Ensar Vakfı gönüllüleri kır gezisinde buluştu

İstanbul’un dört bir yanından ve çevre illerden gelen yüzlerce kişi, Ensar Vakfı’nın 34. geleneksel pikniği için Belgrat ormanlarındaydı. Hayrettin Karaman Hoca da bu kır gezisinin onur konuğuydu.

Ensar Vakfı gönüllüleri kır gezisinde buluştu

 

Türkiye’de ilahiyat ve din eğitimi konusunda önemli çalışmalar yapan vakıflardan biri olan Ensar Vakfı, 34. geleneksel kır gezisi Belgrat Ormanları Kirazlıbent mevkiinde 7 Temmuz 2013 Pazar günü yapıldı. Kır gezisine Türkiye’nin birçok ilinden de Ensar gönüllüleri, akademisyenler, imam hatip camiasından eğitimciler ve aileler katıldı.

Sabah çorbasının ikramından sonra davetliler kendi aralarında muhabbet ettiler. Müezzinlerin karşılıklı okudukları ezan ziyafeti ziyaretçilere duygulu anlar yaşattı. Öğlen namazı ve Kur’an-ı Kerim’in okunması ve dualarla devam eden programın açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı mütevelli başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, öğrencilerin barınmasına, eğitimine ve öğrencilerin temel değerlerden haberdar olmalarına yönelik yaptıkları çalışmalara destek veren hayır sahiplerine teşekkür ettiğini söyledi. Kocaeli büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yaptığı selamlama konuşmasında insanlığa hizmet eden dernek ve vakıfların önemine değindi.

Kır gezisine katılan İstanbul büyükşehir belediyesi başkanı Kadir Topbaş ise, İstanbul halkı için yaptıkları hizmetler ve Taksim Gezi Parkı’nda yaşananlar konusunda şunları söyledi: “Hiçbir şeyin gizli kalmadığı bir çağda yaşıyoruz. Türkiye hızla gelişen bir ülke. Bunu engellemek isteyen, Türkiye’yi etkisiz hale getirmek isteyen çevreler çeşitli bahaneleri bir toplumsal krize dönüştürmek için çaba gösteriyor. Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılan birçok sanatçı, sivil toplum kuruluşu ve dernek yetkilisi olaylara çevre duyarlılığı nedeniyle verdikleri desteğin yanlış olduğunu fark ettiklerini ifade ediyorlar.”

İslam hayatın her alanına hitap eder

Hocaların hocası olarak bilinen Prof.Dr. Hayrettin Karaman,  Ensar Vakfı’nın bu kır gezisinin onur konuğu olarak Türkiye’de imam hatip neslinin doğuşu, din eğitimin yaşadığı yasal sorunlar ve günümüz İslam dünyasında yaşanan sorunlara değindi ve şunları söyledi: “İslam’a göre din hayatın her yerinde insana yön veren ilkeler bütünüdür. Dinin kapsama alanına giremeyen bir yer olamaz. Bu itibarla Müslümanlara ‘biz size şu konularda şu hakları veririz, şu konularda hak veremeyiz’ demek dinin aslına uygun değildir. Böyle bir dayatma hem dinin temel ilkelerine hem de insan haklarına aykırıdır. Dindarlara kendi taleplerini elde etmeleri için dağa çıkmak gibi bir tercih sunulamaz. Zaten dindarlar da böyle bir yolu tercih etmezler. O zaman vatandaşın dinden kaynaklanan temel haklarını onlara vermek bir lütuf değildir. Dindar bir ailenin, çocuklarının en zeki olanlarından bir tanesini imam hatip okuluna göndermeleri onlar için bir zekat borcudur. Herkesin imam hatip okullarına ve din hizmetlerine gereken önemi vermesi gerekir.”

Prof.Dr.  Hayrettin Karaman, güncel meselelere de değindi. Taksim Gezi Parkı olayları konusunda ise şunları söyledi: “Hükümeti polislere verdiği emir nedeniyle çevrecilere karşı orantısız güç kullanıldığını ve bundan dolayı mağdur olduğunu söyleyen eylemcilerin önüne gelen her şeyi yakıp yıkmaları, kendilerine destek olmayan insanlara ve dindar kadınlara karşı saldırganlaşan, camiyi kendileri için bir karargah olarak görmeleri kabul edilemez. Bu haliyle Taksim Gezi Parkı olayı bir çevre eylemi olmanın ötesinde ideolojik bir harekete dönüştüğü için hoş karşılamak mümkün değildir.”

Prof.Dr Hayrettin Karaman, Mısır’da yaşanan olaylar konusunda ise şunları söyledi: “Mısırda yaşananları dikkatle incelediğimizde son zamanlarda Türkiye’de yaşanan olaylarla çok benzerliklere sahip olduğunu görüyoruz. Mısırda yaşanan darbeyi bir ay önce Türkiye’de gerçekleştirmek istediler. Mısır, petrolü yancılar tarafından pay edilen bir ülke. İlerleyen günlerde petrolün Mısır halkına tekrar iadesinin de gündeme geleceği bir zamanda Mısır'da bir darbenin olması tesadüfî bir olay değildir. Mehmet Akif Ersoy’un ‘kimi hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ’ dediği günümüzdeki grupları kimi solcu, kimi laik, kimi çevreci kimi ne bela şeklinde tanımlamak mümkün. Birçok İslam karşıtı grup bir taraf olup Müslümanlara karşı eylem yapmakta. Bir hükümetin toplumdaki herkes tarafından sevilmesi beklenemez. Peygamberler dahi insanlardan gereken ilgiyi göremediler. Önüne çeşitli engellerin konulduğu bir yıllık bir hükümetin gitmesi için meydanlara çıkmak bir özgürlük değildir. Mısır'da ortaya çıkan İhvan-ı Müslimin teşkilatı gayesi Kur’an olan bir harekettir. Bir Müslüman liderle iftihar etmek yetmez. Bir toplumun lideri onlar için beyaz kefen giydiğini söylüyor ise peşinden gidenlerin de ona destek vermeleri gerekir.”

Gezi paylaşımlara ve muhabbetlere vesile olmalı

Birçok kişinin ailecek katıldığı kır gezisinde Ensar gönüllülerinin kendi aralarında yaptıkları görüşmeler, muhabbetler ve karşılıklı paylaşımlarla bir bilgi, kültür ve muhabbet şölenine dönüşen kır gezisinin sonunda yemek ikramı yapıldı.

Esenler Belediyesi’ne ait otobüsle gidip geldiğimiz piknik dönüşü ilk kez karşılaşmamıza rağmen birçok kişi ile çeşitli paylaşımlarda bulunduk. Dönüş yolunda söz alanlar hem kendilerini tanıttılar, hem uğraşlarından söz ettiler, hem de bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlerin kalıcı birlikteliklere vesile olmasının önemini dile getirdiler. Aynı ilçede oturanlar birbirleriyle tanışmalarına vesile olduğu için Ensar Vakfı’na teşekkür ederken başka paylaşımlarda dayanışma içerisinde olmak için birbirleriyle iletişim bilgilerini paylaştılar.

Son olarak dikkatimi çeken birkaç şeyi daha paylaşmak istiyorum: Bu tür büyük programlara gelen gençlerin hatta bazı asosyal yetişkinlerin sıkılmamaları için de birtakım etkinlikler yapmakta yarar var. Örneğin vakfa bağlı yurtlarda kalan öğrencilerin maharetlerini sergileyecekleri şiir, ezgi ve skeçler, münazara, bilgi yarışması düzenlemek mümkündür. Bir imam hatip derneğimizin getirdiği iki yüze yakın öğrenci ile Kıbrıs’tan gelen ilahiyat öğrencilerinin bir süre sonra sıkıldıklarını gördüğüm için bu öneriyi burada paylaşmayı gerekli gördüm. Örneğin okunan ayetlerin meali paylaşılabilir. Birkaç hadis okunabilir.

 

Mahmut Balcı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 11:08
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13