Eşref Ziya ile 20 yıl!

2009 yılında yayın hayatına merhaba diyen İHL Sözlük güzel bir organizasyona imza attı..

Eşref Ziya ile 20 yıl!

Uzun süren çalışmaların sonucunda Marmara FM, İHL Sözlük ve Üsküdar Belediyesi müşterek bir organizasyonla içinde bulunduğumuz ayın on birinde Eşref Ziya Terzi’nin 20. Sanat Yılı etkinliği gerçekleştirildi.İHL Sözlük

Hayranları yağmura aldırmadı!

Mekân olarak Altunizade Kültür Merkezi düşünüldüğü halde izleyicilere yeterli alan olmadığı gerekçesiyle Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın tavsiyesiyle Bağlarbaşı Kültür merkezi tercih edildi.

Mustafa KaraTevafuk o dur ki, şehre yılın ilk karı o gün düşmüş ve havalar çok menfi bir yönde seyretmişti. Ancak bu durum dahi sevenlerini Eşref Ziya Terzi’ye vefa borçlarını ödemekten alıkoymadı. İzleyiciler, gerek koltuklara oturanlarıyla gerekse ayakta izleyenleriyle Bağlarbaşı Kültür Merkezini hıncahınç doldurdu.

Peki, ne oldu?

Etkinliğe Mustafa Kara’nın hoş geldin konuşmasıyla besmele çekildi. Ardından İHL sözlük yetkilileri hem sözlüklerini, hem yaptıkları organizasyonun meşakkatini, hem de Eşref Ağabeylerini anlattılar. Belediye Başkanı, Eşref Ziya’ya plaketini vermek üzere sahneye tekrar davet edildi. Akabinde organizasyonun belki de en müşkül ciheti olan belgesellerini takdim ettiler izleyicilerine.

Ziya Terzi’nin 20. Sanat Yılı

Belgeseli yoğun bir çalışma neticesinde İHL Sözlük yöneticileri çok kısa bir sürede hazırlamışlar. Bildiğim kadarıyla çalışma ekibini İHL Sözlük’ten ‘ahmet musaade etmez’, mechul-x’ ve ‘zaman lik’ oluşturmuşlar.

Eşref Ziya Terzi belgeseli 3 bölümden oluşmakla beraber, yalnızca Terzi’yi değil sanatçının yaşadığı ve sanatını icra ettiği, Türkiye’nin zor günlerden geçtiği son yirmi yılı ele alındı. Nasıl bir ortamda bu sanatın oluştuğu ve Müslümanların hangi zulümlerle imtihan verdiği anlatılmaya çalışıldı. Eşref Ziya’nın da hayat hikâyesiyle birleştirilen belgesel 90 dakika sürdü. Belgeselde dikkat çekici olanlar siyasilerdi. Necmettin Erbakan’dan R. Tayyip Erdoğan’a, Milli Görüş çizgisine özel bir önem addedildi. Terzi’nin sanatındaki dava ruhu, aşkı ve heyecanından bahsedilirken sanatçı hakkında düşünceleri alınmak üzere birçok dostuna mikrofon uzatıldı. Bunlardan aklımda kalanlar Mustafa Cihat, Senai Demirci, Hüseyin Goncagül, Bülent Yıldırım, Numan Kurtulmuş, Abdülbaki Kömürcü, Alper, Ömer Karaoğlu, Dursun Ali Erzincanlı, Esra Elönü ve daha niceleri...

Belgeseli yakın zamanda internet ortamında ve hatta TV’lerde izleyebilme imkânımız muhtemel. Sık sık aramanızı tavsiye ediyoruz.

Eşref Ziya Terzi’nin 20. Sanat Yılı

Protokol yoğundu!

Protokol yoğundu dedik ama uzun zamandır sıhhatinden ve kökeninden şüphe ettiğim bu kelimeyi araştırdıktan sonra birinci saf cemaati diye isimlendirmeyi tercih ediyorum bu insanları.Eşref Ziya Terzi’nin 20. Sanat Yılı

Birinci safta Belediye Başkanı Mustafa Kara ve yardımcıları vardı. Bununla beraber Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı ve beraberinde getirdiği Eşref Ziya’nın Tayyip Ağabey diye isimlendirdiği başbakanın selamı vardı. (Gerçekten o selamı yollamış mı Tayyip Ağabey, araştırmak lazım!) Saadet Partisinden yetkililerin bulunduğu etkinlikte HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı da başkanının özrüyle geldi anma programına. İHH Başkanı Bülent Yıldırım da konserde yerini alanlar arasındaydı. Tabii bu kimselerin dışında kültür, basın, yayın ve sanat camiasından yukarıda ismi zikredilenler dâhil birçok katılımcılar oldu.

Eşref Ziya Terzi’nin 20. Sanat YılıBeklenen an geldi

Belgesel ve konuşmaların sonunda sunucu Eşref Ziya’yı “Beklenen an geldi!” anonsuyla ismini zikrederek sahneye çağırdı. İHH Başkanının ‘Bir Güneş Doğuyor’u dinledik ve o güneşi görmek için tüm dünyayı dolaşır olduk diye mizahi bir üslupla davacı olmaktan avunduğunu bahsettiği marşı ve sonra da ‘Ağlama Karanfil’, ‘Sensin Gülüm’ ve ‘Adını Anıyorum’ gibi birçok eserini seslendirdi. Müzik ekibi yönetmeninin rahatsızlığı sebebiyle ana kumandayı oğlu Burak yönetti. Sahnede son Marş salondaki tüm sanatçılarla beraber söylenirken, katılımcıların istek parçaları programı gece yarısına kadar sürdürdü.

Eşref Ziya Terzi’nin 20. Sanat Yılı

Bu tip geniş katılımlı programlar hep olmalı

Gerek belediyeler, gerek sivil toplum kuruluşları, gerek internet oluşumları gerekse sanatçılar bu şekilde geniş kitlelere hitap etmeli, insanları bir araya getirmeli, birbirleriyle kaynaştırmalı diye düşünüyorum. Keşke bu tip programlar daha çok olsa.

 

 

Mehmet Bahadıroğlu haber verdi

Fotoğraflar: Yasin Çimen

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2010, 20:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
okur
okur - 10 yıl Önce

www.youtube.com/ihlsozluk adresinden belgeselin ilk 9 dakikası izlenebilir.

malcolm
malcolm - 10 yıl Önce

sevgili mehmet tayyip ağabey gerçekten selam yollamış mıdır yazmışsın. başbakanımızla eşref ziyanın dostluğu çok eskilere dayanır. bir zamanlar omuz omuza anadolunun bütün ilçelerini gezecek kadar beraberdiler. en son imam hatipliler kurultayında karşılaşıp eski günleri anmışlardı. tayyip erdoğan'ın o mesajı gönderdiğinden şüphen olmasın.

banner19

banner26