Fatma Barbarosoğlu ile derinlikli bir sohbet

Kültür, Edebiyat Kulübü organizasyonu ile Sütlüce Kampüsü Kültür Sanat Atölyesi’nde “Okuma Yazma Üzerine” söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye konuşmacı olarak Fatma Barbarosoğlu katıldı. Faruk Yazar aktardı.

Fatma Barbarosoğlu ile derinlikli bir sohbet

 

 

Kültür, Edebiyat Kulübü organizasyonu ile Sütlüce Kampüsü Kültür Sanat Atölyesi’nde “Okuma Yazma Üzerine” söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye konuşmacı olarak üniversitemiz Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Yazar Dr. Fatma Barbarosoğlu katıldı.

Okumak sadece kitap okumaktan mı ibarettir?

Barbarosoğlu, okuma sosyolojisi üzerinde durarak, günümüzde popüler kültür içinde yaygın olan okuma dinletileri tarihçesinin MÖ’ye dayandığını belirtti. Dr. Fatma Barbarosoğlu, yazarların kitaplarını cemiyet önünde okuyarak, insanlara hitap ettiklerini ve bu kültürün değişerek ve gelişerek günümüze uyarlandığı kaydetti.

“Okumak sadece kitap okumak mıdır?” sorusuna cevaben Barbarosoğlu şunları söyledi: “Okumak bir davettir. Okumak sadece kitap okumak değil, kâinatı okumak, insanları okumak anlamına da gelir. Okumak kalbi berraklaştırır ve zihni sakinleştirir. Okumak, akıntıya karşı yüzmek gibidir, bıraktığınız anda boğulursunuz. Okumanın dengeli beslenme gibi olması gerektiğini vurgulayan Fatma Barbarosoğlu; tarih, sanat, felsefe vb. alanları içine alan çok yönlü okumanın doğru bir okuma olacağını ifade etti.

Aslolan arif olmaktır

Daha sonra yazmanın önemine değinen Barbarosoğlu, yazmak ile ilgili Arthur Schopenhauer’un şu sözlerini aktardı: “Yazarlar üçe ayrılır; düşünmeden yazanlar, yazmak için yazanlar ve tefekkür edip yazanlar.” Üçüncü tarzın önemine değinen Barbarosoğlu, bilgiye erişimin çok kolay olduğu günümüzde bilginin ilimsiz bir anlam ifade etmediğini ve entelektüel olmanın önemli olmadığını, “arif” olmanın daha önemli olduğunu vurguladı.

Son olarak Fatma Barbarosoğlu, insanın kendisi için yazmasının pek mümkün olmadığını, yazarın yazdığı metni kendisinden çıkan, kurtulan bir parça olarak gördüğü için bunu paylaşma sorumluluğu olduğunu belirtti.

 

Faruk Yazar dinledi ve aktardı

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2013, 12:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13