banner17

Fatih Sahn-ı Seman Medreseleri 94 Yıl Aradan Sonra Açılıyor

Fatih Sahn-ı Seman Medrese Araştırmaları Merkezi, 12 Mayıs Cumartesi günü açılıyor.

Fatih Sahn-ı Seman Medreseleri 94 Yıl Aradan Sonra Açılıyor

Fatih Sahn-ı Seman Medrese Araştırmaları Merkezi, 12 Mayıs Cumartesi günü açılıyor.

İlim Yayma Cemiyeti'ne tahsis edilen Sahn-ı Seman Medreseleri'nde faaliyetlerine devam edecek olan araştırma merkezinin açılışına özel gün boyu sürecek etkinliklerde Mehmet Genç, Fahri Unan, Mehmet İpşirli, Mefail Hızlı, M. Akif Aydın, Harun Yılmaz, Ersin Adıgüzel, Tuncay Zorlu ve M. Qasim Zaman; medreselerin tarihi ile medrese çalışmalarının geçmişi, bugünü ve geleceği üzerine konuşacaklar.

1463- 1470 yılları arasında inşa edilen Fatih Külliyesi'nin en önemli yapılarından Sahn-ı Seman Medreseleri, Omanlı İmparatorluğunda en üst düzey eğitim verilen kurumlardı. Medreselerin kapatılmasından (1924) sonra binalarından bazıları öğrenci yurdu, dispanser ve çocuk yurdu olarak kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 21:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpico
Serpico - 11 ay Önce

Ecdadın en yüksek ilim tahsili için kullandığı bir medreseyi medrese araştırmaları için merkez olarak açmak onları geçmek şöyle dursun, yaptıklarına yetişmek bile olmaz.Biz önümüzü görmek, ilim ve bilim inşa etmek ama ecdadımızı da geçmek zorundayız. Onların mirasını araştırmak için merkez kurmak o kadar da ileri bir seviyeye işaret etmiyor. Hele sembolik değeri bu kadar yüksek bir hendesede hiç etmiyor.Yine de takdir edilmeli ve tebrike şayandır. Ellerine sağlık.

Çağrı hamour
Çağrı hamour - 6 ay Önce

Çok sevindirici bir gelişme.Tebrikler

banner19

banner13

banner20