Erkek evliliğe hazırlanmaz mı?

İnsanın ailesinde huzur yoksa, kendinde nasıl olabilir? Aile okulları bunu sağlamakta belki de bir adım olsun atılmasını sağlayacak.

Erkek evliliğe hazırlanmaz mı?

Geçenlerde size Şehbal’lerden bahsetmiştik. Eşsiz boğaz manzarasına sahip Üsküdar Şehbal’in terasında vakit geçirmek artık biraz üşütücü. Yaz gelene kadar terasta çay keyfi, aynı manzaraya hakim mavi salonda telafi edilecek gibi. 

 Üsküdar ve Fatih Şehbal’lerde şu sıralar yeni bir okul başlıyor. Üstelik griptir, faranjittir tatil edilmeyecek bir okul. 

Malum ilk aile cennette kuruldu. Bu yüzden midir, yoksa hissettirdiği halden midir, iyi ailelerin yuvası cennete benzetilir. Kız alınıp verilirken “iyi aile kızı-çocuğu” olmak daha da bir önem kazanır. Sorunlu öğrencilerin çoğunun ailesinde de sorun aranır, bulunur. Şehre karanlık ve sessizlik bastırınca biliriz ki herkes ailesinin ya da aile bildiklerinin yanına dönmüştür. Ailesinden uzak olanların sessizliği artar, sıcaklığı azalır.  

Aile üzerine fikirler, kitaplar, filmler var. Bir de bunun okulu var. Aile okulu var. Genç kızları  (neden erkekleri de değil?) evliliğe hazırlamak, bu konuda bilinçlendirmek için var. Özellikle yeni evli hanımları, başladıkları bu yolu, tecrübeler ve bilgilerle daha bilinir kılmak için var. Şehbal’de aile okulu var. 

Aile okulu programı ikiye ayrılmış. Bir grup nişanlı yahut bekar/bîkar kızlar için açılırken, diğer grup da evli hanımlar için düşünülmüş. 

 İslam’ın aileye ve evliliğe bakışı, aile hukuku, sağlıklı bir nişanlılık süreci için neler yapılmalı, aile ve sağlık bilgisi, aile içi iletişim, ev ekonomisi ve pratik bilgiler, İslam kültüründe kadın, seminer başlıkları arasında. Ayrıca seminerler boyunca örnek aile modeli olarak, uzun yıllar aynı yastığa baş koymuş, huzurunu bulmuş, korumuş ailelerden de konuk alınacak.  

Fatih Şehbal’de ilk seminer 4 Kasım Çarşamba saat 11:00’de. Üsküdar Şehbal’de ise ilk seminer 6 Kasım’da. Başvuru için acele ediniz. 

Üsküdar: 0 216 341 14 57

Fatih: 0 506 659 71 83

Rabia Gülcan Kardaş haber verdi.

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2009 Pazar 19:05 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Böyle etkinlikler çok güzel. Aileye hak ettiği önemi vermek gerekiyor. Bunun farkına varılması güzel. Ama önem arz eden soruyu siz de sormuşsunuz? Neden erkekler de değil? Bence bu tarz bir etkinliğin erkeklere de yapılması gerekir.

Mehmet Necati
Mehmet Necati - 11 yıl Önce

Faydalıdır bunlar tamam da... Bu tarz şeylere ihtiyaç duyulması artık... çok üzücü. Toplumun temeli aile ve ne yazık ki aile kurumu çöküyor.

nevin ünal
nevin ünal - 11 yıl Önce

Yuvayı yapan dişi kuş sözüne binaen,sorumluluk hep kadına yüklendi;
eyvallah.
Lakin,erkeklerimizede sorumluluklarını unutturdu galiba.
Kadın,annesi ve çevresi tarafından,yeterince sorumluluk bilinciyle yetiştiriliyor zaten.
Artık,erkeklerimiz yetiştirilmeli bence.
Çalışıp,evini geçindirmekten korkmayan erkekler yetiştirilmeli.
Yoksa vay halimize.Vay kadınlarımızın haline.

banner26