Evrensel vicdanın sesi:Rachel Corrie

Üsküdar'da 'Benim Adım Rachel Corrie' oyunundaydım. Oyun Corrie'nin vicdan çığlığını anlatıyor.

Evrensel vicdanın sesi:Rachel Corrie

Rachel Corrie için düzenlenen anma günlerinde de bulunmuştum ve gerçekten de o etkinlikler evrensel vicdanın sesi Corrie’yi anmaktan onu anlamaya taşıyacak etkinliklerdi.

Burada bir duyarlılığın olduğunun göstergesiydi o etkinlikler. Nitekim sonrasında bir tiyatro oyunu olarak da gördük Corrie’nin vicdan çığlığını.

Rachel CorrieO çığlığı duymak, anmak anlamak bir borç. Bunu başarmış bir tiyatro oyunu seyrettim Üsküdar’da: “Benim Adım Rachel Corrie”

Oyun öncesinde Rachel Corrie’yi canlandıran oyuncu Setenay Yener ile karşılaşıyor ve tiyatro hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.

Oyun 2006 yılında Londra Playhouse Theatre’da sahnelenmiş. İngiliz aktör Alan Rikman ve The Guardian gazetesi editörü Katharine Viner bu tiyatronun gerçekleşmesini sağlamış.

Setenay Yener senaryoyu çevirmiş ve üç yıllık bir çalışmanın ardından Turgay Kantürk’ün yönetmenliğinde oyunu sahnelemiş. Oyundaki sözler tamamıyla, Rachel Corrie’nin günlüklerinden ve mektuplarından derlenmiş cümlelermiş. Bunu öğrenmiş oldum, daha da bir etkilendim.

Setenay Yener Rachel’in çığlığından çok etkilenmiş. Rachel’in rahat hayatını bırakıp Gazze’ye gitmesi onu özel kılmış. Ve duruşu. Aslında bir buldozerin karşısında durmaktan çok onun gibi kötü olan her ne varsa hepsinin önüne çıkmış ve ezilerek öldürülmüştü.

Bu yüzden de mutlaka anlatılmalıydı.

Rachel CorrieTaklit değil, anlaşılmak

Tiyatroya ilgi oldukça büyüktü. Oyun çıkışında konuştuklarımın yorumları hep olumluydu. İnsanlara bir şeyler kattığının da göstergesiydi bu. Oyunda vurgulanan nokta da aslında istenilendi yani “Rachel Gazze’ye gitti, öldürüldü” değil de onun hayatına tepeden bakmaktan öte içine girip hissettiklerini, nasıl bir yaşamdan kopup Gazze’ye gittiğini öğrenmek istiyorlardı. Bu tiyatro ile de seyredenlerin isteği yerine getirilmiş oldu. Aynı zamanda tiyatrodaki amaç taklit değil, anlaşılmaktı. Bu bilinçle oynanmış ve seyrettikten sonrada insanların kendilerine dönüp “ben ne yapıyorum peki” deme ihtiyacını hissettirmişti.

Umulur ki bizler gibi elinde kendi dünyasıyla meşgul olan ve gerçeklere sadece seyirci kalanlara örnek olsun Mavi Marmara, Rachel ve Vittorio...

 

 

Esra Erdoğan izledi, haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:14
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
İshak Kadim
İshak Kadim - 8 yıl Önce

Rachel ile Doktor arasında geçen telefon konuşmasına dikkat ettiniz mi? Orayı ıskalamamak lazım

banner19

banner13