kazandığı bu ödülü bağışlaması hepimizi çok duygulandırdı.

Sevdiğiniz şeyden fedakarlık ediniz

Efendimiz(sav)’in bu tavsiyesinin nefsimize ne kadar ağır geldiğini hepimiz biliriz. Kolay kolay ne para bağışlarız ne de kişisel bir eşyamızı... Hem de kazandığımız bir ödülü... Hele on yaşındaysak; düşüneceğimiz çikolatalar, süslü püslü oyuncaklar, püsküllü ayakkabılar varken Filistin’e bağışta bulunmak gerçekten zor meseledir bizler için. Ancak Aişe; ‘’Filistin’’ denilince hissettiklerini şu şekilde anlattı:

İNİYAD"Ben yemek yerken vicdan azabı çekiyorum. Yediğim lokmalarda bir Filistinli çocuğun karşımda durup beni izlediğini hayal ediyorum ve vicdanım sızlıyor. Orada savaş olduğunu, çocukların aç olduğunu, annesiz ve babasız kaldıklarını biliyorum. Onların yaşadıklarını hayal edemesem de içimde beni rahatsız eden bir his yardım etmem gerektiğini söylüyordu hep. Madalyonumu bağışlamadan önce kendime bir Filistin kavanozu yaptım. Dışını kendi yaptığım resim ve desenlerle süsledim ve ona hep para attım. Attığım paralar kavanozu doldurmuştu. Onları toplayıp babamla birlikte vakfa geldim ve bağışlamak istediğimi söyledim. Filistinli çocukları görmedim ama onları seviyorum. Onlar da beni sevsin istedim ve bağış yaptım."

Filistin için atılmış kulaçlar

Küçük kızın bu söyledikleri Allah’ın şefkatinden nasibini fazlasıyla aldığına delil gibi. En değerlisinden fedakârlık ederek cennete yaklaştığının idrakinde midir bilmem ama görüyorum ki; Aişe attığı kulacı Filistin aşkına atmış. Kıyıya yanaştıkça özgürlüğü sırtlanmış bir balık gibi gülümsemiş görmediği Filistinli kardeşlerine.

Allah hizmetini daim kılsın.

 

Öznur Balık; utandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2011, 08:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşenur
ayşenur - 9 yıl Önce

gözlerim yaşardı.. diyecekte söz bulamıyorum.

Mehmet Ciritçi
Mehmet Ciritçi - 9 yıl Önce

Allah, bu altın yürekli kızımızdan razı olsun ve onun gibilerin sayısını artırsın.

Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 9 yıl Önce

utanmamak mümkün mü? kendimi çok aşağılık hissediyorum..

ZEYNEL ÇAKIR
ZEYNEL ÇAKIR - 9 yıl Önce

Akdeniz kelebeklerinin içinde insanlığın vicdanı vardı. Bu vicdan dünyanın heryerinde ateşlenebilir! yeter ki biz isteyelim onun yanmasını....

suphi bayram
suphi bayram - 9 yıl Önce

Aleme ibret olsun.Sanılmasınki Bu Dünya'ya tağutlar hakim...
Dünya Bizim.

iniyad
iniyad - 9 yıl Önce

Kendisi için değerli olanı Filistinli kardeşlerine bağışlayan Ayşenur Acar 'a şükranlarımızı sunarız.
Öznur Balık kardeşimize de bu emsal olacak davranışı duyurduğu için ayrıca teşekkür ederiz.

AİŞENUR ACAR
AİŞENUR ACAR - 9 yıl Önce

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÖZNUR ABLA HABER BENİ ÇOK UTANDIRDI HEP BAŞINDAN BERİ SÖYLÜYORUM BU OLAYIN DUYULMASINI ASLINDA HİÇ İSTEMEMİŞTİM BU YÜZDEN PAZAR GÜNÜ GELMİŞTİM AMA MALESEF KAPALI İDİ. GENÇ GAZETE İLHAN ABİ BU DAVRANIŞIMIN ÖRNEK OLACAĞINI SÖYELEYİNCE İÇİME SİNDİ. BEN KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ FİLİSTİNDEKİ ÇOÇUKLARI GÖRMEDİM AMA HEP ONLARI KARDEŞİM GİBİ DÜŞÜNDÜM. BU DUYGULARIMI BU KADAR GÜZEL İFADE ETMİŞ OLMAN BENİ ÇOK MUTLU ETTİ. BEN BABAMIN DEDİĞİ GİBİ BİR YARDIM MELEĞİ ELÇİSİ OLMAK İSTİYORUM....

diyar
diyar - 9 yıl Önce

ne desem ne yazsam az.....


banner19

banner13

banner26