Ermeni olmadan da faşizme karşı çıkabilirsin!

MAZLUMDER 1. Üye Şurası geçtiğimiz günlerde yapıldı. Entelektüel bazda toplantıya katılım yüksekti.

Ermeni olmadan da faşizme karşı çıkabilirsin!

 

1991’de, "Kim olursa olsun zalime karşı mazlumdan yana" ilkesi ile yola çıkan MAZLUMDER; bugüne kadar insan hak ve özgürlüklerinin korunması için birçok faaliyette bulundu. Sempozyum, basın açıklamaları, konferans gibi etkinliklerle zulme karşı duyarlılık oluşturmaya çalışan derneğin İstanbul Şubesi, kendi üyeleri ve gönüllüleri ile daha aktif işlere imza atmak için toplandı. 27 Mayıs Pazar günü, Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde ‘1. Üye Şûrası’nda konuşmalar Mazlumder’in kuruluşu, üstlendiği kimlik ve bundan sonra ne yapılacağı üzerineydi.

İlk konuşmayı rutin olduğu üzere;  İstanbul Şubesi Başkanı Cüneyt Sarıyaşar yaptı. Başkan, MAZLUMDER’in hak mücadelesinde ne anlam ifade ettiğini anlattı salondakilere ve ‘Mazlumder topyekûn büyük bir camianın muktesebâtıdır.’ dedi. Peygamber’in bildirisi olan,  ‘Kendin için istemediğini öteki için istemedikçe imânın hakikatine ulaşılamaz’ düsturundan hareketle çalışmalarını yürüttüklerini belirten Sarıyaşar, yazılmamış birçok çalışmalarının olduğunu söyledi.MAZLUMDER

Hrant için Ermeni olmak gerekmez

Dünyada tek-tipleştirici insan hakları illüzyonu olduğundan bahseden Sarıyaşar, Hrant Dink’e destek yürüyüşlerinde Müslümanın tavrının mahrumiyet savunucusu olduğunu söyleyerek, ‘Hrant’ın hakkını savunmak için Ermeni olmak durumunda değiliz. Biz Müslüman ama Hrant’ın mahrumiyetinin savunucularıyız’ dedi. Dünyada insan hakları dernekleri ve aktivistlerinden farklı olarak bahsettiği illüzyonu yıkan bir duruşa sahip olduklarını iddia eden Sarıyaşar, yetersiz kaldıkları itirafında da bulundu.

Üye Şûrası düzenlemelerinin nedeni olarak, insan hakları sorunlarıyla mücadelede yetersiz kalındığını, üye iletişiminin iyi olmadığını söyledi Başkan. İslam’daki istişare geleneği üzere düzenlenen toplantıda gelen önerileri yol haritası yapacaklarını da belirtti. Salondaki katılımcı sayısının azlığı Sarıyaşar’ın dillendirdiği kurumsal problemin göstergesiydi bir anlamda.

MTTB burada büyük işler yapmıştı, salon hınca hınç doluydu bir zamanlar

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olan ve aynı zamanda şûranın sunuculuğunu yapan Ahmet Refik Partal, salonun tarihi hakkında bir anekdot aktardı. 80’lerden önce MTTB binası olarak kullanılan salonda büyük bir fetih programı yapıldığını ve hınca hınç dolan salona sığmayanların dışarı taştığını söyledi. Şûraya gelen sayısına atıfta bulunarak ‘büyük işler yapmıştık’ diyen Partal, planlanan sinevizyon gösterisine gerek olmadığını söyledi ve diğer konuşmacılara mikrofonu devretti.

6666 Hareketi

Misafir konuşmacı olarak davet edilen Abdurrahman Dilipak, hızlı ve dolu dolu bir konuşma yaptı.  Birçok öneride bulunduğu konuşmasında, üye sisteminde iyileştirmeye gidilmesi gerektiğini birkaç kez vurguladı. Derneğin kendi içinde özerk hale gelmesi gerektiğini, birçok kuruluşla oryantasyon sağlanması ve daha aktif olmaları gerektiğini vurguladı. Arap dünyasındaki gelişmelere dikkat çekerek, ‘Felaketleri önceden tesbit edip müdahale etmemiz gerekiyor. Yarın değil bugün yapmalıyız’ diyen Dilipak, internet üzerinden izlenebilir yeni fonksiyonlar edinilmesi gerektiğini söyledi.

Proje olarak düşündükleri 6666 Hareketi’nden bahseden Abdurrahman Dilipak, tüm ayetleri bireysel sorumluluğu olarak gören bir anlayışla yönlendirilmiş gruplar oluşturulması gerektiğini söyledi. Tamamen gönüllük yasasına dayalı olacak oluşumda, internet üzerinden oluşturulacak gruplara protokollerle sorumluluk verilebileceğini belirtti. Bu şekilde aktifleştirilmesi gereken bir yapı olduğuna dikkat çekmiş oldu MTTB’nin de.

MAZLUMDER Akademi neden kurulacak?

Toplantıda dile getirilen bir proje de ‘MAZLUMDER Akademi’ idi. İnsan hakları konusunda topluma ve kuruluşlara önderlik etmeyi amaçlayan ve hukuksal anlamda bilinçlendirme sağlayacak projenin ayrıntıları belirlenmiş durumda değil. Derneğin gerçekleştirdiği mevcut sempozyumlardan yola çıkılarak oluşturulacak akademinin, insan hakları konusunda toplumu ve kurumları duyarlı hale getirmesi hedefleniyor.

MAZLUMDER Şûrada 28 Şubat kararlarının iptali istemiyle bir de imza kampanyası düzenlendi. 28 Şubat sürecinin aydınlatılması ve süreç boyuca alınan siyasi yargı kararlarının iptalini öngören kampanya katılımcılar tarafından imzalarla desteklendi.

Sabiha Ünlü, Şadi Çarsancaklı, Ahmet Mercan, Ramazan Beyhan, Ömer Karaoğlu,  İrfan Özgür, Beytullah Yıldız, Şanar Yurdatapan, Hasan Köse, Mahmut Balcı, Musa Tekir, Samiye İkbal Partal, Ayşe Aydın ve Seda Nur Tezcan söz alarak öneri ve görüşlerini bildiren diğer konuşmacılardı.

 

Sümeyye Başaran haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 10:32
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 7 yıl Önce

katılım yüksek değildi.maalesef çok az kişi gitmiştik.

banner19

banner13