Eroğlu: “70’li Yıllarda Marmara’ya Giderdik”

Şair ve yazar Ebubekir Eroğlu, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yaptığı konuşmada, 1970’li yıllarda yaşadığı fikir ve sanat ortamını anlattı.

Eroğlu: “70’li Yıllarda Marmara’ya Giderdik”

Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yaptığı konuşmada, o dönem içinde Marmara Kıraathanesi’ne devam ettiklerini belirten Eroğlu, “Fikir bakımından Necip Fazıl Kısükerek ve Sezai Karakoç’tan etkilendik.” dedi. 1968 yılında üniversitede okumaya başlarken bir kültür mahfili olan Beyazıt’taki Marmara Kıraathanesi’ne devam ettiğini ifade eden Eroğlu, “O mekâna devamlı gelenler arasında Sezai Karakoç, Erol Güngör, Ziya Nur Aksun da vardı.” dedi.

Ebubekir Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim kültürümüzün kökü ‘nur’dur. Sahip olduğumuz nimetler var. Bugün ‘nur’a ‘enerji’ diyoruz. İnsanoğlu enerji fazlasıyla sanat yapmış, ekin yapmış, ürün çıkarmış. 1970’li yıllarda şiir, roman, hikâye gibi edebî türlerle meşgaleler bu enerji fazlalığından meydana geliyor.”

1970’li yıllarda toplumda maddi bir karşılık beklemeden bir çabanın ve gayretin görüldüğünü ifade eden Eroğlu, “Şiddetli arzu ile bir çok kurum ve şahıs, belirli faaliyetlerin içinde olmuşlardı. O dönemde bir idealizm vardı. Öyle bir kuşak oluşmuştu. Bugünkü gençler arzu sahibi değil. Bizim dönemdeki müşterek arzu ve ideal birliği bir kuşak oluşturmuştu.” dedi.

Ahmet Cevdet Paşa, Yahya Kemal, Necip Fazıl ve Sezai Karaoç gibi şahsiyetler için uzmanların yetişmesi gerektiğini belirten Ebubekir Eroğlu, bu sahada  titizlikle çalışacakların belirlenip ortaya çıkması gerektiğini söyledi. Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde “Ahilik” gibi kurumların entelektüel  faaliyetleri desteklediğine dikkat çeken Eroğlu, “Yapılacak bütün hizmetleri devletten beklememek lazım. Sivil kişi ve kurumların da yapabileceği çok şeyler var.” dedi. Bu konuda İmam-ı Azam olarak bilinen Numan bin Sabit’in örnek bir kişilik olduğunu, onun tarzının yaygınlaşması gerektiğini sözlerine ekledi. Dinleyicilerin sorularına cevap verildikten sonra toplantı sona erdi. Sohbet toplantısını, aralarında Mahmut Göksu, Mehmet Cemal Çifçigüzeli, Üzeyir İlbak, Mustafa Üçüncü, Şerif Aydemir, Yusuf Bilge, Asım Gültekin, Mehmet Cangir, Ayşe Olgun, Necip Dinç, Suat Karadağ, Murat Sevinç, Bahattin Ünal ve Mehmet Nuri Yardım’ın bulunduğu bir dinleyici topluluğu takip etti.

Yayın Tarihi: 16 Ekim 2018 Salı 11:10 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 14:35
YORUM EKLE

banner19

banner26