Essudeys Cuma'da otelcilere seslendi!

Geçtiğimiz Cuma günü Kâbe-i Muazzama’da imam Aburrahman Essudeys dinleyen herkesi şaşırttı!

Essudeys Cuma'da otelcilere seslendi!

 

Cuma günleri feyzin, bereketin, rahmetin oluk oluk yağdığı bir gündür. Hele ki böylesine bayram niteliğindeki bir günü Allah’ın evinde yaşıyorsanız tarifi imkânsız bir duyguya, kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir hale sahipsiniz demektir. Sırra vakıf olmak isterseniz, cemaatte rahmet vardır diyerek, cümle Muhammed ümmetinin imamlar eşliğinde yapılan dualarına âmin demek ise yeterlidir. Çünkü o dualar zulüm altındaki kardeşlerimizin sabrı, orada olmayan, olmak isteyen aziz insanların da canı gönülden halinin izahıdır. Şimdi bizler de orada hutbeyi ve hutbe akabinde yapılacak olan dualara âmin demeyi bekliyoruz.

Essudeys bambaşka bir konuya değindi!

Cuma vakti geldi; ahir ve akibet hayır olsun diyerek sıcak mermerler üzerinde elimizde zemzemimiz, göz ve gönül nazarımız Kâbe’de, kulağımız imamda dinlemeye başladık. Cuma hutbelerinde genellikle Suriye, Gazze, Filistin’de zulüm gören kardeşlerimizi, teheccüd vakitlerinin önemini,  kardeşlik kavramını, emin ticaret, haram helal çerçevesini ve benzeri konuları Essudeys’in dilinden çoğu kez dinlemiştik. Bu kez de yine oldukça meraklı bir şekilde konuyu beklerken, imam Essudeys öyle bir konu açtı ki adeta onu anlayanlar sus pus oldu. Çünkü imam Essudeys her milletin ortak yarasına değiniyor, kızıyor ve duyun beni diyordu!Kabe

Ey Otelciler, Allah’tan korkun!” diyerek sözlerine başladı. Şaşırdık! Dünya’nın dört bir yanından Allah’ın evini ziyaret etmek isteyenler var. Gelemiyorlar! Başta Pakistan halkı! Genel itibariyle yoksul bir nüfusa sahip olan Pakistan halkı, umre farizalarında Mekke’de fazla kalamıyorlar. Neredesiniz? Türk vatandaşları bu halden şikâyetçi, duymuyor musunuz?

Çok yakın oteller yaşlılar ve sağlık sorunları olanlar tarafından tercih edilmesi gerekirken, Mekke’nin çok uzağındaki araçlı ve fiyat olarak da ucuz oteller yaşlı ve hasta umrecilerimizin maalesef zorunlu olarak tercihi oluyor. Meşakkatli olan umre ibadetine bir de bu uzaklık mesafesi ekleniyor. Allah’tan korkun, fiyatlarınızı düşürün!

Önümüzdeki aylarda Ramazan ve Hac mevsimi geliyor. Gelmek isteyen din kardeşlerinize kolaylık sağlayın. Sizlere sesleniyorum ey otelciler, kolaylık sağlayın! Gördüğünüz üzere Kâbe-i Muazzama’nın çevresinde hummalı bir çalışma ile bir yıla kalmadan tamamıyla büyütme projelerinin yanında oteller de yenileniyor ve yakınlık derecesi artıyor. Allah’ın rızasını, din kardeşlerinizin hayır duasını almak istiyorsanız onlara bir iyilik yapın ve bu topraklara gelmelerine vesile olun. Rasulullah s.a.s. “Hayra vesile olan, hayrı yapmış gibidir” buyuruyor. Hayrın en güzeline vesile olmak için yeni bir açılım başlatın.

İnşallah sözler yerine ulaştırılır!

Evet, Abdurrahman Essudeys gerçekten hakikatli olarak çok güzel bir konuya değinmişti değinmesine ama şöyle bir gerçek de vardı ki, Mekke-i Mükerreme’ye çok çok büyük ve Kâbe-i Muazzama’ya yakın otel yaptıran sahipleri, otellerinin üst katlarında değil, Kanada’da, Miami’de, dünyanın güzel isminizi bilmediğimiz nice adalarında konaklıyor ve banka hesaplarına yatan fahiş gelirleriyle keyif sürüyorlardı. Nice din kardeşimiz de sırf fahiş otel fiyatları sebebiyle, turizm şirketlerinin kolaylıklarına rağmen, kutlu topraklarda bulunma neşvesini tam alamıyorlar. İnşallah umuyoruz ki bu hutbe duyulması gereken kulaklara ve vicdanlara ulaştırılır!

Bir Cuma hutbesi de böyle nihayetlendi, Elhamdülillah. Namaz eda edildi, tavaf başladı…

 

Hatice Tüfekci, “Abdurrahman Essudeys Hocamıza müteşekkiriz” diyerek yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2012, 08:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet çelik
ahmet çelik - 7 yıl Önce

suudiler ve onların ortakları lüks binalar yaparak adeta Allahın evini gölgelemeye çalışmakta. Allahın,islamın ve Kabenin sırtından geçinmeye çalışıyorlar.parsı çok olan veya lükse düşkün müslümanlarımız da lüks otellerde kalarak Allahın rızasını kazanmaya çalışıyorlar. Bu tür müslamanlardan bazıları ise Türkiyede hayır işlerinden uzak dururlar.Allah bizi bu duruma düşmekten korusun

İsmail Güneş
İsmail Güneş - 7 yıl Önce

Ne güzel bir uyarıdır bu. Allah razı olsun Hocamızdan ve Bunu bize ulaştıran Hatice Tüfekci Kardeşimizden. Resimdeki uzun olan otel güzel görünse de aslında çok ürkütücü bi görüntüsü var. Kabe'nin dibinde bu kadar büyük yapmanın para kazanma maksadından başka bir şey olduğunu sanmıyorum. Allah dünyadan çok ahireti için çalışanlardan olmamızı nasip etsin inşaAllah.

torun
torun - 7 yıl Önce

o lüks otellerde müslüman ahlakına ve şeriatına yakışmayan çok durumlar yaşanıyor. islam dini hassasiyetttir. nefsani olan her şey arkasından haram olanı getirir.

Rüstem Budak
Rüstem Budak - 7 yıl Önce

Geçtiğimiz yaz Umre'de iken bazı gözlemlerimi yazmıştım. http://www.adilmedya.com/abdestli-kapitalizmin-kiblesi-zemzem-towers-h1751.haber

banner19

banner13