Esra Elönü ile derdim ne?!

Ahat, Esra Elönü'ye kızgın kardeşlerimizden. Kendisini Naat Akşamı'nda Esra Elönü ile yüzleştirdik. Bakalım, ne olacak derken..

Esra Elönü ile derdim ne?!

Naat Akşam’ında dunyabizim’in enerjik, sufi meşreb gençlerinden Ahat, baktım, Esra Elönü kürsüye çıkınca ‘nerden çıktı şimdi bu’ dedi. ‘Bari dinleseydin’ dedim ama... Sonrasını Ahat'dan dinleyelim... (GYY'nin girişi) Esra Elönü

Ali Ural'dan Adem Turan'a hoş naatlar canlı ney eşliği ile seslendirilmekteydi Cumartesi akşamı TYB'de. Ney, naat ve salâvatlar eşliğinde gayet hoş bir atmosfer ilerleyen saatlere doğru seyreylerken sahnede belki de benim açımdan o havayı bozan bir isim: Esra ELÖNÜ

‘Kara liste’mde o da vardı

Öyle ya, ne kadar çok önyargılıymışım ki naat okumasına bile neredeyse tahammül edemeyecektim. Uzun zamandır 'kara liste'mde olan bu kişiyi dikkatlice süzüyor, her haraketine bazen önyargı bazan suizan bazen de sahici yargılarla karşı çıkıyordum. Rahatsız olmuşum bir defa ya, artık ağzıyla kuş tutsa kurtarmaz.

Hemen o anda neden bu insandan bu denli rahatsızlık duyduğumu fikrediyorum. Bir miktar geçmişe giderek.

İçimdeki o sesle konuştum

“Ben de haklıyım oğlum, hem insanlara model oluyor hem de tesettürü yüz karası. Doğru-uygun giyinsin, biraz daha vakur olsun, müslümana yakışır olsun, kızmayayım.”

İçimden bir ses; "sana ne ondan?!"

“Olur mu canım, müslüman gençliğe model oluyor. Her müslüman gibi beni de ilgilendirir.
Hem çıldırırım ... dinlerim, çıldırırım namaz kılarım da neymiş? Çalgı zaten İslam’da yok, bir de olağan bir şeymiş gibi gösterilir mi hiç?”

Esra Elönü

Zaten şu zamanlar tesettür kıtlığı gençlikte git gide yayılıyor, belki de tek faili olarak Elönü'yü buluyorum önyargılarımda… Ve kendisinde her zaman ruhsal bir boşluk olduğuna inanmıştım. Nerden mi? Giyiminden, konuşmasından ve fiillerinden.

Yine haklıyım!?

Elönü konusunda haklı mıyım, haksız mıyım diye yaptığım tefekkürde yine kendimi haklı bulmuştum. Hem de çok net, hiç muallakta kalmadan. Tek korkum ise yargısız infaz yaptığım bu kişi hakkında ettiğim bu gıybetlerin kendisini cennete götürecek olmasıydı!

Velhasıl. Naat gecesi sona eriyor. Allahaısmarladık demek için uğradığım Asım Abi’ye veda ederken, “bir de ne yapacağız şu ELÖNÜ'yü” diye bir cümle sıkıştırıyorum.
Asım Abi beklemediğim bir hareketle: “Bak şimdi! Yüzyüze getireceğim seni şu Esra Elönü ile. Neymiş derdin dur bakalım!”

Esra ElönüKılıcımı çektim

“Dur abi, yapma, etme! Konuşmam, boşuna çağırma” filan desem bile masasından kaldırmıştı artık Esra Elönü'yü. İş işten geçmiş, ayıp olmasın. Gitmek lazım.

-(bayanlara selam vermek gibi bir sünnet olmadığı için) Merhaba


-Merhaba

Zaten Asım Abi benden önce girdi konuşmaya. Hem de ne abartı, ne mübalağa.
Bu çocuk seni hiç sevmiyor, nefret ediyor. İslam düşmanı diyor, fitne sebebi diyor vesair vesair…

Ben, yok, mok, estağfirullah, olur mu, demekten yerin dibine girmişim. Karşımdaki kişinin bana bunlar üzerine nasıl bir tepki vereceğini de kestirebiliyorum. “Vay şerefsiz, neden dedin lan” demesini beklemiyordum elbet. Muhtemelen bendeki bu menfi yargıyı kırmak için nazik konuşacaktır diye hazırlıyorum kendimi.

Öyle de oldu. Güldü, tebessüm etti, ‘doğrudur’ dedi. Sonra sordu: “Neden?”

Model olma gibi bir gayretim yok

Aha kaldık. Buna hazırlamamıştım kendimi ama gerek de yoktu. Karşımdaki çok önemli bir insan değildi ki (bu, önemsiz olduğu anlamına da gelmiyor). Zaten bu aralar önem kavramı üzerinde epey durmaktayım. Önemi yalnızca ilim ve irfana addediyorum. Bu sebepten, “onu önemli görmeye yok” diye söylüyorum içimdekileri. Ama karşımdakinin üslubuyla, kibarca yani.

-Yanlış model. Gençliğe kötü örnek oluyorsunuz! Size hayran olan binlerce kişi var. Ve ne yazık ki sizin tesettürünüzü de hayat felsefenizi de örnek alıyorlar.


-Ya tamam da şöyle bir şey var. Ben eğer model olsaydım vebale girerdim. Ben model olmadım, alındım. Ben eğer radyo-tv'leri kendim çağırsaydım dediğin olurdu.


-Ya tamam da misal dünyada 10000 tane hayranınız var. Bunları mı ortadan kaldıralım, yoksa gayrimüslim fiillerinizi mi?

-Yoo niye hayranları kaldıralım. Benim fiillerim de kendi fiillerim, kendi yanlışlarım (günahlarım). Kimseye örnek olmadım ki. Model olma gibi bir gayretim olmadı.

Bari helallik alsaydım

Ve hemen hemen bir türlü bir yere vardıramadığımız sorular ve cevaplar. Yanından ‘hayırlı geceler’ diye ayrılıyorum. Akşam namazını kılmak için girdiğim Firuzağa Camii’nde 'eyvah! helalliği unuttum' diyorum içimden. Böyle bir fırsatı kaçırmıştım. O kadar gıybetini ettiğim birinden bu kadar yakınken bir helallik isteyebilirdim. Şeytan unutturmuş. “İnşaallah çok geç değildir. Asım Abi yanından ayrılmamışsa o helallik istesin” diyor ve arıyorum. Daha sonra helal ettiği haberi geliyor.

Esra ElönüVe o gece alışkanlık üzere günümü düşünürken akl-ı selimle Esra Elönü dosyasını da beynimde oturtmaya çalışıyorum. Beynimde net bir şekilde oturttuğum bu mevzudan 3 cümlelik bir yargı çıkarıyor ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lâkin bu 3 cümlelik kanaatim ne bir istek, ne emir. Yalnızca istirham:

Diyorum ki;

Tavsiye 1: Başkalarından önce evvela kendi yaşantımızdaki şeriatsızlıkları düzeltelim.
Tavsiye 2: Beynimizdeki özgürlük kavramını düzeltelim.
Tavsiye 3: İstesek de istemesek de hayranlarımız var ve artık şu hayranlarımıza düzgün modeller olalım. Emr-i bil maruf, nehy-i anil münker edelim. Özümüzü gürleştirelim!

Ahir kelam başörtüsü moda değil modeldir, adet değil ibadettir!

 

 

Ahat Özgerzen ‘nedir çektiğim’ deyü deyü yazdı

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 09:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yüzleşmek istemeyen hasan
yüzleşmek istemeyen hasan - 9 yıl Önce

Huruç dergisinin,siyah kapaklı sayısının arka kapağında,okulunun duvarına tırmanmaya çalışan imamhatipli bir kız vardı.Eğer bunun devam sahnesiyse bu bayan,anlaşılabilir bir şeydir.

Öte yandan eleştirilerin de,övgülerin de ratingini arttırdığını gördüğümüz,ancak ne yaptığını şahsen gerçekten bilmediğim veya bunun görüntünün ve tavırların yanında artık önemsizleştiği bir durumda,ben kendime şunu sorardım:Neyi temsil ediyorum ben?İslam mı,demokrasi mi,tarikat mı,postmodernizm mi,şairlik mi?

Mehmet F.
Mehmet F. - 9 yıl Önce

Şahsen anti-elönü olarak ben ikna olamadım. Sanırım başroldeki kişi duygularının ifade edememenin verdiği bir mahcubiyetle Elönü'nüyü aniden kabulleniyor. Birdenbire... Ben anlayamadım yani:S

çöa
çöa - 9 yıl Önce

yüzüne niye tükürmedin?_yüzüne niye tükürmedin?_

ruhi
ruhi - 9 yıl Önce

adı geçen programda esra elönüyü ilk defa gördüm.
tesettür denen mefhumdan bihaber olduğunu bizatihi müşahede ettim.
esra elönü adına ve kendi adıma çok üzüldüm..
keşke ahzab suresi 59. ayeti tekrar tekrar okusa...

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

bej rengi eteğin altına eflatun pantolon,ve kırmızımsı botlar,üst tarafta ise sırıtan siyah,bone ise ince çizgilerle renk renk,bence uyumsuz,kompozisyon oturmamış :)) evet sevgili dünyabizim okuyucuları,esra elönü'yü giydikleriyle değerlendirdim,çünkü esra elönü'nün öne çıkan tarafı bu,era elönü güçlü şiir yazsa,öykü yazsa,roman yazsa tamam,ama sadece artistik hareketleri ön plana çıkıyor,bu yüzden ne onu kıskanıyorum,ne de yazdıklarını beğeniyorum..Anna Zalomova nerde esra elönü nerde :)

elif piroğlu
elif piroğlu - 9 yıl Önce

tüm içeriğiyle saçma'ya örnek olabilecek bir yazı. esra elönü islamdışı gelmiyor bana, çok itici geliyor. giyimi islam dışı değil bence, kendi stilini bulamamış. giyim zevki de bombardımana uğramış zihni gibi karmakarışık. görüşleri de estetikten yoksun, derinlikten yoksun. eleştiren arkadaş ise ne dediğinin farkında bile değil. hala helallik peşinde. akıl fikir ya hu.

ayşe
ayşe - 9 yıl Önce

selam evet ortada bir sorun var tesettür sadece başa bir şeyler sarmakmıdır. biz gençler 90 lardaki gibi şuurlu deyiliz okumak başkası tarafından beyenilmek bizlerinde hakkı olmalı. önce eyitim hakkımız alındı sonrada üniversite okuyan erkek arkadaşlarımız ünivrsiteli kız aradılar tabiki bulamadılar tesetürlü kızlarda bari böyle giyinelim entel gözüklim diye kendilerini tatmin ediyorlar.esra elönü modelmidir desek evet benim modelim olur çünkü farklı...

Teneşir
Teneşir - 9 yıl Önce

Söyleyecek hiçbir şey bulamıyoruz, sükut ikrardandır da demiyoruz. Ayaklanınca sizi de haklayacağız:-)


banner19

banner13