banner17

Ey Türk faşisti!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün alıntıladığı 'hitabe'yi biliyor musunuz?

Ey Türk faşisti!

Altmış iki yıl önce, beş Şubat 1948 tarihli Zincirli Hürriyet dergisinin ilk sayısında imzasız bir yazı yayınlanmıştı. Aynı yazıyı dört Mayıs 2010 tarihinde; (yani bugün) saat 12:10 esnasında Başbakan Tayyip Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısında alıntıladı ve tamamını okudu:

Ey Türk faşisti!

Birinci vazifen, Türk matbaalarını yıkmak, makinelerini ısırmak, demirlerini dişleyip duvarlara saldırmaktır. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli, gazeteleri çamurlara serip üzerinde ağzın köpürünceye kadar tepinmektir. Bu temel, partinin hazinesidir.

Bir gün nümayiş yapmak için emir alırsan, bütün polisleri yanı başında bulacaksın.

Meydanlarda kitaplarını yaktığın namuslu insanlar, bütün dünyada eşi emsali görülmemiş şekilde işkenceye tabii tutulabilir. Emniyet müdürlüğümüzde dövülebilir. Demir Ahmet tarafından sövülebilir. Bütün malları mülkleri zapt edilmiş, matbaaları yıkılmış, gazeteleri kapatılmış, evleri tarumar edilmiş, çoluk çocuğu dağıtılmış, haneleri işgal, kendileri perişan edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, Amerika’dan borç dahi alınabilir. Hatta bu borç alınan paralar, ziyafetlerde yenilebilir.

Ey faşist yumurcakları! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi, bütün bu yapılanları kâfi görmeden; vazifen matbaaları yıkmak, makineleri ısırmak, namuslu vatanperverleri parçalamaktır. Muhtaç olduğun kazma, balta, Halk Partisi’nin ambarında mevcuttur.

Şiirin yazılış sebebi ise tarihe ‘Tan Gazetesi Baskını’ olarak geçen olay. Bu olayda  çoğunluğunu CHP İstanbul İl Teşkilatı üyesi gençlerin oluşturduğu faşist güruh, Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftinin sahibi olduğu Tan Matbaası’nı yakıp yıkmıştı.

Dergide yayınlandıktan sonra yukarıdaki yazıyı kaleme alan kişinin Aziz Nesin olduğu fark edilecekti. Arşivleri karıştıranlar “hitabe” konusunda Aziz Nesin’i 1978 yılında da İsmet İnönü’nün; müellifi Mustafa Kemal Atatürk olduğu farz edilen  “Gençliğe Hitabe”yi kaleme aldığını iddia ederken de rastlayabilirler.

Bu işin aslı var mıdır, yok mudur bilinmez. Gerçek şu ki 62 yıl önceki hiciv dolu bu şiiri Başbakanın tam da Anayasa değişiklikleri söz konusuyken dile getirmesidir...

 

 

Kerem Abadi dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 19:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emir
Mehmet Emir - 9 yıl Önce

hâla şoktayım. böyle birşeyi halk partisi yayınlarda erdoğan bugün nasıl okur. pek ilginç.
allahtan şokumu atlatacak bir nedenim var. söz konusu halk partisi olunca olağanda geliyor aslında.

fazıl
fazıl - 9 yıl Önce

inönü-hitler tartışmasında başbakan delil olarak okumuş.
iyi de yapmış.
vur Erdoğan vur!

Muhsin
Muhsin - 9 yıl Önce

CHP'nin zihniyetinde pek bir şey değişmemiş. Bildiğim kadarıyla İngiltere ve Almanya'daki SOL örgütler CHP'yi militarist ve faşist bir parti olarak sınıflandırıyorlar.

CHP Türkiye'yi yıllarca güttü. Yönetmedi. Artık güdülecek koyun olmadığımızı gösterme vakti. Adam gibi bir sol parti kurulana kadar tüm oylar solcu olduğunu iddia eden partielre gitmeyecek tabi. Ha, isteyen MHP ye verebilir :) Onlarda koyun arıyor.

banner19

banner13

banner20