Erzurum'da Cafcaf rüzgârı esti

Erzurumda gençler Birey Üniversite Kitabevi'nde bir araya geldiler. Cafcaf'ı konuştular, şakalaştılar, "balyoz"u andılar.. bakanla görüştüler..

Erzurum'da Cafcaf rüzgârı esti

Bahar’ın En Cafcaf’lı Rüzgârı Erzurum’da Esti

Türkiye’de son üç yıl içinde çıkmaya başlayan dergilerden yayına tek devam edebileni olan Cafcaf diğer tüm  mizah dergilerinden çok daha farklı bir çizgide. Çizgisi farklı Cafcaf'ın okuru da farklı, aktiviteleri de!

Birey Üniversite KitabeviCafcaf Dergisi’nin Erzurumlu okuyucu ve gönüllüleri, 34. sayının çıkarıldığı günlerde, Erzurum’da “Pazar söyleşisi” denince tek akla gelen mekânda, Birey Üniversite Kitabevi’nde bir araya geldi.

Cafcaf temsilcilerinin katıldığı toplantı gayet semereli ve “cafcaflı” geçti. Tamamına yakını üniversite öğrencisi olan katılımcılar, Cafcaf’ın muhtevasıyla doğru orantılı olarak bol tebessümlü başlayan “Cafcaf’lılar Buluşuyor, Tanışıyor; Kaynaşıyor” adlı etkinlikte, kısa cümlelerle geçen tanışmanın ardından, Cafcaf Dergisi için Erzurum’da neler yapılabileceği üzerine fikir alışverişleri yaptılar.

Mizahın dinî ve kültürel açıdan yeri ve gereklilik boyutuna, bir Hadis-i Şerif’te geçtiği üzere, “yaşlıların Cennet’e giremeyeceği; ancak Cennet’le şereflenen herkesin genç olacağı” yönünde örnekle ve benzeri birçok örnekle açıklama getirilen, gülümsemenin bir sadaka olduğu hatırlatılan toplantıda, kimi esprili sözler toplantıya renk kattı. Tüm katılımcıların ellerinde bir Cafcaf ile söyleşiye iştirak ettiği ve tanışma esnasında “Herkes babasının oğlu olduğunu söyler, ben de Furkan’ın babasıyım.” diyerek, bir Cafcaf gönüllüsü oğlu Muhammet Furkan Balcı’yı işaret eden Üniversite Kitabevi kurucusu Mahmut Balcı Cafcaf’ın 33. sayısının kapağındaki sınav formu resmini işaret ederek “Yıllar sonra, ellime yaklaşmışken bir sınav heyecanı yaşarcasına bu sayıyı elime aldım.” cümlesiyle kendimden geçtim.

1 Nisan’da program yapmayalım

Program boyunca süren tebessüm vesilesi esprilerin yanı sıra, “1 Nisan’da Erzurum Cafcaf ekibi olarak bir program hazırlayalım!” şeklinde fikir sunan bir bayan katılımcıya “1 Nisan’da bir program yapacakmış gibi yapalım ama yapmayalım!” şeklinde cevap verildi.

Birey Üniversite KitabeviToplantıya bir anlamda öncülük eden yazar Mustafa Nezihi Pesen, Cafcaf'ın ana gayesinin asla sol görüşlü yahut edeb kavramını hiçe saymaktan sıkılmayan dergilere alternatif olmadığını özellikle ifade etti. Cafcaf ile, en basit ifadeyle bile seviye bel altından yukarı çıkarılarak da yükseltildi diyen Pesen “Abone olan dertten kurtulur.” “Abone ol yüzün gülsün.” “Balyoz tepene inmeden abone ol!” şeklindeki sloganlar da armağan etti.

Cafcaf olmazsa olmazlar arasına mı girdi?

Eğitimde motive için mizahın ve tabii olarak Cafcaf’ın şart oluşu, Cafcaf’ın toplumdaki mizah anlayışının seviyesini yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda yüksek bir seviyeye de hitap ediyor oluşu, Cafcaf’ın siyasi olayları da takip ediyor oluşu, ortaöğretim seviyesindeki öğrenci kesimine de hitap edebiliyor oluşu, yayımlanan karikatür ve yazıların adeta cımbızla seçiliyor oluşu ve benzeri tüm kriterlerin Cafcaf Dergisi’nin diğer mizah dergilerinden farklı bir yerde olduğunu gösterirliği üzerinde de durulan toplantıda, genel anlamda da dergilerin okumaya teşvik yönlü özelliği üzerinde duruldu ve Cafcaf’ın ana gayesinin sırf güldürmek olmadığının da özellikle altı çizildi.İçinde Asım Gültekin olmayan bardak

Bir bardak Asım Gültekin herkese yetti

Toplantının ilerleyen dakikalarında telefonla Cafcaf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin’e bağlanıldı ve görüşme yapılan telefonun hoparlör ses seviyesi toplantıya katılanlar tarafından yeterli karşılanmayınca, söz konusu telefon bir bardağın içine dikey vaziyette konularak Asım Gültekin’in ses seviyesi en az iki kat yükseltilmiş oldu.

Telefonla bağlandığı toplantıda, Erzurum’daki Cafcaf temsilcisi arkadaşlardan çok umutlu olduğunu belirtirken, Cafcaf hakkında birkaç genel ve istatistikî bilgi de veren Asım Gültekin, Erzurum'da Cafcaf'ı bilmeyen hiç bir gencimizin kalmamasını beklediklerini söyledi.

Recep Akdağ gençlerin arasında çok mutluBakana kıyak: Bedava Cafcaf dergisi

Çay ve kurabiye ikram edilen ve son sayı haricindeki birkaç sayının ücretsiz dağıtıldığı söyleşi, ilerleyen haftalarda yapılacak buluşmalarda hem Cafcaf Erzurum ekibinin kendi aralarında görev dağılımı yapması, abone çalışmaları, mizah severlere ulaşmak üzere başladığı ve devam ettiği gibi yine esprilerle sona erdi.

Program sonrası Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüşen Cafcaf temsilcileri Akdağ'a Cafcaf hediye ettiler.

 

 

Abdulkadir Öğdüm haber verdi

Yayın Tarihi: 31 Mart 2010 Çarşamba 16:50 Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 16:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal Ocak
Cemal Ocak - 11 yıl Önce

Memleketimize yapılan bu ziyaret ziyadesiyle bizleri memnun etmektedir. Allah iyiliğinizi versin......

japon balığı
japon balığı - 11 yıl Önce

düşünce dünyası siyasetçilerle arasına mesafe koymadıkça bir yere varamaz. ne işiniz var bakanla makanla? ...

merve ispir
merve ispir - 11 yıl Önce

takdir ediyorum güzel ve iyi iş çıkarmışlar.. elinize sağlık..

Fatih Demir
Fatih Demir - 11 yıl Önce

Erzurum okumuş birisi olarak "eyvallah" demek için gelseydim en azından.

muhyiddin
muhyiddin - 11 yıl Önce

ne işiniz var kardeşim bakanla...cafcafın değerini mi arttırdınız yani

pürneşe muzaffer
pürneşe muzaffer - 11 yıl Önce

fatih demir senin de orada olman gerekiyordu!

Farik Vasıf
Farik Vasıf - 11 yıl Önce

caf caf erzurumda da ablalarla abileri buluşturmayı başarmış..hayr olur neticesi inşallah..

Zeyd Batur
Zeyd Batur - 11 yıl Önce

Her şey çok güzel. Bakana saygımız sonsuz ama bakan kısmı olmamış. Selam ile.